wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Demencja coraz powszechniejsza

123RF
19.05.2014

Co cztery sekundy kolejny mieszkaniec naszej planety zapada na chorobę, która powoli odbiera mu pamięć, orientację, umiejętność racjonalnego myślenia i podejmowania właściwych wyborów. W starzejącej się Europie problem jest szczególnie poważny, a wiele krajów, w tym Polska, nie jest na niego przygotowanych. Czy demencję można powstrzymać?

 

Demencja jest coraz poważniejszym problemem w Europie. Na przykład w Szwecji stała się najczęstszą przyczyną śmierci i wyprzedziła w tym „rankingu” choroby układu krążenia. W ubiegłym roku, w skandynawskim kraju zmarło na jakąś formę demencji o 32 proc. więcej osób niż dziesięć lat wcześniej.

 

Ryzyko epidemii

 

Obecnie z demencją zmaga się blisko 45 milionów ludzi na całym świecie, jednak zdaniem specjalistów w ciągu najbliższego ćwierćwiecza ta liczba wzrośnie ponad trzykrotnie. Co roku przybywa bowiem blisko 8 milionów chorych.

 

- Jest to globalna epidemia, która rozwija się bardzo szybko. A jeśli spojrzymy w przyszłość, widzimy, że liczba osób starszych będzie wzrastać dramatycznie - przekonuje Marc Wortmann, dyrektor stowarzyszenia Alzheimer's Disease International.

 

Jednak niewiele krajów jest przygotowanych na zwiększenie pomocy społecznej i medycznej dla przyszłych pacjentów. W Polsce możemy tylko pomarzyć o wielkim projekcie realizowanym od kilku lat w Wielkiej Brytanii, gdzie kilkaset tysięcy ochotników przechodzi rozmaite testy medyczne i umysłowe, które mają pomóc we wczesnym rozpoznawaniu demencji. Naukowcy podejrzewają bowiem, że pewne zmiany w stylu życia mogą przynajmniej opóźnić rozwój choroby.

 

Na całym świecie prowadzonych jest wiele badań nad otępieniem dopadającym starsze osoby. Dzięki temu wiemy o nim znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu.

 

Narastające otępienie

 

Czym jest demencja? Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób to „zespół spowodowany chorobą mózgu, zwykle przewlekłą i postępującą, w którym dochodzi do licznych zaburzeń wyższych funkcji korowych, takich jak pamięć, myślenie, orientacja, rozumienie, liczenie, zdolność do uczenia się, język i zdolność do porównywania, oceniania, dokonywania racjonalnych wyborów”.

Najbardziej znaną postacią demencji jest choroba Alzheimera. Do innych przyczyn otępienia zalicza się: chorobę Huntingtona, chorobę naczyniową mózgu, chorobę Creutzfeldta-Jakoba oraz AIDS.

 

Demencja to szerokie pojęcie obejmujące procesy upośledzające intelekt związane w sposób naturalny z wiekiem. Wbrew powszechnej opinii nie jest jednak tym samym, co osłabienie pamięci i skłonność do zapominania, których doświadcza większość starzejących się ludzi.

 

W początkowych stadiach osoby zaatakowane otępieniem mogą odczuwać zmieszanie, mieć kłopoty z pamięcią i trudności w podejmowaniu decyzji. Przy postępie choroby pojawia się niepokój, strach i agresja. Towarzyszą im urojenia oraz objawy psychotyczne – chorzy mogą być przekonani, że rodzina ich okrada lub chce im zaszkodzić. W końcu osoby dotknięte schorzeniem tracą pamięć długoterminową, przestając rozpoznawać nawet bliskie osoby.

Demencja zwykle narasta stopniowo, aż do śmierci chorego, często związanej z infekcją układu oddechowego lub przewlekłymi schorzeniami

 

Taniec lekiem na demencję?

 

Leczenie koncentruje się wokół umożliwiania choremu prowadzenia życia zbliżonego do normalnego przez jak najdłuższy czas. Oznacza to pomoc w domu, m.in. w przygotowywaniu posiłków, zachowaniu higieny osobistej czy sprzątaniu. Ważne jest także wspieranie emocjonalne osoby dotkniętej otępieniem.

1 2
REKOMENDACJA
2014-06-22 11:19:58
~Jozef

Sam stosuję na swojej działce wodę z aktywatora Aqua Lyros Atara Golden a rośliny są wspaniałe w smaku i nie gniją.Wszystko za sprawą samej wody. Sam piję wodą i mam siłę aby ogarnąć ogrom prac działkowych. Polecam wszystkim bo sprawdziłem na sobie stosując przez sześć lat. Mam 74 lata i nie odczuwam zmęczenia ani żadnych chorób mam dobrą pamięć . Gdy przychodzą do mnie koledzy działkowcy, zamiast piwa oferuję rewitalizująca wodę. Wszyscy śmiejemy się ,ale docze

2014-05-20 17:33:07
~beata

Od lat zmagałam się z moimi kg! Próbowałam różnych sposobów na pozbycie się nadwagi, ale waga wracała. Aż wreszcie ktoś polecił coś rewelacyjnego!Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te kg, wiem tylko ze nie glodowalam i jadłam ulubione moje potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:) Chcesz się dowiedzieć więcej? zajrzyj www.idealnafigura.com/gbere s

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.