wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Jak pokonać stres?

18.06.2009

Stres to reakcja organizmu na sytuacje trudne, nieprzewidziane, niecodzienne, na niebezpieczeństwo, a także nadmierne obciążenie fizyczne lub psychiczne. Sytuacje te, o ile stres jest krótkotrwały, powodują reakcje obronne organizmu.

Jednak jeśli stres utrzymuje się zbyt długo, wówczas może być przyczyną apatii, osłabienia, a nawet prowadzić do dolegliwości fizycznych. I chociaż trudno znaleźć jeden, uniewersalny sposób, aby pokonać stres, to jednak można sięgnąć po którąś z wypróbowanych metod.

Przede wszystkim, warto ćwiczyć
Z pewnością jedną z lepszych metod na walkę ze stresem jest wysiłek fizyczny. Pomaga on nabrać właściwego dystansu do spraw, zrelaksować się. To dlatego, że w trakcie kiedy ćwiczymy, w naszych organizmach wytwarzane są tak zwane hormony szczęścia, czyli endorfiny. To właśnie dzięki nim po ćwiczeniach jesteśmy w znakomitym nastroju. Poza tym, za sprawą ćwiczeń ruchowych dotlenieniamy organizm, rozluźniamy mięśnie, a także poprawiamy krążenie, co ułatwia zwlaczenie stresu. Wystarczy trwający zaledwie 30 minut intensywny wysiłek, aby obniżyć poziom stresu. Dobrze jest też, jeśli jest to aktywność podejmowana na świeżym powietrzu.

Czekolada poprawia humor
Choć dla niektórych może to brzmieć nieprawdopodobnie, na nasze samopoczucie stanowczo wpływ ma także i to, co jemy. Jedzenie czekolady sprawia przyjemność i relaksuje. To znów niezwykłe działanie endorfin, które jak udowodniono wytwarzają się podczas jej jedzenia. To dzięki  zawartemu w czekoladzie selenowi i cynkowi. W dodatku w ziarnach kakaowca znajdują się alkaloidy, którym przypisuje się działanie na komórki podobne do tego, jakie wywołuje kokaina.

1 2 3
REKOMENDACJA
2014-05-19 16:09:22
~marta

przy stresie ważna jest dieta, ryby, orzechy itp, no i sport, mi pomaga pływanie, ale jak już nie daje rady, to borę destresan, jest to całkowicie bezpieczny, ziołowy preparat, mi pomaga

2013-01-22 04:15:26
~Teris

Mojej zestresowanej wiecznie znajomej pomogły warsztaty z coachem. Wiem, że różnie ludzie podchodzą do tego typu zajęć, ale ja mam żywy dowód na to, że to działa. Sama zamierzam wybrać się do RM ACADEMY, na jeden z kursów - dotyczący przemówień publicznych.

2009-06-23 08:33:22
~ania

hmm, bardzo dziwne,jednym z lepszych powodow odstresowania sie jest sex.

2009-06-18 16:02:42
~Ja

Ja przed matura zaparzyłem sobie melisę i czułem się świetnie zer0 stresu :)

2009-06-18 15:53:03
~Bardzo w....wiony na innych

tak mam taki sposób znaleźć sobie kogoś kogo bardzo, Bard, zo, ale to BARDZO nie lubisz, kupić sobie siekierę i takiego H...ja zarąbać kawałek po kawałku tak żeby na BARDZO długo go starczyło - efekt murowany A mam w czym wybierać koledzy i przełożeni w pracy wredna rodzinka wykożystująca moje wady , sędziowie , adwokaci, urzędnicy ... długo by wymieniać

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.