wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Odchudzanie a efekt jo-jo – jak to działa?

MilsiArt - Fotolia.com
21.03.2014

Hellozdrowie.pl

Odchudzasz się, męczysz i nawet są efekty. I nagle waga staje w miejscu albo – o zgrozo – rośnie. Dlaczego? O efekcie jo-jo i o tym, co dzieje się w naszych organizmach, gdy próbujemy chudnąć, opowiada diabetolog prof. Leszek Czupryniak.

 

Energia dobrze przechowana

 

– Regulacje fizjologiczne organizmu człowieka powstały setki tysięcy lat temu w warunkach niedostatku jedzenia: okresów głodu i chwil obfitości, np. po upolowaniu mamuta – mówi diabetolog prof. Leszek Czupryniak. – Zdrowy organizm ma w swym wyposażeniu żelazne mechanizmy zachowywania energii. Jeśli tego, co zjadł, nie zużywa od razu na pracę mięśni, np. na walkę czy ucieczkę, to odkłada to w postaci tłuszczu. To prawo zachowania energii potrzebnej do funkcjonowania wszystkich komórek, ogrzania organizmu itd. służy zachowaniu życia – tłumaczy ekspert.

 

Z punktu widzenia tego mechanizmu tycie jest oznaką zdrowia. Głód przynosi szybszą śmierć tym osobnikom, które mogą dużo zjeść i nie tyją. Grubi żyją dłużej dzięki sprawnym mechanizmom przechowywania energii. Jednak nadmierne wykorzystywanie tego zjawiska, czyli gromadzenie zbyt dużej ilości tłuszczu, włącza obronę organizmu – tak powstają np. insulinooporność, cukrzyca itd.

 

W paleolicie człowiek raz na pół roku upolował mamuta, trochę mięsa zjadł od razu, trochę zasuszył. Jego dieta składała się też z ryb i z tego, co zebrał w lesie, czyli owoców i jagód. Nie było węglowodanów, które obecnie stanowią 50–60 proc. naszej diety. A to one pobudzają wydzielanie insuliny, która stymuluje ośrodek łaknienia, w efekcie czego jemy więcej i tyjemy. 

 

Odchudzanie – gdy sytość igra z głodem

 

– Gdy człowiek otyły chce schudnąć - a ma, jak powiedzieliśmy, bardzo dobre mechanizmy zachowania energii, bo gdyby ich nie miał, to by gruby nie był - zaczyna pewną grę ze swoim organizmem – tłumaczy prof. Czupryniak. – Najpierw odrzuca słodycze, źródło energii natychmiastowej. Może zjeść cztery snickersy naraz, nie ma problemu, tylko potem na bocznicy kolejowej powinien ręcznie, łopatą, rozładować wagon węgla, by spalić cukier ze batonów i nie przytyć. Gdy zamiast tego siądzie przed telewizorem, to przytyje, bo organizm nadmiar energii zachowa na przyszłość.

 

Odchudzanie polega na zmuszeniu ciała do sięgnięcia po zapasy energii w tkance tłuszczowej. Ogranicza mu się więc dowóz kalorii. Jak się je obetnie, to organizm sięga po zapasy, spala je, a masa ciała spada. Wydatki energetyczne przeciętnego funkcjonowania na pracę mózgu, mięśni, jelit itd. można obniżyć nawet o jedną trzecią. Ponieważ tym wszystkim steruje „głowa” – układy autonomiczny, nerwowy i hormonalny – to gdy ona stwierdzi, że przychodzi za mało kalorii, wyda organizmowi dyspozycję – oszczędzać!

 

Ludzie odchudzający się najpierw trochę chudną, po czym widzą, że chudnąć przestali. Wtedy, chcąc dalej tracić kilogramy, powinni zwiększyć wysiłek fizyczny, by znowu zakłócić organizmowi równowagę. Dokładając wysiłek, wywołujemy ujemny bilans energetyczny. Nawet jeśli organizm nauczył się żyć przy niższym dowozie kalorii i je oszczędzać, to przy zwiększonej aktywności fizycznej będzie musiał zużywać więcej kalorii. Po dodaniu do tego systematyczności i zmiany nawyków jedzeniowych dalsze chudnięcie gwarantowane.

 

Skąd się bierze efekt jo-jo?

 

Gdy ktoś chudnie przez 4-8 tygodni, po czym waga staje w miejscu – je mało, ale już nie chudnie – to dzieje się tak dlatego, że organizm walczy o zatrzymanie masy ciała. Bo przecież nie wie, czy jest za gruby, czy nie. Mózg nic nie wie o nadmiarze tłuszczu w komórkach tłuszczowych. Nauczył się żyć przy mniejszym dowozie energii i chce utrzymać wagę, bo to jest ważne dla jego przetrwania czasu głodu, a „sądzi”, że przyszło mu żyć właśnie w takich czasach.

 

– Na to człowiek się zniechęca, mówi: to ja już nie schudnę, nie dam rady, i wraca do swoich ulubionych bogatokalorycznych posiłków – mówi prof. Czupryniak. – Wtedy rośnie ilość przyjmowanych kalorii, ale trafiają one do organizmu o całkiem już innej regulacji metabolicznej – o wiele bardziej efektywnej! Organizm przećwiczony i nauczony, że jest głód i że musi sobie radzić na niskim poziomie dowozu kalorii, wtedy nadzwyczaj sprawnie metabolizuje, obraca energią i oszczędnie nią gospodaruje. Komórki wszystko, co im "spadnie z nieba", magazynują. Obfitość kalorii skrzętnie chomikują. Wprowadzenie organizmu w tryb głodzenia zawsze powoduje takie zjawisko. W efekcie człowiek tyje i przewyższa wagę wyjściową sprzed odchudzania (efekt jo-jo). Nie objada się bardziej, tylko podlega mechanizmom regulacyjnym organizmu.

 

Rządzą nami wciąż te same prawa, którym podlegali nasi paleolityczni przodkowie, a które zapewniły nam przetrwanie jako gatunkowi. Możemy z nimi grać, ale nie damy rady ich ani obejść, ani przeskoczyć. A zanim zaczniemy się objadać albo odchudzać, powinniśmy dobrze rozumieć reguły gry.

 

Klara Pastwa, hellozdrowie.pl

REKOMENDACJA
2018-09-26 20:37:17
~Agnieszka

Moim zdaniem Foreverslim to jeden z najlepszych środków wspomagajkących odchudzanie. Stosowałam Foreverslim przez 3 miesiace i w tym czasie schudłąm 14 kilo

2018-08-12 20:28:38
~Sabina

Ja straciłam całą nadwagę dopiero na foreverslim, więc mogę potwierdzić, że te tabletki faktycznie działają. Rozsądnie dobierałam tabletki, w zasadzie na podstawie składu i skuteczności. Ostatecznie trafiłam na foreverslim i to była dobra decyzja. Nawet nie sądziłam, że będę w stanie stracić aż tyle kg.

2018-06-30 20:15:09
~Renata

Ja ze swoich tabletek odchudzających jestem bardzo zadowolona.Slimunox pomógł mi pozbyć się nadwagi.Była również dieta i regularny ruch ale bez Slimunox to wszystko nie było by takie łatwe.

2018-06-23 20:26:52
~Malina

Ja od samego początku odchudzania wzięłam się ostro do prac.Dieta codzienne ćwiczenia i regularne branie Foreverslimuu.W sumie pierwsze efekty był juz po dwóch tygodniach mniejsz waga mniejszy obwód w pasie.W sumie z tabletek jestem bardzo zadowolona bo to dzięki nim w tak szybkim czasie uzyskałam tak dobre efekty.

2018-04-17 17:54:06
~Magnolia

Ja Slimunox stosowałam przez 3 miesiące. W tym czasie udało mi się pozbyć 13 kilogramów nadwagi. Okaząło się, ze jak się chce i jest się do tego odpowiednio przygotowanym, to można schudnąć

2018-04-11 15:43:41
~Ula

Efekt jojo dopadł mnie po odchudzaniu z Calominalem. Schudłam niewiele bo 3 kg w 2 miesiące, a do tego po upływie kilku tygodni kilogramy wróciły z naddatkiem

2018-01-08 18:37:56
~Olivia

Ja akurat stosowałam Slimunox i jestem bardzo zadowolona z efektów, więc uważam, ze suplementy stosowane odpowiednio i odpowiednio dobrane są jak najbardziej wskazane

2017-11-29 17:57:41
~Ulka

Ja też zdecydowałam się na zastosowanie Slimunox i jestem bardzo zadowolona. W końcu moja waga spadła, Nie bez znaczenia też była dieta, ale najwazniejsze jest to, zę schudłam

2017-09-16 07:30:18
~Regina

Ja mimo stosownej diety i ćwiczeń nie schudłam za dużo dopiero po rozmowie z znajomą zdecydowałam się na zakup Foreverslimu.Podkreślam że nie stosuje ich jako tabletek na odchudzanie tylko jako wspomaganie diety.

2017-08-02 17:27:05
~Joanna

Ja też zdecydowałam się na zastosowanie Foreverslimu i moja waga spadła o 12 kil. Dla mnie to bardzo dużo bo o kilogram więcej jak nadwaga, którą wczesniej miałam

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.