wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Gdy ucho boli

14.03.2014

Poradnia.pl

Zapalenie ucha to jedno z częściej występujących schorzeń u małych dzieci, ale nie tylko. W większości przypadków choroba ta jest wywołana infekcją wirusową lub bakteryjną. Nie wolno jej bagatelizować, bo może się przerodzić w przewlekłe zapalenie, skutkujące ubytkiem błony bębenkowej, a nawet utratą słuchu.

Objawy wewnętrznego zapalenia ucha to między innymi:

  • dojmujący ból nasilający się nocą
  • uczucie „wypełnienia” w uchu
  • osłabienie słuchu
  • ból głowy
  • gorączka
  • u dzieci – nudności i wymioty

 

Przyczyny i leczenie
Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha jest niedoleczone przeziębienie, zwłaszcza infekcja bakteryjna, wywołana przez bakterie z grupy paciorkowców. To powoduje obrzęk błony bębenkowej i nagromadzenie się płynu. Jest go tak dużo, że błona ulega uwypukleniu. Napór płynu na błonę bębenkową może spowodować jej przerwanie (czyli perforację). Pojawia się wówczas wysięk, a ból ustępuje. Na szczęście przerwana błona bębenkowa ma zdolność regeneracji.Niestety, ustąpienie bólu nie oznacza końca problemów. W ostrych stanach konieczna jest wizyta u lekarza i przyjmowanie odpowiednich antybiotyków. Pomocniczo stosuje się również krople do nosa oraz leki przeciwbólowe.

Uwaga – nie wolno używać kamfory! W przypadku zapalenia ucha nagrzewanie może wywołać opłakane skutki!

Przewlekłe zapalenie ucha
Trwające zbyt długo zapalenie ucha może spowodować ubytek w błonie bębenkowej i przerodzić się w stan przewlekły. Dochodzi wtedy do stałej perforacji i okresowych wysięków (śluzowych) z ucha. Wówczas lekarz musi odessać wydzielinę, oczyścić kanał słuchowy i przepisać krople z antybiotykiem, a ubytek w błonie „naprawić” podczas specjalnego zabiegu.

Inne przyczyny bólu ucha
Ból ucha może być także spowodowany przez:

  • gwałtowne zmiany ciśnienia (np. podczas startu i lądowania samolotu),
  • ciała obce w uchu,
  • nadmierną wilgotność (tzw. ucho pływaka),
  • niewłaściwą higienę uszu i zaleganie woskowiny (np. w wyniku nieprawidłowego stosowania patyczków do uszu, którymi upychamy woskowinę do wewnątrz).


Higiena uszu
Jak właściwie dbać o uszy, by uniknąć problemów? Dobrą metodą jest mycie uszu wodą i osuszanie chusteczką higieniczną nałożoną na palec lub rogiem ręcznika. Dzięki temu widoczna część ucha pozostaje czysta, a wnętrze przewodu słuchowego (którego nie widać) jest pokryte cieniutką zabezpieczającą warstewką woskowiny.

 

 

REKOMENDACJA
2018-07-18 17:12:24
~bambi

patyczki są najgorszym rozwiązaniem

2016-06-09 20:47:43
~Tomek

Na ból ucha używam Calore maść. Rozgrzewająca maść na bazie ekstraktu z papryczek chili i kamfory. Skutecznie rozgrzewa i rozluźnia chore ucho. Pozwala poczuć ulgę. Może być stosowana podczas antybiotykoterapii czy kropli do uszu. Można stosować u dzieci i dorosłych.

2014-04-09 14:02:01
~Słuchacz

Dlatego lepiej stosować specjalne preparaty do czyszczenia uszu, którymi to wystarczy psiknąć do uszu zamiast patyczkami wpychać wosk jeszcze głebiej. A tutaj bardziej z przymrużeniem traktowana swędzenie ucha http://znaczeniezabobonow.blogspot. com/2014/03/swedzenie-ucha-znaczeni e.html jak by ktoś oczywiście chciał sprawdzić :)

2014-03-20 08:48:41
~viola18

Znalazłam fajny konkurs :D Odpowiadam na proste pytanie i zgarniam darmowy kubełek kurczaków :) Serdecznie zapraszam do zabawy :) Na prawdę warto, ja już skorzystałam http://odbieramy-bony.pl/kubelek/c6 3f2

2014-03-17 14:41:14
~sd

i smieszą mnie artykuły i wypociny forumowiczów mówiących by zdrowo się odżywiać jedząc więcej warzyw i owoców. znaczy jak ? zamiast 2 bananów 4 ? - nie po prostu jeść tyle samo ale za to zmniejszyć dawki mięsne

2014-03-17 14:38:38
~sd

a ja myślałem że woskowinę to się właśnie upycha, teraz wiem dlaczego nic nie słyszę jak coś do mnie mówi żona o nowych torebkach

2014-03-17 13:01:09
~thx

ehe... takie zapalenie ucha może skończyć się znacznie gorzej, niż utratą słuchu. Jeżeli zapalenie ropne dojdzie do opon mózgowych, to można mieć pozamiatane, czyt. piach. Nie powinno się czyścić uszu żadnymi patyczkami... podczas prysznica należy przemyć ucho palcem (może być woda z mydłem), potem przepłukać i wytrzeć ręcznikiem/chusteczką na palcu.

2014-03-17 12:53:26
~WR

czosnek sieje a nie wsadza do uszu ty laryngologu heh

2014-03-17 12:26:45
~Anna

Miałam zapalenie ucha. Ból nie do wytrzymania przez długi czas, wręcz już psychicznie nie wytrzymywałam choć faszerowałam się przeciwbólowymi na potęgę. Ponad miesiąc na antybiotykach, w tym tygodniowy pobyt w szpitalu. Przy zapaleniu broń boże zamoczyć ucho! Kamfore zażyłam bez wiedzy lekarza i ...tragedia.....

2014-03-17 12:07:53
~pati

Odporność zwiększymy zdrowo się odżywiając. Jeść więcej owoców, warzyw, białka. A nie świństwa, przez które organizm jest słaby i podatny na infekcje. Polecam zdrowe, smaczne odżywianie , dające energie a co najważniejsze białko i witaminy, które są niezbędne do funkcjonowania organizmu zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.