wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Jest szansa na przełom w leczeniu cukrzycy

 

 

380 milionów osób na świecie, w tym 3 miliony Polaków, cierpi na cukrzycę. W większości przypadków przyczyną choroby jest nadmierna masa ciała i brak aktywności fizycznej. Do tej pory terapia polegała głównie na modyfikacji stylu życia oraz dożywotnim podawaniu insuliny. Obecnie pojawiła się możliwość chirurgicznego leczenia cukrzycy, czyli chirurgia metaboliczna. Metoda ta uważana jest za jeden z przełomów we współczesnej chirurgii.

 

 

Na cukrzycę cierpi obecnie ponad 380 milionów osób na świecie, w tym 3 miliony w Polsce. W 90 proc. przypadków jest to cukrzyca typu 2, czyli odmiana choroby wywołana głównie przez nadmierną masę ciała i brak aktywności fizycznej. Powikłania cukrzycy często prowadzą do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Co druga osoba, która umiera w naszym kraju z powodu cukrzycy, nie ukończyła 60. roku życia.

 

Do tej pory terapia polegała głównie na modyfikacji stylu życia oraz dożywotnim podawaniu insuliny. Obecnie pojawiła się możliwość chirurgicznego leczenia cukrzycy, czyli chirurgia metaboliczna.

 – Po raz pierwszy od wielu lat mamy metodę, która pozwala w wybranych przypadkach cukrzycy, czyli tej skojarzonej z otyłością, uzyskać całkowite wyleczenie poprzez zabieg operacyjny. Pacjenci po takiej operacji w blisko 80 proc. przypadków nie muszą przyjmować insuliny. Są wolni od objawów choroby i wolni od potrzeby przewlekłego leczenia – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle profesor Maciej Kielar, kierownik Kliniki Chirurgii szpitala Medicover.

 

Zabieg polega na wycięciu fragmentu jelita, przez co dochodzi do zmiany przepływu pokarmu przez przewód pokarmowy. Do niedawna technika ta była stosowana wyłącznie w celu leczenia otyłości patologicznej, czyli w chirurgii bariatrycznej. Zauważono jednak, że u pacjentów poddanych operacji dochodzi nie tylko do spadku masy ciała, lecz także całkowitej remisji cukrzycy typu 2.

 

 – Efektem ubocznym takich zabiegów jest normalizacja poziomu cukru we krwi. Operacje chirurgii bariatrycznej i metabolicznej to domena chirurgii laparoskopowej, czyli techniki mało inwazyjnej. Zabiegi wykonywane są we wnętrzu jamy brzusznej, bez jej pełnego otwarcia, dzięki czemu pacjenci w szpitalu spędzają kilka dni – dodaje profesor Maciej Kielar.

 

Okres hospitalizacji po operacji wynosi od 3 do 4 dób. Zabiegi z zakresu chirurgii metabolicznej są obarczone stosunkowo niewielkim ryzykiem w porównaniu z efektami. Niestety w Polsce niewielu pacjentów ma do nich dostęp, ponieważ wykonywane są jedynie w kilku ośrodkach.

mtr

REKOMENDACJA
2017-04-13 13:27:18
~Ola

Zachęcamy do odwiedzania również strony internetowej https://www.facebook.com/kampaniast opacukrzycowa/. Znajduje się tam dużo informacji o zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym, profilaktyce prozdrowotnej oraz o skutecznych metodach leczenia. Zapraszamy!

2016-06-09 20:33:05
~Ryszard

Z cukrzycą już wojuje 12 rok... dieta dieta i nawet insuliny nie muszę brać ... wspomagająco biore glukozin który utrzymuje prawidłowy metabolizm węglowodanów, białka i glikogenu, reguluje aktywność hormonalną. Obniża cukier, polecam osobom będącym na diecie cukrzycowej czy też z nadwagą.

2014-06-05 14:49:56
~Aga

Nie dokonczylam jak mierze to zawsze jest w normie

2014-06-05 14:47:33
~Aga

A czy młoda osoba w wieku 25 lat może normalnie funkcjonować z cukrzycą typu 2 ją waze 50kg zrobiłam test obciążający glukoza na czczo 98 po godz 207 po dwóch 205 miałam przez 1,5 roku b dużo stresów może być przyczyna bo rodzinna stwierdziła żeby nie pakować się w cukrzyce bo mam nerwicę i to dlatego cukier źle wychodzi jak mierze w ciągu tyg tak z 5 razy proszę o odp

2014-06-05 09:37:21
~diabetyk

Ważna jest dieta i odpowiednia waga. Polecam stronę www.dieta.cukrzyca.pl

2014-06-05 06:33:41
~Krzysztof

Wszyscy ludzie mający cukrzycę powinni pić napój ze stewii, reguluje poziom cukru,potwierdzili to lekarze na Międzynarodowym Kongresie Diabetycznym. Dlaczego nasi o tym nie mówią. więcej stewiapolska.pl

2014-06-04 18:47:05
~Stanisław

Witajcie.Od insuliny pewnie sie nie uwolnimy ale cukrzyca to ostatni etap na który możemy zapaść.ALe najważniejsza jest profilaktyka i obniżanie poziomu cukru zanim dojedzie do cukrzycy.Na tą chwile znam produkt który działa super w pomocy obniżania cukru.To Taksyfolina zawarta w leku Taxivital.Polecam bo sam przyjmuje i wyniki mam dużo lepsze

2014-06-04 16:48:57
~dggg

Maciek serio zarabiasz aż tak niewiele? Ja mam 10 tysiaczkow dzieki system-moiressona.co.pl

2014-06-04 15:30:24
~Tylko Falubaz MISZCZ

laparoskipia- robią 3 dziurki w brzuchu, przez jedna wprowadzają kamerą przez pozostałe narzedzia , wycinają kawałek jelita, zszywają to jelito a na koniec zaklejają dziurki, po tygodniu mozesz uprawiac seex... ;)

2014-06-04 12:36:23
~zainteresowany

Nadal nie wiem,na czym polega zabieg laparoskopowy.Miałbym prośbe,żeby uszczegółowić tą procedurę.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.