wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Aktywność fizyczna zapobiega grypie

Maksim Toome - Fotolia.com
18.03.2014

Intensywne ćwiczenia fizyczne wykonywane co najmniej przez dwie i pół godziny tygodniowo zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę – informuje serwis „BBC News/Health”.

 

Około 4800 osób wzięło udział w przeprowadzanej już po raz piąty corocznej internetowej ankiecie "Flu Survey", przeprowadzonej przez London School of Hygiene and Tropical Medicine. Jej celem jest ustalenie, kto choruje na grypę, a kogo ona omija. Ankietowani podawali między innymi swój wiek, informowali o częstym kontakcie z dziećmi (które często zarażają inne osoby), zaszczepieniu przeciwko grypie czy aktywności fizycznej.

 

Jak wykazała analiza, osoby wykonujące intensywne ćwiczenia przez co najmniej 2,5 godziny tygodniowo rzadziej chorowały na grypę, natomiast umiarkowane ćwiczenia nie wydawały się mieć działania ochronnego. Niektórzy uczestnicy ankiety spędzali nawet ponad pięć godzin tygodniowo biegając, jeżdżąc na rowerze czy uprawiając inne wymagające intensywnego wysiłku sporty.

 

Jak sugerują analizujący ankietę naukowcy, sama tylko intensywna aktywność fizyczna mogłaby zapobiec 100 zachorowaniom na grypę na 1000 osób.

Tej zimy choroba występowała stosunkowo rzadko. Typowe objawy wystąpiły u 4,7 proc. ankietowanych, podczas gdy rok wcześniej było to 6 proc. Wśród dzieci odsetek ten wyniósł tylko 5 proc. zamiast wcześniejszych 7,9 proc.

 

pmw/ agt/(PAP)

REKOMENDACJA
2014-06-27 08:27:36
~Ewelka

Oczywiście że tak, do tego odpowiednia dieta i żadna choroba nie dopada. Ja jestem na fit diet, ćwiczę codziennie i nie pamiętam kiedy miałąm choćby katar!

2014-03-19 10:23:12
~fdsd

Gdyby w Polsce robili badania to tylko szczepionka chroniłaby przed grypą.

2014-03-19 09:09:33
~sd

wystarczy do salki z takimi osobami wprowadzić osobę kichajacą i mogę się założyć że 100% osób zachoruje na grypę

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.