wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Po co nam wyrostek robaczkowy?

123RF
18.03.2014

Wyrostek robaczkowy, krótkie uwypuklenie pierwszego odcinka jelita grubego, to szczątkowy i na pierwszy rzut oka zupełnie zbędny organ. Nazywany jest niekiedy migdałkiem jelitowym. Jeśli się zatka – rozwija się w nim stan zapalny. Gdy nie zareagujemy w porę - może być groźnie.

Wyrostek robaczkowy już dawno przestał pełnić swoją oryginalną funkcję - udział w trawieniu celulozy. W latach 90. XX wieku zrozumiano jednak, że narząd ten u współczesnego człowieka jest siedliskiem pożytecznych szczepów bakteryjnych, które pomagają w trawieniu i stanowią rodzaj ochrony immunologicznej. Wyrostek znajduje się na granicy jelita cienkiego, gdzie kończy się proces właściwego trawienia, a jelita grubego, gdzie rozpoczyna się formowanie kału. To idealny „zakątek” dla bakterii, by mogły siać spustoszenie. Wyrostek robaczkowy stoi na straży tego regionu. Ponieważ kształtem przypomina przyczepionego do jelita pasożyta, nadano mu nazwę „robaczkowy”.

 

W organie tym, prócz dobrych bakterii, znajdują się także skupiska komórek układu limfatycznego. Te dwa składniki tego szczątkowego narządu pomagają zwalczać wiele infekcji. Odkąd odkryto tę funkcję zaprzestano wycinania wyrostka „na wszelki wypadek”. Zabieg ten stosuje się tylko, jeśli w tym organie dojdzie do stanu zapalnego.

 

Przebieg choroby

 

Zapalenie wyrostka przebiega w kilku etapach. Najpierw następuje nieżyt, czyli zatkanie, na skutek czego narząd ulega rozdęciu. Wówczas często pojawiają się w nim nacieki ropne. Potem dochodzi do zakrzepicy naczyń, która może prowadzić do martwicy tkanek, a to z kolei grozi pęknięciem ściany wyrostka. Kiedy dojdzie do perforacji, pojawia się ropień okołowyrostkowy, który dodatkowo komplikuje i wydłuża leczenie oraz zwiększa ryzyko rozlania zawartości do jamy brzusznej. To z kolei może się skończyć zagrażającym życiu zapaleniem otrzewnej.

 

Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego u 70 proc. pacjentów są podobne. Więc jeśli na początku boli ciebie cały brzuch, a później ból nasila się i koncentruje po prawej stronie podbrzusza, czujesz wstręt do jedzenia, mdłości i masz wymioty, natychmiast skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może okazać się, że padłeś ofiarą ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego.

 

Trzeba pamiętać, że u dzieci do pęknięcia wyrostka może dojść bardzo szybko, nawet po 10 godzinach od pojawienia się pierwszych objawów bólowych.

1 2
REKOMENDACJA
2016-12-01 17:26:49
~Alicja

Wyrostek to może obecnie jest nic wielkiego ale strach i tak jest duży. Jak mi go naprawiali to bardzo się bałam przed zabiegiem. Dzisiaj niby jest łatwo a dawniej przecież na niego umierano http://www.open-youweb.com/operacja -wyrostka-kiedys-umierano-w-meczarn iach/ tego nie operowali i ludzie schodzili, jeszcze nie tak dawno temu na to nie mieli rozwiązania.

2014-04-17 08:56:10
~Zbycho

MEDYCYNA informacyjna XXI wWiem co piszę bo mam od czterech lat aktywator wody AquaLyros Atara Golden zamontowany w domu. Powiem jedno to super DZIAŁANIE - pij i kąp się codziennie w wodzie z aktywatora a ZAPOMNISZ o chorobach i nowotworach . Szukaj w necie o aktywatorze wody - to jedyny ratunek dla ludzkości . Zbyszek

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.