wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Sarkoidoza – gdy twój organizm staje się twoim wrogiem

pix4U - Fotolia.com
06.03.2014

Jedną z chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których układ odpornościowy zaczyna działać na szkodę organizmu, jest sarkoidoza. Schorzenie to jest badane od prawie 140 lat, a mimo to jego przyczyny dalej są nieznane.

 

Zdarza się, że układ immunologiczny, który odpowiedzialny jest za wykrywanie obcych białek i zwalczanie wirusów i bakterii, u niektórych osób staje się zbyt aktywny, atakując zdrowe tkanki. W przypadku sarkoidozy objawia się to powstawaniem w organach ziarniniaków – grudek komórek zapalnych. W Polsce 70% pacjentów cierpi na postać płucną. Jednak płuca to nie jedyne miejsce gromadzenia się ziarniniaków, mogą one pojawić się także w skórze, mózgu, sercu, stawach, wątrobie, a nawet oku.   

 

Objawy choroby zależą od tego, jaki narząd zostanie „zaatakowany”. Spora liczba chorych nie odczuwa początkowo żadnych dolegliwości. Dlatego jeszcze 20 lat temu sarkoidozę bardzo często wykrywano przypadkowo, podczas wykonywania okresowych badań radiologicznych płuc. Obecnie częściej pacjenci zgłaszają się do lekarza z powodu odczuwanych dolegliwości, takich jak zmęczenie i osłabienie, którym może towarzyszyć suchy kaszel i podwyższona temperatura ciała. Objawy te najczęściej są początkowo kojarzone przez chorych na przykład z przeziębieniem, a nie z sarkoidozą. W ostrej fazie choroby najczęściej występują: zapalenie stawów, bolesny rumień guzowaty, który obejmuje dłonie i podudzia, oraz powiększenie węzłów chłonnych, szczególnie tych zlokalizowanych we wnęce płuc. 

 

Kto choruje najczęściej?

Sarkoidoza występuje na całym świecie, a rasa, wiek i płeć nie mają tu istotnego znaczenia. Opierając się o dane statystyczne innych krajów Europy można przyjąć, że na tę chorobę zapada 1 na 10 000 Polaków. Schorzenie to w podobnym stopniu dotyczy obu płci. Najczęściej występuje ono u osób między 20. a 30. rokiem życia, przy czym u kobiet „drugi szczyt" zachorowań przypada między 50. a 60. rokiem życia.

 

W 80% przypadków choroba ustępuje sama. Gdy jednak tak się nie stanie, stosuje się sterydy. Leki te tłumią nadmierną pracę układu immunologicznego, jednak ich stosowanie bardzo obciąża organizm i naraża na liczne niepożądane skutki np. na osteoporozę, posterydowy zespół Cushinga, cukrzycę typu II. Leczenie sarkoidozy nie zawsze gwarantuje, że choroba nie powróci.

 

– Chorować można przez całe życie, sarkoidoza wtedy nawraca i samoistnie ustępuje – tłumaczy dr Elżbieta Puścińska z Poradni Sarkoidozy w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. – Jeżeli nie znamy przyczyny choroby, leczenie może być tylko objawowe. W tym tkwi główne źródło naszych trudności w walce z sarkoidozą – dodaje.

 

Choroby autoimmunologiczne mogą również wywoływać szereg powikłań. Znane są przypadki, gdy w wyniku sarkoidozy pojawiły się m.in. niewydolność nerek i tarczycy czy odwapnienie organizmu, powodując samoistnie złamania i zwichnięcia kości.

 

Najcięższe przypadki
Ośrodkowy układ nerwowy oraz serce to bardzo niekorzystna lokalizacja choroby. W pierwszym przypadku sarkoidoza może zwiększać ciśnienie śródczaszkowe i być przyczyną śmiertelnego dla życia wgłobienia mózgu (łac. herniatio cerebri). Częste w jej przebiegu są ataki epilepsji oraz różnorodne objawy wynikające z zajęcia poszczególnych struktur mózgowia. Natomiast sarkoidoza serca może powodować groźne zaburzenia pracy tego organu, a nawet prowadzić do całkowitego ustania akcji serca. Na szczęście ta odmiana choroby jest niezwykle rzadka.

 

W przypadku sarkoidozy ocznej w pierwszej kolejności atakowany jest narząd wzroku. Objawia się ona nitkowatymi tworami, zlokalizowanymi na tęczówce i w fałdzie powiek. Często bardzo drażnią one pacjentów i są przez nich wyciągane, jak nitka.

 

- Przebieg ocznej sarkoidozy może być powikłany licznymi komplikacjami, a nieleczona choroba może prowadzić do rozwoju jaskry, a nawet ślepoty - mówi Roman Handzel, okulista.

 

Aby sprawdzić, czy nie ma się sarkoidozy, można wykonać badanie radiologiczne klatki piersiowej, ocenić wydolność płuc w badaniu spirometrycznym oraz zbadać narząd wzroku i serce. Czasem zaleca się również branchoskopie z biopsją śluzówki oskrzeli lub przezoskrzelową biopsją płuca i przezoskrzelową biopsją węzłów chłonnych.

 

aba, zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2014-03-13 10:18:36
~Zofia

Od roku mam aktywator wody Aqua Lyros od Atara Golden nic lepszego nie znajdziecie, daje naturalną źródlaną wodę do życia . Idealna na poprawę zdrowia i urody ,skóra jest jędrna i gładka .Problemy z prostatą męża znikają bo miał wielki stres aby nie zachorować na raka , cukier i cholesterol też spada .Poprawiona drożność żył wpłynęła na stabilizację ciśnienia krwi , bóle serca po przebytych dwóch zawałach ustąpiły . Obraz krwi też się poprawia , myślę , że t

2014-03-10 06:02:56
~Maria

Ostrzegam przed białkiem - kazeina lub cukrem laktoza w mleku i nabiale. Dużo ludzi ich nie trawi i też u mnie w ciele się odkładały w posatci podskórnych grudek. Zdiagnozowała mnie dopiero dietetyczka lekarze bo lekarze nie mają tak potężnej wiedzy. Wniosek pij mleko a będziesz kaleką.

2014-03-10 00:05:04
~aligator

Gdy miałem 29 lat zachorowałem na tą chorobę.Niemogli ją zdiagnozować lekarze myśleli że mam raka.Doszło do operacji na płuca.Leczony byłem enkortonem. Do tej pory mineło 25 lat i nie miałem nawrotu tej choroby

2014-03-09 23:15:41
~smutny

niestety paskudna choroba ktora jest w stanie bardzo szybko zaatakowac , bliska osoba od momentu zdiagnozowania okolo3 lat wstecz pomimo terapi lekami sterydowymi musiala pozegnac sie z tym swiatem...

2014-03-09 23:14:22
~Zofi

Od roku mam aktywator wody Aqua Lyros od Atara Golden nic lepszego nie znajdziecie, daje naturalną źródlaną wodę do życia . Idealna na poprawę zdrowia i urody ,skóra jest jędrna i gładka Poprawiona drożność żył wpłynęła na stabilizację ciśnienia krwi. Bóle mięśnia sercowego ustąpiły. Obraz krwi też się poprawia , myślę , że to ważne na choroby onkologiczne. Depresja o smutnej chorobie odeszła.

2014-03-09 21:39:48
~Krzycho

Ja ją znam! 883 933 831 Ewucha od Kaktusa

2014-03-09 17:18:55
~pati

Nadwaga wiąże się z licznymi problemami zdrowotnymi :choroby serca, cukrzyca, miażdżyca, zawały itd. Ludzie sobie sprawy z tego nie zdają a potem jest już za późno! Trzeba zmienić nawyki żywieniowe i zacząć się regularnie i zdrowo odżywiać! Pokaż że ty też schudniesz z naszą pomocą. Uwierz w to! Polecam zdrowe, smaczne odchudzanie, bez głodowania i bez efektu jo-jo. idealnafigura.com/gberes

2014-03-09 17:04:38
~JJ

choroby autoimmunologiczne - najlepszy sposób na zbijanie kasy przez koncerny farmaceutyczne udawają że niewiedza co je powoduje a przyczyna jest tylko jedna nadmiar cukrów prostych (sacharozy czyli czekoladki, batony napoje pepsi ,cola) w pozywieniu, powoduje to zakwaszenie organizmu a to z kolei sprzyja rozwojowi kandydozy (grzyb candida albitranis pol. bielnik biały)Ale czego można wymagać od lekarzy leczą tak jak ich uczono, niestety o leczeniu kandydozy polscy lekarze pojęcia nie

2014-03-09 16:56:51
~ala

ja , proszę Pana ja znam to brak witamin i minerałów pochodzenia naturalnego , a nadmiar chemii czy dostanę piątkę

2014-03-09 16:34:44
~doktor

Dobre. dawno się tak nie śmiałem. Zwłaszcze z tymi nitkami wyciąganymi z oka

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.