wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Samopoczucie a zaburzenia hormonalne

123rf
27.01.2014

Często bagatelizujemy zły nastrój, bo wiadomo – raz jest lepiej, raz gorzej. Tymczasem takie wahania humoru mogą sygnalizować poważne problemy zdrowotne, zwłaszcza dla kobiet.

Początkowo możemy mówić, że to wina pogody, bo w sumie tak często się zmienia, że to przecież normalne, że boli nas głowa i czujemy się rozdrażnione. Potem tłumaczymy sobie, że to zmęczenie i niechęć do działania to przez ilość pracy, napięte terminy, stres i presję. A kiedy dopada nas stres – to wiadomo – częściej sięgamy po słodycze, więc nie dziwią nas (chociaż dodatkowo irytują) – te trzy dodatkowe kilogramy. A kiedy dieta nie jest dobrze zbilansowana, to oczywiste, że pogarsza nam się cera. I w sumie tę wyliczankę można ciągnąć jeszcze długo i znajdować logiczne wytłumaczenie dla kolejnych objawów naszego nienajlepszego samopoczucia.


I być może mamy rację, że to chwilowe, że przejdzie. Ale kiedy nie przechodzi, musimy poszukać przyczyny tych problemów. Niech pierwszym podejrzanym będą hormony.

Zły nastrój
Zacznijmy od najbardziej dyskusyjnego, bo trudnego do zdiagnozowania, objawu – gorszego samopoczucia i zmienności nastrojów. Może być tak, że wszystko i wszyscy nas denerwują. Do tego jeszcze pojawia się bezsenność. Jeśli ten stan się utrzymuje, może być związany z wahaniami poziomu hormonów: estrogenów i progesteronu. Zależy to od fazy cyklu miesięcznego, bo w jego końcówce we krwi jest więcej progesteronu, a to skutkuje spadkiem nastroju. Zgłośmy się więc do ginekologa, zróbmy badania. Przy odpowiedniej kuracji wszystko powinno wrócić do normy.


Ale zaburzenia równowagi hormonów płciowych mogą też być symptomem pogłębiającej się depresji. Początkowo zwykły dołek i chandra, przeradzają się w stany apatii, wycofania, brak motywacji. Co powinno zaniepokoić? Jeśli zły nastrój utrzymuje się mimo doświadczania miłych rzeczy, nie sprawiają nam radości czynności, które lubiłyśmy wykonywać do tej pory, a kolejna osoba pyta czy wszystko w porządku, bo wyglądamy na zmęczone i przygnębione. Do tego jeszcze może boleć głowa, mięśnie, pojawiają się kłopoty ze snem i żołądkiem, szybko przybieramy na wadze. Tracimy nie tylko humor, ale także apetyt i ochotę na seks. To wystarczające podstawy, by zgłosić się do specjalisty. Depresja jest chorobą, a choroby się leczy, dlatego nie wstydźmy się jej. W zależności od diagnozy – może konieczna będzie kuracja farmakologiczna wyrównująca poziom hormonów, podanie antydepresantów lub psychoterapia. Ale im szybciej zaczniemy działać, tym szybciej poczujemy się lepiej.

Waga na huśtawce
Kiedy mamy nienajlepszy humor i problemy, często staramy się je rekompensować podjadając niezdrowe i kaloryczne przekąski. Mamy tendencję do odpuszczania sobie, bo skoro mamy i tak podły nastrój, to po co jeszcze katować się dietą. Dlatego wahnięcie wagi możemy łatwo wytłumaczyć. A kiedy jedni „zajadają” stresy, inni dostają przysłowiowego skurczu żołądka i nie jedzą prawie nic. Wtedy z kolei waga potrafi szybko spaść w dół. A to akurat żadnej kobiety nie zaniepokoi, wręcz przeciwnie – niezwykle ucieszy. Tyle bezowocnych wyrzeczeń na dietach i wreszcie tak łatwo pozbyłyśmy się tych kilogramów. Cudowne, prawda? Tylko, że takie wahnięcia mogą oznaczać poważniejsze problemy ze zdrowiem.


W ten sposób ujawniają się na przykład schorzenia tarczycy. To ważny organ naszego organizmu, produkujący hormony, które regulują ciepłotę ciała, funkcjonowanie układu nerwowego, pokarmowego i rozrodczego czy prawidłową przemianę materii. Tycie i towarzyszące mu zmęczenie oraz senność zwiastują jej niedoczynność. Z kolei drażliwość, uczucie gorąca, nadmierna potliwość, kołatanie serca i spadek wagi – jej nadczynność. Oba przypadki należy – i można skutecznie – leczyć. Zaniedbania mogą natomiast powodować kłopoty z pracą serca, obrzęki, przewlekłe zaparcia i prowadzić do stanów depresyjnych. Dlatego powinnyśmy uważnie obserwować organizm i reagować, kiedy zaburzony zostanie jego naturalny cykl funkcjonowania.

Nieregularne miesiączki
Problemy mogą dotyczyć zarówno częstotliwości występowania krwawienia, jak i jego obfitości. Czasami cykl jest za krótki lub za długi i miesiączka nie pojawia się w przewidywanym terminie. Winne mogą być hormony płciowe ale także zaburzenia pracy tarczycy. Trzeba zatem wykonać odpowiednie badania, które pozwolą znaleźć przyczynę rozregulowania cyklu.
Miesiączki mogą być także zbyt skąpe. Wówczas trwają od kilku godzin do dwóch dób, podczas, gdy prawidłowe: 3-5 dni. Zwykle sygnalizują poważne zaburzenia hormonalne, świadczące o innych chorobach. Jeśli towarzyszą im kłopoty z cerą i przybieranie na wadze, to może to oznaczać zespół policystycznych jajników (PCO), przez który kobiety mają trudności z zajściem w ciążę. Inną przyczyną może być niski poziom estrogenów, wynikający z choćby z anoreksji.


Zaburzenia równowagi hormonalnej powodują także zbyt obfite miesiączki. Mogą się one zdarzać raz na jakiś czas, ale jeśli pojawiają się regularnie, to mogą być powiązane z korzystaniem z wkładek domacicznych lub oznaczać takie choroby, jak: polipy szyjki lub śluzówki macicy, nowotwór jajnika czy choroby tarczycy. Obfite i długie miesiączki (trwające ponad tydzień) mogą świadczyć o krwotoku miesiączkowym. Zwykle to krwawienia zawierające skrzepy, którym towarzyszy ciągły ból podbrzusza. Zaniedbanie takiego stanu może prowadzić do ogólnego osłabienia organizmu lub anemii.
 

Kaja Ostrowska (ko/mtr), zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-02-05 10:20:53
~ewa

co za fenomen pisał ten artykuł, ostatnio byłam u ginekologa i przepisała mi progesteron do zażywania w drugiej fazie cyklu, gdyż w tym okresie występuje właśnie niedobór tego hormonu, a tu czytam że jest na odwrót

2014-02-05 08:34:49
~fef

hehhehe jak czytam te wypociny to nie wiem czy sie smiac czy rechotac, jak nie o turlajacych sie noworodkach pisza, mordercach, do zzygania o trynkiewiczu to teraz jebut o wyssanych z palca objawach, byleby tylko cos napisac, ludzie, to juz sie robi jakas masakra, przestancie pisac jakies bzdety byleby zapchac miejsce na stronie

2014-02-04 22:04:59
~anka

sprawdźcie lepiej jak zrzucić 10 kg w miesiąc, najlepsze suplementy w rankingu http://rankingtableteknaodchudzanie .pl/

2014-01-29 06:43:27
~zzxuq

Zdjęcie przedstawia typową polską kobietę ! fochy, plotki, seriale i oczywiście RODZENIE dzieci potem siedzenie w domu i gotowanie obiadków mężowi. Wtedy taka kobieta czuje sie spełniona

2014-01-29 06:34:45
~szam

...a co w Oświęcimiu słychać? Izraelski Kneset już obraduje czy jeszcze się zbierają? Może przecież "obiektywne" "polskie" media poinformowałyby obywateli o tym co wyprawia się aktualnie w Oświęcimiu na grobach tysięcy naszych obywateli?

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.