wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Walcz o siebie, walcz o najbliższych - zabezpiecz siebie i rodzinę przed atakiem grypy

123RF
17.03.2014

Zimowe miesiące sprzyjają przeziębieniu i grypie. Nie można chronić tylko siebie – skutki nieodpowiedniego leczenia mogą prowadzić do powikłań. Stanowią także niebezpieczeństwo dla innych. Według najnowszych badań co czwartemu Polakowi zdarzyło się przechodzić grypę bez leczenia, a aż 44% osób aktywnych zawodowo pracowało mając już jej objawy. Wyniki badań stały się punktem wyjścia kampanii edukacyjnej "Zwalczmy Grypę" prowadzonej pod patronatem marki Theraflu.

 

Nie lekceważ przeziębienia i grypy

Bagatelizowanie pierwszych objawów przeziębienia i grypy to najczęstszy, niebezpieczny błąd popełniany przez Polaków. Mimo, że niemal 40% Polaków w przypadku podejrzenia zachorowania nie potrafi wskazać różnic między przeziębieniem a grypą, aż 15% z nich nigdy nie konsultuje się z lekarzem lub farmaceutą. Przy takim postępowaniu, ryzyko powikłań może być wysokie. Na niebezpieczeństwo narażamy także osoby, z którymi najczęściej przebywamy.

 

Zadbaj o siebie i o najbliższych

Wirusy odpowiedzialne za rozwój przeziębienia i grypy przenoszą się drogą kropelkową – głównie poprzez kaszel i kichanie. W ten sposób łatwo dostają się do nosa, jamy ustnej i spojówek ludzi przebywających w pobliżu. Wirusy rozprzestrzeniają się również poprzez kontakt bezpośredni np. podanie ręki skażonej wirusami oraz przez kontakt pośredni np. przez różnego rodzaju powierzchnie, przedmioty czy naczynia.

 

- Skuteczna ochrona przed zakażeniem obejmuje częste mycie rąk, ochronę dróg oddechowych oraz unikanie kontaktu z osobami, o których już wiemy, że zachorowały na przeziębienie lub grypę, szczególnie, gdy kichają i kaszlą - radzi dr Paweł Grzesiowski, niezależny ekspert z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

 

Tego typu profilaktyka jest kluczowa, ponieważ niejednokrotnie na przeziębienie lub grypę chorujemy przez nieodpowiedzialność innych. Niemal połowa (44%) aktywnych zawodowo osób pracowała w ciągu ostatniego roku, pomimo widocznych objawów grypy. Podobnie jest z dziećmi, które czasem bywają posyłane do przedszkola czy szkoły, mimo pierwszych oznak przeziębienia. Należy również pamiętać, że zdolność infekowania innych pojawia się na jeden lub dwa dni przed wystąpieniem gorączki oraz aż do siedmiu dni po powrocie do zdrowia!

 

Istnieją strony internetowe, które pozwalają śledzić regiony szczególnie narażone na atak grypy. Informacji można szukać m.in. na www.zwalczmygrype.pl, gdzie interaktywna mapa pokazuje aktualne ogniska grypy. Dzięki niej łatwo i szybko można dowiedzieć się gdzie i kiedy należy zwrócić szczególną uwagę na swój stan zdrowia.

 

Co robić, gdy zabrakło czasu na profilaktykę?

- W przypadku utrzymywania się gorączki powyżej 38 stopni C przez dłużej niż 24 godziny, wystąpienia znacznego osłabienia, silnego kaszlu, bólu w klatce piersiowej czy duszności konieczna jest konsultacja lekarska i dobór odpowiedniego leczenia dodaje dr Paweł Grzesiowski z Instytutu Profilaktyki Zakażeń.

 

Po pierwsze, jeśli są wskazania, lekarz może przepisać stosowanie leków przeciwwirusowych. Drugi kierunek leczenia dotyczy łagodzenia objawów. Stosowanie leków przeciwgorączkowych, przeciwbólowych czy przeciwzapalnych poprawia jakość życia chorego i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.  Konieczne jest pozostanie w domu przez kilka dni do ustąpienia nasilonych objawów. W aptece dostępne są leki w tabletkach oraz w saszetkach, które należy rozpuścić w wodzie. Leki w postaci płynnej nie wymagają rozkładu, co zdecydowanie przyspiesza ich wchłanianie.

 

Pomocne w chorobie może być także przyjmowanie preparatów wykrztuśnych oraz oczyszczających górne drogi oddechowe, np. aerozoli donosowych. Leki z witaminą C oraz produkty naturalnego pochodzenia tj. miód, czarny bez czy jeżówka również wykazują działanie wspomagające w walce
z wirusem.

___________________________________________________________________________

 

Kampania edukacyjna „Zwalczmy Grypę”

 

Głównym celem kampanii jest poprawa stanu wiedzy Polaków na temat profilaktyki walki z grypą. W ramach kampanii, wspólnie z ekspertami, zostaną obalone mity dotyczące grypy oraz powstaną materiały poradnikowe, co robić kiedy grypa już zaatakuje. Kampania rozpoczęła się w drugiej połowie listopada i potrwa do marca przyszłego roku. Pomysłodawcą akcji jest marka Theraflu.

 

W ramach akcji powstaną bloki tematyczne poświęcone rozpoznawaniu objawów choroby, ich łagodzeniu i walce z grypą. Specjaliści do spraw zdrowia na dedykowanym serwisie kampanii www.zwalczmygrype.pl przygotują praktyczny poradnik walki z chorobą. Ważnym elementem kampanii jest interaktywna mapa Polski pokazująca ogniska grypy w różnych regionach. Dzięki niej łatwo i szybko można dowiedzieć się gdzie warto zwrócić szczególną uwagę na swój stan zdrowia w związku ze zwiększoną możliwością zachorowania.

 

Na zlecenie marki Theraflu, Instytut badawczy Millward Brown przygotował badania obrazujące wiedzę Polaków na temat grypy. Główne punkty badania to najpopularniejsze sposoby leczenia grypy, rozpoznanie grypy i przeziębienia, profilaktyka i leczenie wśród osób aktywnych zawodowo, ocenie została poddana również wiarygodność Internetu, jako źródła informacji o grypie.

 

 

informacja prasowa

REKOMENDACJA
2018-03-14 22:55:33
~Kamila

Dobrym zabezpieczeniem jest regularna suplementacja witaminy C. ja stosuję Gold-vit C od początku jesieni i moja odporność znacząco się poprawiła

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.