wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Zapalenie wyrostka robaczkowego

26.06.2008

 

Często słyszymy o zapaleniu wyrostka robaczkowego. Wiele osób nosi na dole brzucha blizny po jego usunięciu. Czym jest ten dziwny narząd i co powinno nas alarmować w jego funkcjonowaniu?

Z czego wyrasta i dlaczego robaczkowy?

Wyrostek robaczkowy leży u zaślepienie jelita grubego. Oznacza to, że znajduje się on w okolicy prawej, dolnej części brzucha. Jego położenie bywa jednak różne, w zależności od indywidualnej anatomii. Różnice w jego położeniu są na tyle duże, iż zdarza się, że leży on po lewej stronie naszego brzucha. Nie dzieje się to jednak zbyt często i można przyjąć, że na ogół zajmuje on zwykłą, prawostronną pozycję.

Występuje on tylko u niektórych ssaków – między innymi u królika i człowieka. Kiedyś, prawdopodobnie, narząd ten służył do trawienia celulozy, która zawarta jest np. w trawie. Obecnie jest tylko ewolucyjną historią – nie odgrywa on  w naszym ciele żadnej funkcji.

Określenie „robaczkowy”, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, nie dotyczy żadnych robaków, czy to zamieszkujących go, czy też niszczących. Jest to tylko nazwa wzięta z obserwacji, która potwierdza skojarzenie z robakiem. Narząd ten jest bowiem dosyć cieńki i długi – jego długość wynosi około osiem – dziesięć centymetrów.

Robaczkowe choroby

Schorzeniem wyrostka robaczkowego, które najczęściej kończy się wizytą u lekarza i zabiegiem operacyjnym, to ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. Jego przyczyny, choć nie do końca poznane, mogą być wielorakie. Między innymi są to ucisk i zagięcie wyrostka, obecność pasożytów, czy też infekcja bakteryjna. W przypadku wystąpienia zapalenia wyrostka robaczkowego, jest on usuwany operacyjnie, co sprowadza się do zabiegu pod pełną narkozą i kilku dni spędzonych w szpitalu. Jednak jego usunięcie jest dla cierpiących na zapalenie prawdziwą ulgą, bowiem znikają przykre objawy towarzyszące tej dolegliwości.

1 2
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.