wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Co nam daje drzemka?

Syda Productions - Fotolia.com
03.03.2014

Ochota na odpoczynek może nas dopaść o każdej porze dnia. Zwykle jednak nie mamy czasu na drzemkę. A szkoda, bo oprócz snu jest to niewątpliwie najlepsza forma relaksu. Badania potwierdziły, że krótka drzemka korzystnie wpływa na naszą efektywność i sprawia, że zdolności poznawcze mózgu ulegają znacznej poprawie. Drzemanie pomaga i dzieciom, i dorosłym. Oto, co warto wiedzieć na ten temat, by przez cały dzień pozostać pełnym zdrowia i energii.

 

Wiele osób praktycznie codziennie musi borykać się z okresem spadku efektywności w pracy. Kto z nas tego nie zna? Nagle stajemy się zmęczeni, dopada nas senność, zaczynami ziewać czy nawet odczuwać bóle głowy. To niezawodne sygnały świadczące o tym, że nasz mózg domaga się odpoczynku.

 

Mało kto może sobie jednak pozwolić na relaks w ciągu dnia. Zamiast więc ulegać zachciankom organizmu, sięgamy po kolejną kawę i kontynuujemy pracę. A to błąd, bo krótka drzemka mogłaby okazać się zbawienna.

 

– Spanie w ciągu dnia jest nieporównywalnie lepsze niż jakikolwiek inny, znany nam sposób relaksu: oglądanie telewizji, czytanie prasy, rozmowa z bliskimi czy wypalenie kolejnego papierosa. Drzemka zwykle ma zbawienny wpływ na nasze dalsze funkcjonowanie, gdyż wstajemy po niej wypoczęci i częściowo zregenerowani – mówi lekarz internista Ewa Łuksza z Humana Medica Omeda w Białymstoku.

 

Zalety drzemania

Istnieją liczne badania potwierdzające, że drzemka pomaga. Jedno z nich, przeprowadzone przez NASA, wykazało, że piloci, którzy ucinali sobie około 25-minutowe drzemki, mieli czas reakcji lepszy o 16-34 proc. w porównaniu do osób, które nie spały w ciągu dnia.

 

Lista zalet drzemki jest długa. W czasie takiego odpoczynku dochodzi do konsolidacji pamięci, czyli wzmocnienia zapamiętywania przyswojonych tego dnia informacji i wiadomości.

 

– To jednak nie wszystko. Sen w ciągu dnia potrafi także poprawić nasze samopoczucie oraz wzmóc kreatywność. Możemy przy tym również liczyć na dodatkowy zastrzyk energii, dzięki któremu wiele osób nabiera później ochoty na popołudniowy trening fizyczny – zauważa lekarz internista Ewa Łuksza.

 

Udowodniono, że krótki sen w ciągu dnia obniża poziom odczuwanego stresu i umożliwia regenerację układu immunologicznego. – Przysypianie w ciągu dnia w pewnym stopniu zmniejsza więc ryzyko występowania infekcji oraz chorób układu sercowo-naczyniowego takich jak: zawał serca, choroby nadciśnieniowej czy udaru mózgu – podkreśla Ewa Łuksza z Omedy.

 

Z szeroko zakrojonych badań przeprowadzonych w 2007 roku w Grecji wynika, że osoby, które ucinały sobie minimum trzy razy w tygodniu 30-minutowe drzemki, miały o 37 proc. mniejsze ryzyko śmierci spowodowanej zaburzeniami pracy serca.

 

1 2
REKOMENDACJA
2014-03-19 18:42:35
~Gdanszczanka

Od zawsze potrzebowalam drzemki w ciagu dnia. Ok godz. 13-14 czulam sie wyczerpana, a krotka drzemka pozwalala mi funkcjonowac w drugiej polowie dnia normalnie. Robie to codziennie od dziecinstwa, czasem jednak tylko poleze, poczytam cos spokojnie i zrelaksuje sie, jest mi to potrzebne i nie walcze z tym. Tak po prostu mam.

2014-03-04 12:08:00
~znawca

przecież to nic nowego a tak wogóle to o najważniejszym nie napisaliscie że podczas snu czy drzemki najszybciej się regeneruje organizm podczas chorób kilka krotnie szybciej komurki młode tak zwane macierzyste zastępują te zniszczone przez chorobę .

2014-03-04 11:49:55
~gosia

Organizm potrzebuje wszystkich składników odżywczych każdego dnia. Ja znalazłam świetne rozwiązanie, nie muszę zastanawiać się co mam jeść, jem bardzo pożywne śniadanie a co najważniejsze jest to dla każdego i nie muszę robić drzemki w ciągu dnia! Polecam zdrowe, smaczne odżywianie, (zdrowesniadanie.info/gberes ; idealnafigura.com/gberes) dające witaminy i energię

2014-03-04 08:37:42
~Ania za biurkiem

niestety żaden pracodawca tego nie rozumie.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.