wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Operacyjne leczenie otyłości

Kalim - Fotolia
04.03.2014

Specjaliści biją na alarm – skala otyłości w Europie osiągnęła rozmiary epidemii. Z badań wynika, że w naszym kraju otyłych jest ok. 40% mężczyzn i ok. 28% kobiet. Polska plasuje się ponadto w niechlubnej czołówce państw, w których dzieci są otyłe. Dieta i wysiłek fizyczny nie zawsze wystarczą, by pozbyć się nadwagi. Gdy mamy kilkanaście albo kilkadziesiąt kilogramów za dużo, konieczna może się okazać pomoc lekarska. Zabiegów odchudzających jest kilka rodzajów. Na czym polegają i ile kosztują?

 

Eksperci prognozują, że jeśli nie zmienimy nawyków żywieniowych, w 2035 roku otyły będzie co trzeci (!) Polak. Natomiast już teraz – według danych Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej Eurostat – plasujemy się w pierwszej dziesiątce najbardziej otyłych europejskich narodów. Co gorsza, w Europejskim Regionie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nadwaga jest najpowszechniej występującym problemem zdrowotnym wieku dziecięcego.

 

Sytuacja jest poważna, a jej przyczyny są różne – niezdrowe odżywianie, nadmiar węglowodanów w diecie, unikanie aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, stres. O nadwagę nietrudno, niestety pozbycie się jej okazuje się znacznie większym wyzwaniem – zwłaszcza u osób, które cierpią na otyłość olbrzymią (III stopnień otyłości – BMI powyżej 40). Bardzo trudno pozbyć się jej za pomocą diety – najczęściej niezbędna jest wtedy pomoc lekarska.

 

(kliknij zdjęcie, aby powiekszyć)

(kliknij zdjęcie, aby powiekszyć)

 

Szczuplejszy dzięki balonowi

Jedną z metod leczenia otyłości jest umieszczenie w żołądku balonu Orbera. Taki zabieg jest wskazany w przypadku osób, które mają problem z ograniczeniem ilości spożywanego jedzenia.

 

– Pusty silikonowy balon wprowadza się przez usta pod kontrolą endoskopu, a następnie wypełnia go solą fizjologiczną i pozostawia w żołądku na sześć miesięcy – wyjaśnia dr Wojciech Kosmala, gastroenterolog ze szpitala Medicover. – Zabieg jest małoinwazyjny, trwa kilkanaście minut i przeprowadza się go w znieczuleniu. Szpital można opuścić po upływie doby, ale trzeba przygotować się na to, że przez kilka kolejnych dni, podczas których żołądek przyzwyczaja się do obecności balonu, odczuwa się pewien dyskomfort.

 

Zabieg wykonuje się w krótkim znieczuleniu dożylnym. Po umieszczeniu balonu mogą wystąpić nudności i wymioty, przez kilka dni odczuwalny jest ucisk w brzuchu, które jednak zazwyczaj wkrótce mijają.

 

Dzięki temu sposobowi szybciej czujemy się najedzeni i w rezultacie potrzebujemy mniej pożywienia. W ten sposób można stracić do 25 kg w ciągu pół roku. Pamiętajmy jednak, że samo umieszczenie go w żołądku nie gwarantuje efektów.

 

– Balon wypełnia część żołądka, dzięki czemu jemy mniej, bo szybciej czujemy się syci. Jednak spadek wagi zależy przede wszystkim od tego, czy stosujemy się do zaleconej przez lekarza diety, a także pamiętamy o aktywności fizycznej. Sześć miesięcy, przez które balon znajduje się w żołądku pacjenta, to czas na wprowadzenie zmian i przyzwyczajenie się do nowego, zdrowszego stylu życia, który należy kontynuować także po jego usunięciu – zaznacza dr Andrzej Lewczuk, chirurg ze szpitala Medicover.

 

Założenie balonu Orbera kosztuje 6-10 tys. zł. Za jego wyjęcie zapłacimy ok. 1-3 tys. zł.

1 2
REKOMENDACJA

Powiązane artykuły

2018-08-12 20:30:23
~Waleria

Ja zainwestowałam w tabletki na odchudzanie Foreverslim. Nie żałuje żadnej złotówki ponieważ dołączone do diety te tabletki DOPIERO pozwoliły mi schudnąć. Suplementnacja jest również ważna a tak często zapominamy o niej i dziwimy się że efektów nie ma.

2018-04-11 15:46:13
~Magda

Poniosłam kolejną porażkę w temacie odchudzania. Połączenie Calominalu i diety niskowęglowodanowej nie dało praktycznie żadnych efektów - schudłam w 2 miesiące 2,5 kg -w lustrze nie widzę żadnej różnicy

2017-11-29 17:58:55
~Mandaryna

Moim zdaniem Slimunox to najlepszy środke wspomagający odchudzanie. Ja walczyłam z nadwagą od pon ad 5 lat, Po zastosowaniu tych tabkletek wsystarczyły 4 miesiące bym się jej pozbyła

2015-01-01 18:25:22
~nadia

Tak operacja to ostateczność.W sumie najlepiej by był aby nie doprowadzić się do takiego stanu.Ja zareagowałam w porę.Przeszłam na dietę brałam Foreverslim iw ciągu trzech miesięcy udało mi się schudnąc 14 kg.Teraz dbam o to co ile i co jem.

2014-04-21 13:33:01
~joooga

wypowiadający sie w artykule doktor Lewczuk zajmowal sie mną podczas operacji wstawienia balonu orbera w warszawskiej klinice leczenia otyłości. Rzeczywiście u nas koszt takiej operacji jest o wiele niższy niż w USA co mnie bardzo cieszy!!!!

2014-03-10 21:35:59
~jacek

Tysiące ludzi obniżyło swoją masę ciała i utrzymuje ten stan dzięki programowi opartemu na zdrowych, pełnowartościowych posiłkach spożywczych, spożyciu właściwej ilości białka, witamin, minerałów oraz wody ( klubdiety.pl/plan-diety ) chcieć to móc

2014-03-10 20:49:30
~marakasy

Masz podejrzenie że zdradza cię mąż, żona, chłopak bądź dziewczyna? koniec z tym! dzięki tej aplikacji przeglądarkowej dowiesz się do kogo, kiedy i o której pisał lub pisała twoja druga połówka http://addr.co/1Lu

2014-03-10 20:33:29
~jacek

Tysiące ludzi obniżyło swoją masę ciała i utrzymuje ten stan dzięki programowi opartemu na zdrowych, pełnowartościowych posiłkach spożywczych, spożyciu właściwej ilości białka, witamin, minerałów oraz wody ( klubdiety.pl/plan-diety ) chcieć to móc

2014-03-10 19:34:04
~Kinga

bez dobrej suplementacji wiele się nie zwojuje, ja stosuję środek z 1 miejsca w rankingu na http://rankingtableteknaodchudzanie .pl/ i jestem mega zadowolona z efektów

2014-03-10 17:29:09
~Mojra

To juz diety cud przestały działać, czy lekarze maja za mało pieniażków ? Ktoś kto ma siłę woli i wytrwałość schudnie bez żadnych operacji.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.