wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Homeopatia - czy naprawdę działa?

123RF
30.04.2014

Magia czy leczenie? Oszustwo czy prawda? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Homeopatia na dzień dzisiejszy wykluczana jest przez naukowców z medycyny. Jednak wielu pacjentów po nią sięga, jak również wielu lekarzy zaleca. Jakie są w takim razie fakty?

 

Homeopatia zaliczana jest do medycyny niekonwencjonalnej. Przygodę z nią rozpoczął niemiecki lekarz Samuel Hahnemann, który odwrócił zupełnie ideę leczenia.  Jego dzieło „Organem of Rational Healing” jest podstawą wiedzy o homeopatii. Głównym jej założeniem jest stwierdzenie, że „podobne leczy podobne”.  W myśl tej metody choroba powinna być zwalczana tym, co ją wywołało. Hahnemann twierdził, że składający się z ciała i z ducha człowiek, musi osiągnąć stan homeostazy, czyli równowagi pomiędzy tymi dwoma czynnikami, tylko wtedy będzie zdrowy.

 

Lek homeopatyczny sporządza się na zasadzie rozcieńczeń, które oznaczane są literami D (rozcieńczenie dziesiętne) oraz C (rozcieńczenie setne).  Mieszając kroplę „leku” z 9 kroplami wody lub alkoholu powstaje rozcieńczenie D1 (maksymalna wartość to D10). W przypadku rozcieńczeń oznaczonych literą C, jedną kroplę leku miesza się z 99 kroplami wody lub alkoholu. Każdemu takiemu procesowi towarzyszy odpowiednie potrząsanie. W tym przypadku są to rozcieńczenia wysokie dochodzące nawet do CH100. Z punktu widzenia nauki biorąc jakąkolwiek substancję i rozcieńczając ją w ten sposób, pozbywamy się jej całkowicie.

 

Zwolennicy i specjaliści homeopatii zakładają, że człowiek nie choruje na konkretną chorobę, jednak jeśli ma objawy jakiegoś schorzenia, oznacza to, że chory jest cały organizm. Leczenie ma tu polegać na przywracaniu równowagi ze szczególnym naciskiem na samopoczucie pacjenta.  Dla lekarza homeopatii ważne są tak samo objawy jak nastawienie i stan duchowy leczonego.

 

Wśród preparatów homeopatycznych znajdziemy zarówno środki na kaszel, grypę, menopauzę, a także odchudzanie oraz wiele, wiele innych. Do „leków” tych mamy bardzo łatwy dostęp, nie potrzebujemy na nie recepty. Po niektóre nawet nie musimy udawać się do apteki, znajdziemy je bowiem zarówno w drogeriach, jak i w sklepach ze zdrową żywnością.

 

Chociaż ten sposób leczenia zyskuje coraz większą popularność, lekarze i środowisko medyczne jest nadal bardzo podzielone.  Odrzucanie homeopatii bierze się głównie z tego, że nie ma dowodów na to, że naprawdę działa. Z drugiej strony, zwolennicy często wierzą w tę metodę głównie dlatego, że sami jej spróbowali i okazało się, że ten sposób leczenia im pomógł.  „Wyznawcy” homeopatii twierdzą, że siła leków homeopatycznych nie tkwi w substancji czynnej, której nota bene prawie w leku nie ma, ale w energii jaka została wytworzona w preparacie. To właśnie ona ma pobudzić człowieka do walki z chorobą.

 

Mimo tego wszystkiego, zdecydowana większość lekarzy jest przeciwna homeopatii i odradza stosowania tych preparatów.  Nazywana jest przez nich paramedycyną, która nie ma więcej wspólnego z okultyzmem niż medycyną.

 

Gdy już zdecydujemy się, by wybrać tą metodę leczenia, należy pamiętać o kilku zasadach:

 

  • należy przyjmować nie więcej niż jeden lub dwa leki homeopatyczne odpowiednio dobrane do objawów chorobowych, w ten sposób można ocenić skuteczność terapii;
  • osoby, które na własną rękę leczą się lekami homeopatycznymi zaleca się stosowanie leków o złożonym składzie;
  • bardzo ważne jest by częstość stosowania dawek leków dostosować do nasilenia objawów, czyli im silniejsze objawy, tym częściej podaje się lek;
  • leki w postaci kropli przyjmujemy rozcieńczone;
  • leki homeopatyczne powinno się przyjmować przynajmniej pół godziny przed jedzeniem lub co najmniej godzinę po posiłku;
  • lecząc się samodzielnie, nie powinno przyjmować się leków o potencji 30CH i większej.

 

Uważa się, że jeśli już pada decyzja o skierowanie leczenia na drogę homeopatii, najlepiej jest prowadzić terapię pod okiem specjalisty. To właśnie lekarz odpowiednio dobierze formę leku (mogą to być czopki, tabletki, granulki, krople), a także zadecyduje czy należy zastosować preparat jedno czy wieloskładnikowy. Zwolennicy homeopatii twierdzą, że nie należy stosować jednocześnie „zwykłych” i homeopatycznych, gdyż te pierwsze ze względu na swoja siłę działania, mogą tłumić działanie drugich. W przypadku ciężkich chorób jest to bardzo ryzykowne, gdy pacjent rezygnuje z tradycyjnego leczenia. Najważniejsza jest świadoma decyzja, która oparta jest na zdobytej wiedzy.

 

REKOMENDACJA
2017-11-29 17:54:50
~Benia

Ja też stosowałam Slimunox i jestem bardzo zadowolona z efektu. Jak dla mnie to te tabletki okazały się tym czego potrzebowałam w walce z nadwagą

2014-05-05 04:35:27
~Tess

Czy ktos mi moze wyjasnic. Jak moze zadzialac lek 30 albo wiecej razy rozcienczony.Tu moze tylko dzialac magia,okultyzm i inne. Niektorzy uskarzaja sie ,ze homeopatia na nich nie dziala.Nie dziala dlatego,ze sa ludzmi calkowicie oddanymi Bogu,przyjmuja Komunie SW.To jest wlasnie ta blokada przed tym co nie pochodzi od Boga.Poczytajcie na ten temat.

2014-05-05 02:00:56
~Miki

Hehe to tak dziala : Jakby ktoś wrzucił tabletke do Hudson River z George Washington Bridge , pojechał szybko pod Verrazano Bridge , nabrał szklanke wody Tyle tam bedzie lekarstwa , pomoze? I do not fu...n thing so.

2014-05-05 00:56:57
~raf

Wow, lobby homeopatyczne jest silne tutaj, właśnie usunięto mój post z tej strony, banda cwaniaczków, szukających naiwniaków. LUDZIE, możecie takimi lekami SŁODZIĆ SOBIE HERBATE, bo niz oprócz cukru w niej nie znajdziecie.

2014-05-05 00:48:45
~raf

Możecie ludzie brać wszystkie leki homeopatyczne naraz i to gaściami, jedyne co wam się stanie to przytyjecie, hehehe. OD CUKRU.

2014-05-05 00:40:45
~ania

To działa ! Kiedyś miałam lekką chrypkę ( pewnie alergia ) , ale poszłam do apteki i kupiłam lek homeopatyczny na krtań . Brałam wg przepisu , a tu chrypa była coraz gorsza , więc przestałam to brać i natychmiast przeszło . To było źle dobrane, dlatego wywołało chorobę .

2014-05-04 23:50:02
~Wesoły od rana

Hahnemann był Niemcem. Autor ma chyba na myśli "Organon der rationellen Heilkunde".

2014-05-04 23:38:03
~ja

mieszkam w niemczech mam dwie coreczki -obie leczone sa homeopatia-nam pomaga .Starsza ma 5 lat mlodsza 3 latka,jeszcze nigdy nie otrzymaly antybiotyku. Polecam warto wyprobowac

2014-05-04 23:34:05
~Ola

TU nie ma w co wierzyć, to nie kwestia wiary. To działa, stosuje od 16 lat i od tylu lat mój syn nie brał antybiotyków. fenomenalna metoda, ale nie dla wszystkich dla tych, którzy potrafią ja zrozumieć Koncerny farmaceutyczne robią wszystko, aby homeopatię ośmieszyć i podważyć bo lepiej aby ludzie łykali chemiczne preparaty. Z tego mają zysk, a ja wybieram homeopatię mimio chichotu wielu mi i mojej rodzinie pomaga. I nie jest to żadne placebo :)

2014-05-04 23:17:16
~ala

przyganiał kocioł garnkowi

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.