wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Jak samemu leczyć przeziębienie?

123rf
30.01.2014

Lubimy leczyć się sami. Bo kolejki do lekarza, bo brak czasu na wizytę, bo wydaje nam się, że przeziębienie to nic poważnego. Kupujemy więc dużo leków bez recepty – środków przeciwbólowych, preparatów przeciwgorączkowych, a wiedzę o ich działaniu czerpiemy z reklam. Tymczasem, aby uniknąć błędów w takim samoleczeniu, musimy mieć podstawową wiedzę na temat zakażeń paragrypowych i składzie takich leków objawowych.

Typowe objawy: podwyższona temperatura, ból głowy i uczucie ogólnego rozbicia może wskazywać tak na „zwykłe” przeziębienie, jak i grypę. I gdy w pierwszym przypadku z dużym prawdopodobieństwem pomoże nam zażycie odpowiednich leków dostępnych bez recepty i kilkudniowy odpoczynek w domu, o tyle w przypadku grypy konsultacja z lekarzem będzie niezbędna. Grypa jest bowiem chorobą, w przebiegu której może dojść do powikłań: anginy, zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenia osierdzia lub mięśnia sercowego, zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca i niewydolności oddechowej. Na komplikacje te w szczególności narażone są osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży i chorzy przewlekle.Jak odróżnić grypę od przeziębienia?
Objawy grypy narastają szybko i są gwałtowne, zwłaszcza w pierwszych 2 dniach choroby, przy przeziębieniu są zdecydowanie mniej nasilone. W przebiegu tej choroby jako pierwsze zwykle pojawiają się bóle mięśni i ogólne złe samopoczucie, po czasie do objawów dołączają dreszcze, które poprzedzają wystąpienie wysokiej gorączki oraz ból głowy (zlokalizowany w okolicy czołowej i za gałkami ocznymi). Grypa – jak mówimy – „zwala nas z nóg”, kompletnie nie mamy siły podjąć codziennej aktywności, jedynym ratunkiem wydaje się sen. Inaczej jest przy przeziębieniu, które przy odrobinie samozaparcia, nie ogranicza naszej codziennej aktywności.

 

Temperatura bywa nieznacznie podwyższona (albo nie jest podwyższona w ogóle), stąd przeziębieni często i podejmujemy obowiązki zawodowe, i nie stronimy od rozrywki. Tym, co odróżnia przeziębienie od grypy jest także katar i ból gardła. Przy grypie mogą nie występować wcale lub mogą być słabo nasilone. Z kolei w czasie przeziębienia ból i „drapanie” w gardle oraz wodnista wydzielina z nosa są objawami dominującymi i wyjątkowo przykrymi. Po kilku dniach ta wydzielina może stać się gęstsza i przypominać ropę, co jednak najczęściej (na tym etapie) nie świadczy o nadkażeniu bakteryjnym.

1 2
REKOMENDACJA
2018-04-17 22:36:32
~beacia

Jeśli chodzi o moją osobę to domowe sposoby są dobre profilaktycznie, ale jak już dopada mnie prawdziwe przyziębienie to nie ma zmiłuj.... w obawie przed powikłaniami wzywam lekarza do domu za pomocą serwisu lekarzobok.pl, w ciąhu godziny moge liczyć na konsultację !

2018-04-14 22:14:45
~Kasiaaaa

ludzie wlasnie tak robia ze sami sie lecza nie dolecza sie i pozniej rozwija sie to w cos powaznego.Ostanio chcialam umowic sie do przychodni a numerkow braklo.Wiem ze ludzie sie lecza sami bo przychodnie zapchane ale ostanio na jakims forum znalazlam wpis o aplikacji lekarzObok. Przyjechal doktor do mnie w godzine ,wszystko sprawnie poszlo i wcale nie drogo.

2018-04-12 12:46:57
~beacia

ja mieszkam we Wrocławiu i już zamawiałam lekarza przez aplikację lekarzobok. Jest intuicyjna i sprawdza się w potrzebie

2018-04-11 23:02:47
~Zuza

Na mnie dobrze podziałało stosowanie dużych dawek witaminy C. Biorę je od kilku miesięcy z preparatem Gold-vit C i przeziębienia mnie omijają jak na razie

2018-04-11 07:10:54
~Olga

Według mnie z przyjmowaniem leków najlepiej wstrzymać się do wizyty lekarskiej, wiem że czasem się czeka długo, dlatego ja korzystam z serwisu LekarzObok i mam wizytę w ciągu godziny w domu.

2018-02-09 00:12:54
~Justyna

Dla mnie kluczem do szybszego odzyskania sił było znalezienie Nutramilu. Ten preparat popijam teraz zamiast podejmować próby jedzenia posiłków które kompletnie mi nei wchodzą. Dzięki energii którą tym samym dostarczam do organizmu zdecydowanie szybciej zdrowieje.

2018-01-10 15:19:57
~Ilona

Na wszystkie te wirusy moim zdaniem najszybszy sposób to kupić sobie krople na przeziębienie L52. Działają od razu, nie podrażniają śluzówki, zawierają same naturalne składniki, to najlepszy lek na wszystkie grypowe infekcje, z jakim miałem do tej pory do czynienia. Jest skuteczny i stosowany również przy zapaleniu płuc i zapaleniu oskrzeli.

2017-12-29 12:32:41
~imka

Żeby skutecznie i szybko pozbyć się przeziebienia, to od razu przy pierwszych objawach aplikuję sobie syrop przeciwzapalny fosidal, który dobrze hamuje infekcję, dolne drogi oddechowe pozostają czyste i w ciągu kilk dni staję na nogi

2017-11-08 19:47:19
~Ania

Moim głównym problemem podczas choroby jest brak apetytu. Znalazłam na to sposób - gdy złapie mnie przeziębienie lub grypa pije nutramil - nie obciąża układu pokarmowego, dodaje sił i pozwala mi szybciej wrócić do zdrowia.

2017-10-01 17:46:39
~felix8897

Ja najczęściej stosuję witaminę C w dużych ilościach i amol. Zamawiam na https://eapteka.pl/przeziebienie/pr zeziebienie-i-grypa - mają dość tanio. Mają tam dość dużo leków na przeziębienie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.