wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Dlaczego wymiotujemy?

Ana Blazic Pavlovic - Fotolia.com
30.04.2014

Chyba każdy doświadczył w swoim życiu niezbyt przyjemnego odruchu, polegającego na nagłym wyrzucie treści żołądkowej. Wymioty to zwykle reakcja obronna organizmu, której przyczyną jest zatrucie pokarmowe. Jednak ich powodem może być także ciąża, stosowanie niektórych leków, a nawet podróż lub stres. Niekiedy są też objawem poważnych chorób.

 

Zatrucie pokarmowe

 

Bez wątpienia jest to najczęstsza przyczyna wymiotów. Nieprzestrzeganie zasad higieny, niewłaściwa obróbka termiczna produktów, ich wątpliwa świeżość albo wielokrotne zamrażanie i rozmrażanie powodują, że po spożyciu w naszym żołądku błyskawicznie rozwijają się szkodliwe drobnoustroje, które wraz z krwią wędrują do mózgu. To stamtąd nadchodzi sygnał, iż należy jak najszybciej pozbyć się treści pokarmowej. Zwykle już po 2-3 godzinach od posiłku czujemy nudności wywołujące wymioty. Towarzyszy im często ból brzucha oraz biegunka. Wymiociny zawierają z reguły zarówno strawiony, jak i niestrawiony pokarm. Po kilku „podejściach” zamieniają się w przezroczysty zielonożółty płyn ze śluzem.

 

Stres i nerwy

 

„Przed egzaminem na prawo jazdy wymiotowałam. Tak samo było przed maturą. Pierwszy dzień na uczelni też spędziłam w ubikacji” – opowiada jedna z internautek. Takie przypadki nie należą do rzadkości, ponieważ stres, lęki i różnego rodzaju nerwice są dość powszechną przyczyną wymiotów, biegunki czy bólu brzucha.

 

Podatność na nerwowe sytuacje rozregulowuje wydzielanie enzymów trawiennych, a w konsekwencji wywołując rozmaite dolegliwości żołądkowe. Osoba cierpiąca na nerwicę może odczuwać nudności nawet przez wiele miesięcy. W przypadku wymiotów na tle stresowym warto zażyć krople żołądkowe i napić się herbatki rumiankowej.

 

Stosowanie lekarstw

 

Preparaty farmaceutyczne bardzo często stają się przyczyną wymiotów. Do najbardziej „torsjogennych” produktów należą cytostatyki i inne leki immunosupresyjne (np. azatiopryna), niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. aspiryna), leki kardiologiczne (obniżające ciśnienie, antyarytmiczne, digoksyna), leki moczopędne, hormonalne (zwłaszcza środki antykoncepcyjne), doustne leki przeciwcukrzycowe i niektóre antybiotyki.

 

Wymioty to także skutek uboczny chemioterapii, której poddawani są pacjenci walczący z chorobą nowotworową.

 

Ciąża

 

Szacuje się, że blisko 85 proc. kobiet odczuwa w pierwszym trymestrze nudności, a niemal połowa doświadcza wymiotów. Przyczyn tych dolegliwości może być wiele: zaburzenia czynności żołądka, wzrost ciśnienia śródbrzusznego, zmiany metaboliczne czy hormonalne, a także wpływ czynników psychogennych.

 

Kobiety ciężarne skarżą się na nudności przeważnie z samego rana, choć problem może zaatakować także w ciągu dnia, zwykle spowodowany bodźcami zewnętrznymi, np. zapachem.

 

Zbyt częste wymioty wymagają konsultacji z lekarzem. W skrajnych przypadkach konieczne bywa bowiem podanie kroplówki, co zapobiega odwodnieniu przyszłej mamy.

 

Podróż

 

Dla wielu osób podróż samochodem, samolotem czy statkiem staje się prawdziwą udręką. Choroba lokomocyjna objawia się zazwyczaj mdłościami, nudnościami i wymiotami. Tym dolegliwościom towarzyszy nadmierna potliwość, bladość skóry, uczucie gorąca oraz duszności, a niekiedy nawet ucisk w klatce piersiowej.

 

Problem powodują zaburzenia w odbiorze tych samych bodźców przez oko i błędnik, przesyłających do mózgu sprzeczne informacje. To wywołuje dezorientację organizmu oraz nieprzyjemne konsekwencje. Choroba lokomocyjna może dopaść każdego, choć najbardziej narażone są dzieci, których układ nerwowy nie jest w pełni wykształcony.

1 2
REKOMENDACJA
2018-03-14 14:13:03
~Asia

Na wypadek zatrucia pokarmowego warto mieć też probiotyk - ja stosuję Kolonbiotic 7GG. Pomaga on odzyskać równowagę flory bakteryjnej i zapobiegać nawrotom biegunki

2018-03-03 01:47:26
~Ula

Spotkałam się już na forum z tym preparatem. Kupiłam babci opakowanie niedawno gdy była chora (nawet podczas przeziębienia traci apetyt) i sprawdził się świetnie - piła go ze smakiem (smak truskawkowy) i szybciej doszła do siebie

2018-02-08 23:40:27
~Krzysiek

Moja babcia często wymiotowała po posiłkach jak wróciła ze szpitala po leczeniu wrzodów żołądka. Schudła przez to, ale udało się znaleźć na to sposób - kupiliśmy jej zapas Nutramilu dzięki któremu dostarczała do organizmu energię nie nasilając dolegliwości

2017-12-07 19:15:04
~Rozalia

Po zatruciu pokarmowym nie mogłam dojść do siebie. Niby normalnie już jadłam, ale dalej męczyły mnie bóle brzucha i biegunka też mi się zdarzałay. Rozwiązaniem okazało się zastosowanie Kolonbiotic 7GG. Przywrócił on prawidłowy stan flory bakteryjnej moich jelit i dzięki temu udało się pozbyć tych dolegliwości

2017-11-08 18:09:09
~Tomek

Mnie wymioty strasznie męczyły jak się zatrułem jedzeniem z knajpy w czasie pobytu w Tajlandii. Dobrze, że miałem zapas nutramilu przy sobie, bo nic innego nie byłem w stanie przełknąć bez zwracania.

2016-01-31 23:55:35
~Maślankaa

A ja najczęściej wymiotuję podczas ataku migreny. Zawsze mam nudności i często właśnie wymioty :(nie mówiąc o tragicznym bólu głowy, tak silnym że drogę do łazienki pokonuję na czworakach.Kilka miesięcy temu zaczęłam prowadzić dzienniczek migrenowy na abcmigrena.pl jako element przygotowania do wizyty u neurologa, by miał lepszy obraz mojej choroby.I nadal go prowadzę, bo poznaję sporo czynników mogących wywołać atak.Wiem dzięki temu czego unikać,by napadów było mni

2015-03-13 09:32:07
~Koli

Zywienie oczywiscie jest wazne, ale o wiele ciezsze dla wielu osob sa nudnosci po chemii. Jest to ogromny dyskomfor i trudna sytuacja. Polecam uwadze informacje jak sobie z nimi radzic http://www.znanylekarz.pl/blog/nudn osci-w-chorobach-nowotworowych-co-n alezy-wiedziec/

2014-05-06 17:18:49
~beata

Dawniej zawsze miałam z tym problem, szczególnie po tuczących i ciężkostrawnych potrawach. Nie mogłam znaleźć odpowiedniej diety. Próbowałam różnych sposobów. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy.,,. a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

2014-05-05 02:38:01
~Do Polki

A Ty Bazylu pewnie jesteś taka piękna, że wszyscy padają u Twych stóp? Pewnie tak, ale to dlatego, że te walą niesamowicie - bo nosisz gołe syry w butach!

2014-05-05 01:34:39
~Polka

Ja wymiotuję na widok polskich mężczyzn. Brudasy i smierdziele. 3/4 obrzydliwie, ohydnie łysi!!!

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.