wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Jak powstrzymać krwotok z nosa?

ia_64 - Fotolia.com
29.04.2014

Poradnia.pl

Krwawienie z nosa to często występujący objaw chorobowy. Pojawiające się krwawienie ma swoje źródło w obrębie jamy nosowej. Może przybierać postać zarówno niewielkiego plamienia, jak i poważnego, zagrażającego życiu krwotoku. Objawem jakich chorób jest krwawienie z nosa?

 

Krwawienia z nosa zdarzają się u osób, które są przemęczone – dużo pracują i nie dosypiają – oraz żyją w ciągłym napięciu i stresie. Skłonność do samoistnych krwawień jamy nosowej, częstych zwłaszcza u dzieci i młodzieży, bywa też dziedziczna.

 

Inne przyczyny

 

Nagłe i gwałtowne krwotoki z nosa towarzyszą skokom ciśnienia tętniczego krwi. Występują, gdy wartość ciśnienia skurczowego przekracza 150 mmHg. Krwawienia z nosa mogą również wywołać preparaty zmniejszające krzepliwość krwi, na przykład z warfaryną. Działanie przeciwkrzepliwe ma również kwas acetylosalicylowy. Zawierają go leki przeciwbólowe i obniżające gorączkę. Co ciekawe, do krwawień mogą się również przyczynić długie i intensywne kuracje czosnkiem, na przykład przy przeziębieniu.

 

Krwawienie z nosa często towarzyszy kobietom w ciąży (zwykle w drugim trymestrze). Wynika to z zachodzących wówczas zmian hormonalnych – to właśnie hormony sprawiają, że naczynka krwionośne śluzówki nosa są osłabione.

 

Krwawienia mogą mieć także osoby z problemami laryngologicznymi, a nawet ci, którzy nadwyrężyli naczynka krwionośne wskutek kichania. Może być to także objaw nowotworu. Dlatego – jeśli krwawienia się często powtarzają i budzą nasz niepokój – najlepiej wybrać się na konsultację do internisty. Co więcej, przy dużym krwotoku mogą się pojawić objawy związane z dużą utratą krwi – osłabienie, senność, zaburzenia oddychania.

 

Pomoc doraźna i leczenie

 

Trzeba dokładnie wydmuchać nos z krwi i skrzepów oraz przez około kwadrans uciskać palcami skrzydełka nosa. Dobre rezultaty odnosi przyłożenie zimnych okładów na nos, czoło i kark. Przy dużym krwawieniu należy usiąść z głową pochyloną do przodu, po to, by wydobywająca się krew nie spłynęła do gardła i oskrzeli.

 

Leczenie najczęściej rozpoczyna się od założenie do nosa tamponów. W razie konieczności stosuje się przyżeganie (przypalanie) chemiczne, elektrokoagulację (ścięcie białka żywych tkanek ustroju za pomocą łuku elektrycznego) lub leczenie operacyjne polegające na zamknięciu naczyń, które doprowadzają krew do miejsca krwawienia.

 

W serwisie poradnia.pl polecamy: Krwotok z nosa

 

REKOMENDACJA
2014-04-30 01:22:36
~aa

jak sie grzebie w nosie to i krew leci ( niezgojona rana i strupek co ciagle przeszkadza)

2014-04-29 23:59:38
~ala22

wszystkie baby mają raka pipy, bo krwawią raz na miesiąc przeważnie, zwyczajnie, bez powodu... Do tego są kilka dni przed tym faktem wściekłe jak te krowy z BSE...

2014-04-29 23:28:16
~ona

Mnie laryngolog powiedziała, że mam takie żyły i powstrzymaniem krwotoków na kilka lat byłby zabieg usunięcia ich, bo przypalanie nic nie dało.

2014-04-29 23:01:15
~dsg

dzisiaj kichnięcie może być przyczyną śmierci - lub raka :P

2014-04-29 22:01:51
~ala

mnie przez kilkadziesiąt lat leciała krew z nosa i do tej pory też i to ratuje mi życie

2014-04-29 21:59:11
~ala

biegunka lub zatwardzenie to brak prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach

2014-04-29 21:51:45
~Buncol

W tytule krwawienie objawem raka, a w treści dosłownie nic o tym nie ma. Niezły wałek LOL Niedługo w oóle tytułów nikt przez takie postępowanie nie będzie brał poważnie

2014-04-29 21:23:57
~wojo

a oczywiście tytuł z gatunku przerażaczy, beznadzieja

2014-04-29 20:49:53
~gucia

a biegunka objawem antysenityzmu

2014-04-29 18:25:21
~alergik

Pomoże zwykła rutyna ... rutinoskorbin x3 na dzien i spokoj.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.