wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Torbiele na nerkach – bardzo groźne?

123rf
10.02.2014

Nerki to jedne z najważniejszych narządów w ludzkim organizmie. Pełnią wiele istotnych funkcji, dlatego wszelkie zmiany w ich obrębie powinny zwrócić naszą uwagę. Pojedyncze torbiele zwykle nie wpływają na pracę nerek. Dziedziczna jest natomiast wielotorbielowatość, w przypadku której wewnątrz narządu tworzą się liczne wypełnione płynem przestrzenie. Przypadłość jest o tyle groźna, że może prowadzić do rozwoju nowotworu.

Nerki stanowią najważniejszą część układu wydalniczego. Rozmieszczone są po obu stronach kręgosłupa. Każda z nich ma ok. 12 cm długości i 7 cm szerokości. Składają się z trzech warstw: zewnętrznej kory nerki, rdzenia nerki i miedniczki nerkowej. Główną funkcją nerek jest filtrowanie krwi i wydalanie razem z moczem zbędnych produktów przemiany materii oraz nadmiaru płynu zgromadzonego w organizmie.Ponieważ organizm może prawidłowo funkcjonować z jedną nerką, choroby nerek rzadko prowadzą do śmierci. Warto jednak wiedzieć, jak groźne są różne dysfunkcje tego organu.

Pojedyncze cysty a wielotorbielowatość
Jednym z zagrożeń związanych z funkcjonowaniem nerek są torbiele. Te pojedyncze mają postać pęcherzy wypełnionych płynem. Zazwyczaj są one nienowotworowe i nie zaburzają pracy nerek. Osoba, u której lekarz stwierdzi obecność takiej cysty, może zostać skierowana na zabieg. Polega on na usunięciu płynu, co pozwala również wykluczyć nowotwór.

Poważniejszym schorzeniem jest jednak wielotorbielowatość nerek. Jest to zaburzenie dziedziczne, które polega na tworzeniu się w nerkach licznych wypełnionych płynem torbieli, które stopniowo zastępują większość tkanek w obu nerkach. Nerki wypełnione torbielami mogą osiągać rozmiary nawet trzy, cztery razy większe od prawidłowych.

Dwie główne postacie tej choroby to:
- Postać autosomalna dominująca (zwana wielotorbielowatością dorosłych) – występuje częściej. Ma lżejszy przebieg. Objawy pojawiają się zwykle u osób dorosłych, a niewydolność nerek ma miejsce po 45-50. roku życia.

- Postać autosomalna recesywna (zwana wielotorbielowatością niemowlęcą) – zdarza się rzadko. Ujawnia się w okresie noworodkowym, we wczesnym etapie życia albo niewiele później. Nerki stają się niewydolne. Ta postać wielotorbielowatości w pierwszych latach życia może przebiegać bezobjawowo; najczęściej nie prowadzi do tak ciężkiego uszkodzenia nerek. Jej rozwojowi towarzyszy jednak uszkodzenie wątroby.

1 2
REKOMENDACJA
2014-03-01 20:34:36
~Lucyna Baran

Najlepszy system oczyszczania wody to eSpring, Usuwa ponad 140 rodzajów szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, w tym ołów, rtęć, lotne związki organiczne oraz dodawany do paliwa metylo-tert-butyl (MTBE), ponadto wyłapuje cząsteczki o średnicy 0,2 mikrona. Poprawia klarowność, smak i zapach wody. Niszczy ponad 99% chorobotwórczych bakterii i wirusów rozwijających się w wodzie przeznaczonej do picia. Posiada niezależne opinie światowej sławy ekspertów ds. uzdatniania wody.

2014-02-21 08:20:03
~Henryk

Od roku mam aktywator wody Aqua Lyros od Atara Golden nic lepszego nie znajdziecie, daje naturalną źródlaną wodę do życia . Idealna na poprawę zdrowia i urody ,skóra jest jędrna i gładka .Problemy z prostatą męża znikają bo miał wielki stres aby nie zachorować na raka , cukier i cholesterol też spada .Poprawiona drożność żył wpłynęła na stabilizację ciśnienia krwi , bóle serca po przebytych dwóch zawałach ustąpiły . Obraz krwi też się poprawia , myślę , że t

2014-02-13 11:03:32
~taajasne

Oczywiście mogą to być torbiele ale może to być np. rak jajnika, takie same objawy. Dlatego, że leczymy wzdęcia, bóle kręgosłupa itp. rak jajnika wykrywany jest w prawie najwyższym stopniu. Uczulam wszystkie Panie, takie objawy trzeba diagnozować zanim będzie za późno...

2014-02-13 10:04:31
~beata

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

2014-02-13 09:53:24
~benia

Jeżeli powrócimy do natury nasze ciało wyzdrowieje a w skutek tego zredukujemy tkankę tłuszczową i uformujemy sylwetkę, ja już od 5 lat nie mam problemów z nadwagą a miałam 24 kg nadbagażu, mało tego nie chodzę głodna i mam mnóstwo energii i, w dalszym ciągu jestem pod stałą opieką specjalisty, polecam (klubdiety.pl )

2014-02-13 09:49:25
~asior

fajna dupcia na wejściowym zdjęciu

2014-02-13 09:14:51
~2snake2

Fajne cycki ma ta laska na zdjęciu :D Oj pobawiłbym się z nią :P

2014-02-13 08:58:17
~Marysia

Jeśli chcecie być zdrowi, pijcie zdrową wodę. Poczytajcie w necie o aktywatorze wody aqua lyros atara golden. Życzę zdrowia. Szczęśliwa klientka.

2014-02-13 07:37:28
~ala

torbiele od chemii którą spryskują wszystką żywność, od chemii którą dosypują przetwórcy żywności, od chemii którą daj producenci żywności , trzeba ludziom mówić prawdę , a nie za chwilę kasować wypowiedzi

2014-02-13 07:36:34
~masaj

piękna laleczka na zdjeciu, figura idealna mniamu

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.