wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Jak nie objeść się w święta?Zanim zaczną się rodzinne spotkania przy suto zastawionym stole, warto tak opracować taktykę spożywania posiłków, żeby waga w ciągu kilku dni nie wzrosła. Święta wyjątkowo nie sprzyjają odchudzaniu i trzeba niezwykle silnej woli, żeby oprzeć się pokusie skosztowania kalorycznych posiłków. Dietetycy zachęcają do zwrócenia uwagi na to, co jemy i w jakich ilościach.


Tłuste wędliny, ciasta, żurek na bekonie, sałatki z majonezem czy pieczone mięsa. Lista potraw, które trafią na świąteczny stół jest długa i sprzyjająca niekontrolowanemu przejadaniu się. Wiele osób błędnie interpretuje zalecenia dietetyków dotyczące ograniczania liczby spożywanych pokarmów.

– Niektórzy myślą, że jeśli zjem więcej na obiad, to nie zjem śniadania. To jest największy błąd, bo rozstroimy metabolizm oraz spowodujemy, że będziemy bardziej głodni przy stole i zjemy więcej rzeczy, które niekoniecznie muszą być dietetyczne. Warto zacząć od surówek, dostarczyć troszeczkę błonnika. W ogóle warto zacząć od tej ulubionej potrawy, żeby nie zostawiać jej na koniec, bo wtedy zjemy jej zdecydowanie więcej – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Konrad Gaca, właściciel centrum odchudzania.


Sposobów, dzięki którym uda się nie przytyć w święta, jest więcej.

– Przy świątecznym stole warto wypić szklankę gazowanej wody, żeby troszeczkę zmniejszyć nasz apetyt. Warto też skorzystać z jakiegoś błonnika rano. Jest taka zasada, żeby korzystać z małych talerzyków. Zawsze troszeczkę oszukamy psychikę i zjemy po prostu mniej. Zminimalizujmy cukry. Jeśli jemy słodycze, nie jedzmy owoców – tłumaczy Konrad Gaca. – Wzrost wagi bardzo często jest spowodowany retencją płynów. Jeśli sami przygotowujemy potrawy, minimalizujmy sól. Warto skorzystać z soli morskiej, która jako chlorek potasu nie będzie tak ciągnęła wody i nie będzie powodowała takich sytuacji, że w ciągu jednego czy dwóch dni może nam waga wzrosnąć o 2-3 kilogramy.

Duże porcje węglowodanów spożywane w małych odstępach czasu powodują spadek energii, senność, a przede wszystkim jeszcze większe łaknienie. Dietetycy radzą, by przynajmniej raz dziennie wybrać się na spacer. W ten sposób można spalić 200-300 kalorii.

– Nie zapominajmy o ruchu. Jest on bardzo istotny dla pracy naszego żołądka i jelit. Poruszając się, możemy spalić zawsze trochę kalorii, dlatego polecam taki godzinny spacer. Na pewno będzie on bardzo pozytywnie odebrany  przez organizm – mówi Konrad Gaca.

Konrad Gaca zachęca też do tego, by osoby, które są na restrykcyjnej diecie, nie rezygnowały ze swoich postanowień i nie krępowały się zabierać na rodzinne spotkania posiłków przygotowanych w specjalnych pojemnikach.

– Jeśli mamy określony plan, to warto się go trzymać i faktycznie nie wychodzić z diety. Dotyczy to przeważnie tych osób, które mają więcej kilogramów do zgubienia i mają przed sobą jeszcze troszkę pracy. Wtedy warto podejść do tego w taki sposób, że świąt będzie jeszcze wiele, a my mamy swój cel, plan i nie powinniśmy się wstydzić tego, że jesteśmy na diecie, że próbujemy coś ze sobą zrobić – tłumaczy dietetyk.

 

Newseria.pl

REKOMENDACJA
2015-01-01 18:12:04
~drej

W sumie żeby schudnąc to wcale nie trzeba się za bardzo wysilać.W moim wypadku wystarczyła niewielka korekta jadłospisu.Całą resztę załatwiły tabletki Foreverslim.W sposób szybki i bezpieczny straciłam 13 kg.

2014-04-22 23:21:51
~koswi

Tradycję (święconka i różne świąteczne zwyczaje) szanuje, ale znudziło mi się gdy je się całymi dniami i rodzina, dziesięć osób, zwala mi się na dwa czy trzy dni i siedzi i nic nie robi a dookoła ich trzeba biegać, gotować, ścielać, naprawiać zepsute przez nich rzeczy w domu. Takiego tupetu i nachalność w rodzinach nie lubię. Zwłaszcza gdy przyjeżdżają dalecy, szwagrowie mężowie kuzynek itp....

2014-04-22 11:42:15
~kasia

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2014-04-20 18:29:20
~Dzeny

Zarabiam ponad 20000zł na miesięcznie w systemie: bogaty-typy.pl Nie muszę już pracować/ Święta mam radosne i z dużą kasą na koncie/

2014-04-20 16:24:33
~Multikino

MULTIKINO ROZDAJE BILETY! Z okazji urodzin Multikino rozdaje bilety do wykorzystania w dowolnym czasie. Zapisz się po odbiór darmowych wejściówek już teraz: http://odbierz-bon.pl/bilety/c63f2 Promocja do wyczerpania zapasów.

2014-04-20 15:35:49
~asa

do karminalsa a ty wierzysz w jakieś życie wieczne?zazdroszczę naiwności i optymizmu,jako dorosły jeszcze nie wyrosłes z tych bajek?

2014-04-20 15:10:15
~NEXT

Ja to mam tak, że jak wypiję kilka kieliszków, to tracę apetyt na wszystko, zaledwie zjem kilka skromnych posiłków i to wszystko.

2014-04-20 14:41:31
~87tg7i

za późno trzeba było dać ten artykuł wczoraj

2014-04-20 13:54:13
~karminalsa

Należy wykorzystać Święta na modlitwę a nie na obżarstwo. Życie wieczne ważniejsze niż doczesne.

2014-04-20 12:25:17
~fajna niunia

cały rok ludzie biedują i zapie..lają jak dzikie osły za 2 tysiaki miesiecznie,wiec niech chociaż święta bedą dostatnie...zresztą kogo stac na jakies wielkie uczty,tylko bogaczy...ja wydałam na swięta ok 400 zl ,no moze 500 dla rodziny 7 osobowej ,to niby czym mamy się obeżreć?ale gościu sympatyczny i fajnie gada

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.