wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Jak samemu leczyć przeziębienie?

123rf
30.01.2014

Lubimy leczyć się sami. Bo kolejki do lekarza, bo brak czasu na wizytę, bo wydaje nam się, że przeziębienie to nic poważnego. Kupujemy więc dużo leków bez recepty – środków przeciwbólowych, preparatów przeciwgorączkowych, a wiedzę o ich działaniu czerpiemy z reklam. Tymczasem, aby uniknąć błędów w takim samoleczeniu, musimy mieć podstawową wiedzę na temat zakażeń paragrypowych i składzie takich leków objawowych.

Typowe objawy: podwyższona temperatura, ból głowy i uczucie ogólnego rozbicia może wskazywać tak na „zwykłe” przeziębienie, jak i grypę. I gdy w pierwszym przypadku z dużym prawdopodobieństwem pomoże nam zażycie odpowiednich leków dostępnych bez recepty i kilkudniowy odpoczynek w domu, o tyle w przypadku grypy konsultacja z lekarzem będzie niezbędna. Grypa jest bowiem chorobą, w przebiegu której może dojść do powikłań: anginy, zapalenia płuc, opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenia osierdzia lub mięśnia sercowego, zaostrzenia przewlekłej niewydolności serca i niewydolności oddechowej. Na komplikacje te w szczególności narażone są osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży i chorzy przewlekle.Jak odróżnić grypę od przeziębienia?
Objawy grypy narastają szybko i są gwałtowne, zwłaszcza w pierwszych 2 dniach choroby, przy przeziębieniu są zdecydowanie mniej nasilone. W przebiegu tej choroby jako pierwsze zwykle pojawiają się bóle mięśni i ogólne złe samopoczucie, po czasie do objawów dołączają dreszcze, które poprzedzają wystąpienie wysokiej gorączki oraz ból głowy (zlokalizowany w okolicy czołowej i za gałkami ocznymi). Grypa – jak mówimy – „zwala nas z nóg”, kompletnie nie mamy siły podjąć codziennej aktywności, jedynym ratunkiem wydaje się sen. Inaczej jest przy przeziębieniu, które przy odrobinie samozaparcia, nie ogranicza naszej codziennej aktywności.

 

Temperatura bywa nieznacznie podwyższona (albo nie jest podwyższona w ogóle), stąd przeziębieni często i podejmujemy obowiązki zawodowe, i nie stronimy od rozrywki. Tym, co odróżnia przeziębienie od grypy jest także katar i ból gardła. Przy grypie mogą nie występować wcale lub mogą być słabo nasilone. Z kolei w czasie przeziębienia ból i „drapanie” w gardle oraz wodnista wydzielina z nosa są objawami dominującymi i wyjątkowo przykrymi. Po kilku dniach ta wydzielina może stać się gęstsza i przypominać ropę, co jednak najczęściej (na tym etapie) nie świadczy o nadkażeniu bakteryjnym.

1 2
REKOMENDACJA
2018-11-26 23:28:32
~anka_47

My również leczymy się domowymi sposobami, ale niestety z dzisiejszymi typami wirusów nie ma szans bez dodatkowych leków. Zawsze w takich sytuacjach mamy pod ręką lek L52, juz po drugim dniu jest znaczna poprawa, infekcja sie nie rozwija. Od lat stosujemy.

2018-05-20 11:31:09
~lulki

A w jakich miastach można korzystać z LekarzObok>

2018-05-15 08:54:04
~Aggata

LekarzObok bardzo polecam! Szczególnie jak ktos ma malucha w domu, wizyta odbywa się w ciągu godziny od wezwania i lekarz ma czas dla pacjenta

2018-05-13 09:05:50
~Maggda

No to z tego co wiem od niedawna w Krakowie tez masz taka możliwość

2018-04-26 07:09:06
~danka

Ja jestem z Krakowa i nie słyszałam o takiej możliwości, a to w sumie opcja bardzo fajna, właśnie szczególnie kiedy ma się chore dzieci.

2018-04-23 14:20:33
~olga

jak się mieszka we Wrocławiu, Warszawie albo Krakowie to śmiało można tę aplikację zainstalować i w razie potrzeby wykorzystać

2018-04-22 21:31:12
~ninia1

grypa szybko sie rozwija a czasem dostanie sie do lekarza graniczy z cudem. W takich wypadkach zawsze mam aplikacje lekarzObok. Godzina czasu i lekarz jest u nas.

2018-04-17 22:36:32
~beacia

Jeśli chodzi o moją osobę to domowe sposoby są dobre profilaktycznie, ale jak już dopada mnie prawdziwe przyziębienie to nie ma zmiłuj.... w obawie przed powikłaniami wzywam lekarza do domu za pomocą serwisu lekarzobok.pl, w ciąhu godziny moge liczyć na konsultację !

2018-04-14 22:14:45
~Kasiaaaa

ludzie wlasnie tak robia ze sami sie lecza nie dolecza sie i pozniej rozwija sie to w cos powaznego.Ostanio chcialam umowic sie do przychodni a numerkow braklo.Wiem ze ludzie sie lecza sami bo przychodnie zapchane ale ostanio na jakims forum znalazlam wpis o aplikacji lekarzObok. Przyjechal doktor do mnie w godzine ,wszystko sprawnie poszlo i wcale nie drogo.

2018-04-12 12:46:57
~beacia

ja mieszkam we Wrocławiu i już zamawiałam lekarza przez aplikację lekarzobok. Jest intuicyjna i sprawdza się w potrzebie

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.