wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Jak atakuje grypa? Poznaj obronne chwyty

123RF
24.02.2014

Badania  przeprowadzone przez firmę Millward Brown na zlecenie marki Theraflu wskazują, że aż 38% Polaków nie widzi różnicy pomiędzy przeziębieniem i grypą. Chociaż co trzecia osoba w wieku 35-59 lat uważa Internet za wiarygodne źródło informacji o grypie, jedynie 46% z nich jest w stanie rozpoznać jej objawy. Te wyniki stały się punktem wyjścia do rozpoczęcia kampanii edukacyjnej „Zwalczmy Grypę”, której głównym celem jest poprawa stanu wiedzy Polaków na temat profilaktyki i walki z grypą.

Grypa czy przeziębienie?
Katar, gorączka, osłabienie – to typowe objawy, obniżające sprawność ludzkiego organizmu. Chcąc prawidłowo je leczyć warto wiedzieć, czym różni się najczęstsza forma infekcji dróg oddechowych, jaką jest przeziębienie, od innej choroby, z czasami zbliżonymi objawami – grypy.

„Najprostszą metodą rozróżnienia grypy i przeziębienia  jest obserwowanie szybkości rozwoju i stopnia nasilenia dolegliwości. Przeziębienie charakteryzuje się łagodnym początkiem i stopniowo narastającymi objawami (kichanie, katar, kaszel, łagodny ból głowy, niedrożność dróg oddechowych, niewielka gorączka). Grypę rozpoznać można po nagłym pogorszeniu samopoczucia, pojawieniu się wysokiej gorączki (ponad 38 stopni) oraz bólach kostno-stawowych”. – podkreśla dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Czym jest grypa?
Grypa to zakaźna choroba wirusowa, która jest najczęstszą przyczyną ostrych infekcji układu oddechowego w okresie jesienno-zimowym w Polsce. Pomimo, że jej obecność na świecie ma długą historię, to przez różnorodność i zmienność budowy wirusa grypy, nie udało się jej do końca opanować. Główny sezon zachorowalności obejmuje jesień i zimę w rejonach o klimacie umiarkowanym. Wirusy grypy dzielą się na trzy typy: A, B oraz C. Przemiany w ich informacji genetycznej odpowiedzialne są również za występowanie miejscowych epidemii grypy. Grypy nie można bagatelizować, dlatego tak ważna jest wiedza na jej temat, aby skutecznie odróżniać ją od przeziębienia.

Jakie są objawy grypy?
62% Polaków twierdzi, że jest w stanie poprawnie wskazać różnice między przeziębieniem a grypą, ale tylko 46%  z nich wskazało konkretne objawy grypy.


Rozpoznanie tej choroby polega na zauważeniu 4 typów objawów, które można podzielić na:

•    objawy ogólne, np. dreszcze, osłabienie, brak apetytu, uczucie ogólnego rozbicia, złe samopoczucie
•    objawy ze strony górnych dróg oddechowych, np. ból gardła, suchy kaszel, nieżyt nosa,
•    bóle mięśniowo-stawowe, ból głowy,
•    senność.

Jak walczyć z grypą?
Leczenie grypy, oprócz specjalistycznych leków przeciwwirusowych na receptę, polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów. Niemal połowa Polaków w tej sytuacji wybiera domowe sposoby tj. gorąca kąpiel z solą czy herbata z miodem i z cytryną. Co trzecia aktywna zawodowo osoba sięga po leki dostępne bez recepty. Największą popularnością i zaufaniem cieszą się leki w saszetkach (35%) .
 
„Wybór leku zależy nie tylko od zawartości substancji czynnych, ale również od tzw. biodostępności. Poza tym leki podawane w postaci tabletek zwykle dłużej się wchłaniają, ze względu na konieczność uwolnienia substancji czynnej z tabletki. Co więcej, często stosowany w tabletkach stearynian magnezu (substancja poślizgowa) wydłuża rozpuszczanie tabletki, a tym samym wchłanianie leku jest opóźnione. Lek podany w postaci płynu bardzo szybko opuszcza żołądek i przechodzi do jelita cienkiego, które ze względu na dużą powierzchnię jest głównym miejscem wchłaniania leków. Dzięki temu wchłania się szybciej niż po podaniu w postaci tabletki”. – mówi dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

Profilaktyka jest tak samo ważna, jak skuteczne leczenie samej choroby. Odpowiedni styl życia pomaga w zapobieganiu przeziębieniu i grypie. Wskazana jest wystarczająca ilość snu, podejmowanie aktywności fizycznej, zbilansowana dieta oraz unikanie stresu.  Osoby z grup ryzyka, przed sezonem grypowym powinny corocznie zaszczepić się przeciw grypie.


___________________________________________________________________________

Kampania edukacyjna „Zwalczmy Grypę”

Głównym celem kampanii jest poprawa stanu wiedzy Polaków na temat profilaktyki walki z grypą. W ramach kampanii, wspólnie z ekspertami, zostaną obalone mity dotyczące grypy oraz powstaną materiały poradnikowe, co robić kiedy grypa już zaatakuje. Kampania rozpocznie się w drugiej połowie listopada i potrwa do marca przyszłego roku. Pomysłodawcą akcji jest marka Theraflu.


W ramach akcji powstaną bloki tematyczne poświęcone rozpoznawaniu objawów choroby, ich łagodzeniu i walce z grypą. Specjaliści do spraw zdrowia na dedykowanym serwisie kampanii www.zwalczmygrype.pl przygotują praktyczny poradnik walki z chorobą. Serwis będzie dostępny w drugiej połowie listopada, przed okresem największej liczby zachorowań na grypę. Ważnym elementem kampanii będzie interaktywna mapa Polski pokazująca ogniska grypy w różnych regionach. Dzięki niej łatwo i szybko będzie można dowiedzieć się gdzie warto zwrócić szczególną uwagę na swój stan zdrowia w związku ze zwiększoną możliwością zachorowania.


Na zlecenie marki Theraflu, Instytut badawczy Millward Brown przygotował badania obrazujące wiedzę Polaków na temat grypy. Główne punkty badania to najpopularniejsze sposoby leczenia grypy, rozpoznanie grypy i przeziębienia, profilaktyka i leczenie wśród osób aktywnych zawodowo, ocenie została poddana również wiarygodność Internetu, jako źródła informacji o grypie.

 

informacja prasowa

REKOMENDACJA
2018-05-29 06:39:33
~Magda

Moim zdaniem LekarzObok to świetne wyjście szczególnie dla mam z małymi dziećmi tak jak ja, kiedy często zostaję sama z trójką kiedy mąż rusza w delegację... łatwo nie jest!

2018-04-30 22:09:13
~ola

Aplikacja lekarzObok działa w 3 miastach: Wrocłąw, Warszawa, Kraków :) Ceny za komfortową i profesjonalna wizytę domową to poniedziałek -sobota: 185 zł, niedziela i święta: 245 zł, codziennie od 8 do 21

2018-04-28 20:19:21
~PaniJ

Hej dziewczyny a gdzie działa ta aplikacja , w jakich miastach ? I oczywiście ile kosztuje taka wizyta ?

2018-04-28 11:03:38
~KInga

ta aplikacja jest bardzo fajna i prosta, do ogarnięcia dla każdego. No i nam się juz kilka razy przydała, kiedy nie udało nam się z dzieckiem umówić do lekarza

2018-04-17 22:27:00
~Olga

Ja również korzystam z aplikacji lekarzobok, właśnie okropna grypa "zmusiła" mnie do zamówienia wizyty lekarza do domu, ale nie żałuję ! tak mnie poskładało, że nie mogłam się ruszyć, a Pani Dr pojawiła się w ciągu godziny od wezwania !

2018-04-12 12:51:18
~Marek

Moja żona ma aplikacje lekarzobok i nawet ostatnio jak mnie rozłożyło zamówila wizytę domowa. Lekarz był ok i postawił mnie na nogi

2018-04-11 07:05:34
~Olga

A o LekarzObok słyszeliście? Nie trzeba czekan an wizytę w przychodni można w wygodny sposób umówić wizytę domową

2017-10-21 00:10:51
~Katarzyna

Ja już jakiś czas temu wpadłam na taki pomysł, bo zwykle pomimo choroby muszę pracować, bo mam firmę.. Gdyby nie to, że nutramil mam zawsze w pogotowiu to też bym za każdym razem zaległa, bo nic innego mi nie wchodzi

2017-10-21 00:09:44
~Katarzyna

Ulu, świetny pomysł! Mój dziadek stosuje Nutramil, bo jest jedynym na tyle łagodnym i dobrze przyswajalnym posiłkiem, że może go przyjmować bez problemu, także podczas choroby powinien się sprawdzić idealnie

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.