wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Jak uporać się z chorobą lokomocyjną?

123RF
08.05.2014

Potrafi uprzykrzyć podróż samochodem czy rejs statkiem. Zwykle objawia się mdłościami i wymiotami, bólem brzucha i nadmierną potliwością. Choć przyczyny choroby lokomocyjnej są dobrze znane, wciąż nie powstał w pełni skuteczny środek zapobiegający tej dolegliwości. Na szczęście istnieje sporo sposobów na jej złagodzenie.

 

Problem jest bardzo powszechny. Wprawdzie uważa się, że dotyczy on przede wszystkim dzieci, jednak – jak wskazują statystyki – choroba lokomocyjna (zwana też kinetozą) może w różnym stopniu doskwierać też co trzeciemu dorosłemu Polakowi.

 

Gdy oko i błędnik szaleje…

 

Kinetoza występuje, gdy ruch pojazdu zakłóca zgodność między tym, co widzą oczy, a tym co odczuwa narząd równowagi w uchu wewnętrznym. Błędnik wysyła wówczas do mózgu informację, że nasze ciało nie ulega przemieszczaniu, tymczasem narząd wzroku odbiera odwrotne sygnały – za oknem zmienia się przecież krajobraz, migają domy i drzewa. Chaos potęguje jeszcze gwałtowne przyspieszanie czy hamowanie auta, wstrząsy na nierównościach, turbulencje w samolocie lub bujanie się statku na wzburzonych falach. Dolegliwości nasilają się w wyniku niepokoju, narażenia na intensywne zapachy, słabej wentylacji lub patrzenia na horyzont, który znika, powodując uczucie utraty równowagi.

 

Narząd równowagi w uchu wewnętrznym połączony jest za pomocą nerwów z ośrodkiem wymiotnym w mózgu. Dlatego najczęstszym objawem choroby lokomocyjnej są nudności, mdłości i wymioty. Tym dolegliwościom towarzyszy też ból brzucha, utrata apetytu, nadmierna potliwość, bladość i sinienie skóry, uczucie gorąca oraz duszności, przyspieszenie oddychania, a niekiedy nawet ucisk w klatce piersiowej.

 

Kinetoza może dopaść każdego, choć najbardziej narażone są dzieci, których układ nerwowy nie jest w pełni wykształcony. Większość z nich wyrasta z tego problemu w wieku 5-6 lat.

 

Nasilenie objawów choroby lokomocyjnej często odczuwają też osoby po chemioterapii, szczególnie jeśli przed leczeniem cierpiały na problemy w czasie podróży.

 

Rady dla podróżujących

 

Choroba lokomocyjna nie wymaga zazwyczaj konsultacji lekarskiej, choć z pomocy specjalisty warto skorzystać, jeśli podczas podróży często dopadają nas bardzo silne bóle brzucha lub intensywne wymioty.

 

Dolegliwości możemy złagodzić stosując proste sposoby. Godzinę przed podróżą warto zjeść lekki posiłek, w czasie jazdy nie wolno zapominać o regularnym popijaniu chłodnej wody.

 

Samochód, którym będziemy się przemieszczać, powinien być wcześniej dobrze przewietrzony. Dobrym rozwiązaniem jest usunięcie urządzeń i zawieszek zapachowych, które mogą potęgować nasz dyskomfort. Unikajmy przewożenia w aucie produktów (nawet kanapek) o intensywnym aromacie.

 

W miarę możliwości należy robić jak najczęstsze przerwy, szczególnie podróżując z dzieckiem. Nawet kilkuminutowy odpoczynek na świeżym powietrzu potrafi zadziałać zbawiennie na organizm.

 

Czasami sprawdza się siadanie przodem do kierunku jazdy i skupienie wzroku na stałym obiekcie na horyzoncie. Niektórzy wolą wybrać pozycję półleżącą i podróż z zamkniętymi oczami.

 

Choroba lokomocyjna często ujawnia się podczas rejsu statkiem, szczególnie po wzburzonym morzu. Przykre dolegliwości może złagodzić wówczas spacer po pokładzie oraz wykonanie kilku prostych ćwiczeń.

 

Pigułka czy opaska?

 

Ułatwieniem podróży dla osób cierpiących na kinetozę są również leki przeciwwymiotne, które możemy kupić bez recepty w każdej aptece czy nawet na stacji benzynowej. Na rynku jest bardzo wiele tego typu preparatów (w tabletkach, syropach, a nawet w postaci gumy do żucia), dlatego warto przetestować różne produkty i znaleźć dla nas najskuteczniejszy. Organizm w rozmaity sposób reaguje na farmaceutyki, niektóre mogą wywoływać skutki uboczne, np. nadmierną senność.

 

W leczeniu choroby lokomocyjnej stosuje się też plastry ze skopolaminą przyklejane na skórę. Wielu osobom pomagają opaski do akupresury, które uciskają tzw. punkt Nei-Kuan na nadgarstku. Jak go znaleźć? Należy przyłożyć trzy środkowe palce do wewnętrznej strony ręki tak, aby krawędź palca „serdecznego” była tuż poniżej linii nadgarstka. Punkt Nei-Kuan znajduje się pod palcem wskazującym, między dwoma wyczuwalnymi ścięgnami. Opaskę zakłada się tak, aby guzik uciskający(skierowany w dół) był umiejscowiony dokładnie na tym punkcie.

 

W łagodzeniu dolegliwości (przede wszystkim zmniejszaniu nudności) sprawdza się również herbatka z imbiru, napój na bazie goździków, cynamonu i miodu, a czasami nawet miętowa guma do żucia. W czasie podróży można też przegryzać migdały.

 

Jeśli mamy problem z podróżowaniem, warto wzbogacić dietę o produkty bogate w witaminę B1: orzechy, pestki słonecznika, kiełki pszenicy, groch, fasolę, pełnoziarniste pieczywo, wieprzowinę oraz podroby.

 

Rafał Natorski, fitness.wp.pl

REKOMENDACJA
2018-02-09 00:40:51
~Asia

U mnie bardzo pozytywny efekt dało to, że zamieniłam normalne kanapki w podróży na popijanie Nutramilu, który jest mega pożywny, ale szybko się przyswaja i dzięki temu nie mam takich dolegliwości

2016-05-09 18:18:34
~Seweryn

Ja ostatnio nigdzie nie mogę dostać Amarinu :( rewelacyjny był to środek ziołowy.

2016-01-07 22:19:17
~Marek

Dobrej jakści produk przciw nudnością w podruży. Jest on w wydajnym opakowaniu 30 tabletek tak więc na długo wystarczy kupno 1 opakowania. Amarin jest na bazie naturalnych składników: imbir i witamina B6. Dodatkowo bardzo atrakcyjna jest cena w aptece bo za opakowanie 30 tabletek zapłacimy około 6,50 zł.

2015-08-31 16:11:13
~Keja

Z choroba lokomocyjną walczy wiele osób przeważnie chyba dzieci ... My szukaliśmy jakiegoś środku który nie otumania a pomaga. Od dłuższego czasu stosujemy u córy Amarin ( ziołowy lek ) nie ma problemu z podróżowaniem a co najważniejsze, nie otumania jak inne sztuczne środki.

2014-05-19 20:59:32
~jacob

Podejmij kuracje oczyszczającą Twój organizm, dzięki czemu odmłodzisz i poprawisz swój wygląd www.potegazdrowia.pl

2014-05-15 07:31:00
~mimi

warto spróbować metody z kluczami - przygotuj kilka lub kilkanaście nawet kluczy i zawieś je dziecku na smyczy na szyji ;) sprawdzona metoda polecona przez górala - mi pomaga (mam 27 lat)

2014-05-14 22:44:21
~sar

Proste: jechać pociągiem

2014-05-14 16:17:30
~Gość

Zaklej pępek foliowym opakowaniem po gumach do żucia z hermetycznym zamknięciem. Plaster jest okey, ale boli przy odklejaniu. Po 27 latach męczarni znalazłam sposób :)

2014-05-14 13:07:27
~ann

mi na chorobę pomaga aviomarin. tylko i wyłącznie. i mimo że usypia strasznie to wole spać niż rzygać . choroba w moim przypadku jest silna, jakby nie tabletka- rzygam na bank..a cieżko mi z tym dziadostwem, meczy mnie od dziecka, a mam już prawie 30 na karku.

2014-05-14 11:33:41
~Paul

Nie jeść za dużo, Patrzeć się przez okno pojazdu, najlepiej do przodu i dość daleko Nie czytać w czasie jazdy. Nie oglądać filmów w czasie jazdy. Dobrze wietrzyć i nie przegrzewać. Takie moje rady ;-)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.