wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

W jakiej pozycji należy spać?

123RF
11.03.2014

Pozycja, jaką przyjmujemy podczas spania, ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Okazuje się, że znaczna większość ludzi śpi w bardzo niewłaściwy sposób. Jeśli nie zmienimy niewłaściwych przyzwyczajeń, możemy nabawić się problemów na stare lata.

 

Pozycja niewłaściwa

Najgorsze, co możemy naszemu ciału zrobić w nocy, to ułożyć je w pozycji płodu – na boku z podkurczonymi nogami. W ten sposób śpi aż 41% ludzi. Pozycja ta jest bardzo niekorzystna dla zdrowia. Podkurczone nogi wywołują bóle w stawach kolanowych o poranku. Cierpi też kręgosłup – przez całą noc jest wygięty w łuk.

 

W takiej pozycji również ciężej się oddycha. Płuca są ściśnięte i nie możemy ich napełnić powietrzem. Skutkuje to niedotlenieniem organizmu, przez co budzimy się niewyspani. Również nasza cera odczuwa efekty spania w pozycji płodu. Przez całą noc leżymy na boku, więc uciskamy na jedną część twarzy. O poranku skóra jest zmęczona i bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.

 

Choć pozycja ta ma wiele wad, to zaleca się ją kobietom w ciąży. Ułożenie ciała na boku jest o wiele lepsze dla dziecka niż spanie na plecach. Ciężarna dzięki takiej pozycji może się lepiej wyspać.

 

Spanie na brzuchu również nie jest zalecane przez lekarzy. W ten sposób swoje ciało nocą układa około 7% ludzi. Choć w takiej pozycji górne drogi oddechowe dobrze pracują, to wpływa ona niekorzystnie na inne układy naszego ciała. Cierpi m.in. nasz kręgosłup, a zwłaszcza kręgi w dolnej jego części, które są cały czas ściśnięte. Może to doprowadzić do trwałego zniekształcenia w odcinku lędźwiowym. Powstałe napięcie mięśni znajdujących się wzdłuż kręgosłupa może też wywołać nieprzyjemny ból pleców o poranku. Aby móc oddychać, głowa musi być przechylona w lewo lub w prawo. Podobnie jak w przypadku pozycji płodu, powoduje to nacisk na skórę twarzy i może przyspieszyć jej starzenie się. Co więcej, w wyniku całonocnego przekrzywienia głowy budzimy się z bólem karku.

 

 

Pozycja właściwa

Najlepszą pozycją, jaką możemy przyjąć podczas snu, jest leżenie na plecach. Przy takim ułożeniu ciała mięśnie kręgosłupa odpoczywają, a kręgi zachowują właściwą odległość od siebie, dzięki czemu obudzimy się bez bólu pleców. Twarz nie naciska na poduszkę, więc skóra może się zregenerować podczas nocy. Niestety, śpi tak jedynie 8% osób.

 

Choć jest to pozycja najbardziej zalecana, to osoby, które tak śpią, najczęściej chrapią. Dolegliwość tę jednak można leczyć na wiele sposobów, więc chrapanie nie powinno stanowić wymówki, aby nie spać na plecach.

 

Dobrze jest również spać na boku z wyprostowanymi nogami. W ten sposób śpi aż 28% ludzi. Pozycja ta pomaga rozluźnić mięśnie kręgosłupa i zapobiega refluksowi – cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Dodatkowo, takie ułożenie ciała dobrze wpływa na układ krążenia. Niestety, również w tym przypadku przez spanie na boku cierpi nasza twarz.

 

Wymienione pozycje, w których można spać, są jedynie najpopularniejszymi opcjami. Można oczywiście ułożyć ciało jeszcze na wiele innych sposobów. W każdym przypadku trzeba jednak pamiętać, aby nie zaszkodzić pracy naszych narządó wewnętrzych i układowi kostnemu. Dlatgo najlepiej przyzywczaić się do spania na plecach, co zdaniem lekarzy jest najzdrowszą pozycją.

 

Co zaburza sen?

Odpowiednie ułożenie się w nocy również pozwala nam lepiej wypocząć. 30-50% ludzi na świecie cierpi na bezsenność, która bardzo źle wpływa na zdrowie. Osoby cierpiące na zaburzenia snu mają słabszy układ odpornościowy i łatwiej „łapią” infekcje. Związane jest to z tym, że u osób tych zwiększona jest produkcja hormonu stresu, zwiększone tempo metabolizmu oraz podwyższona ciepłota ciała. 

 

Co wywołuje problemy ze snem? Zobacz film:

 

aba, zdrowie.wp.pl

REKOMENDACJA
2018-01-04 09:27:11
~MAciek

Ja niezależnie od pozycji, przebiegu dnia, aktywności fizycznej i nawet diety miałem problemy ze snem. Bardzo nie chciałem sięgać po leki, bo wiem, że uzależniają i mają skutki uboczne. Udało się na szczęście załatwić sprawę suplementem. Skuteczny okazał się Forsen Forte. Dzięki niemu w kilkanaście minut od połknięcia mam gwarantowaną pogłębiającą się senność prowadzącą do zaśnięcia.

2017-02-02 11:13:41
~Gość

Wygodna jest pozycja embrionalna i na boku albo półboku, czyli pół na brzuchu, pół na boku, tak jest najwygodniej, stawy wcale nie bolą, po leżeniu na plecach wszystko boli. Może to cecha indywidualna, ale nie każdy może uleżeć na plecach, nawet jak jestem na plaży, to na brzuchu mogę leżeć godzinami, a opalając przód muszę siedzieć na leżaku, inaczej nie uleżę 5 minut. Leżenie na plecach jest niewygodne. Coś co sprawia dyskomfort nie może być zdrowe.

2017-02-02 11:10:31
~Gość

Właśnie spanie na brzuchu najmniej obciąża kręgosłup. Siła grawitacji utrzymuje go w anatomicznej pozycji, na plecach trzeba albo zginać nogi, dla mózgu to znak, że jest się w gotowości do działania i się nie uśnie albo podkładać zwiniętą poduszkę pod wcięcie w pasie. Kiedy bolał mnie krzyż mogłam spać tylko na brzuchu, na miękkim materacu, wtedy przez noc mięśnie i kości układały się tak, że mogłam rano chodzić wyprostowana, inaczej chodziłam zgięta jak star

2016-07-07 12:31:26
~Gość

Trzeba się dobrze wysypiać. Wiem sama po sobie - spałam wiele lat na rozkładanym tapczanie i przypłaciłam to bólami pleców i kończyn...Dopiero niedawno ktoś mi podpowiedział, że materac może wiele zmienić. Kupiłam łóżko drewniane(żeby nie przepłacać), zainwestowałam w nowy materac Art Medic- jest super, ponieważ chyba jako jedyny na rynku ma coś takiego jak zmienną twardość - więc mogę go używać w różny sposób, w zależności od samopoczucia.

2014-06-25 11:30:48
~śpioch

Tak ,najlepiej położyć sie prawidłowo i przywiązać sie pasami .Ja spie na plecach ,na brzuchu,na lewym boku i na prawym boku ,nie da sie tego kontrolować jak sie już śpi

2014-05-04 10:44:38
~Olga

Szczerze mówiąc ja nie wiem jak śpię, ale fakt jest taki że nie zawsze się wysypiam, a to raczej nie znaczy dobrze...

2014-05-03 01:28:46
~wearefigjkjytgdremors

Do minusow na plecach nalezaloby dodac paraliz senny. Okropne uczucie.

2014-03-25 14:24:38
~Baśka

Zapraszam na specjalną darmową konferencję online na temat leczenia bezsenności. zapisz sie tu leczeniebezsennosci.pl

2014-03-12 19:27:26
~marta

Ja od dłuższego czasu miałam z tym poważny problem. Nie mogłam zasnąć a jak wstawałam to od razu byłam zmęczona. Okazało się, że dużo zależy od odżywiania. Znajoma poleciła mi odpowiednie, zdrowe i naturalnie:) smaczne posiłki ( zdrowesniadanie.info/gberes ; idealnafigura.com/gberes ) dzięki których teraz wyglądam lepiej świetnie się teraz czuje a co najważniejsze nie mam już problemu ze snem. Polecam

2014-03-12 19:12:04
~Jacek

Najzdrowsza pozycja do spania to na stojąco bo jak stoi to człowiek zdrowy :)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.