wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Lato a choroby przewlekłe

123RF
05.06.2014

Nawet jeśli cierpimy na chorobę przewlekłą, nie trzeba rezygnować z wakacyjnych wyjazdów. Leki w podręcznej apteczce, książeczka zdrowia z opisem choroby, butelka wody zawsze przy sobie, wygodne ubrania. Tego potrzebujemy na wyjeździe, by zachować zdrowie i dobre wspomnienia z urlopu.  

Dla niektórych wakacje to czas błogiego lenistwa, dla innych realizowania podróżniczych lub sportowych pasji. Wszyscy, kiedy wyjeżdżamy na długo wyczekiwany urlop, chcemy cieszyć się słońcem i nie myśleć o problemach. Jednak, aby tak się stało, wcześniej musimy zadbać o swoje zdrowie. Zwłaszcza, kiedy mamy zdiagnozowane choroby przewlekłe. Beztroska jest odpowiedni na wakacjach, ale nie w walce z chorobą. Zaniedbanie leczenia, zmiany nawyków, klimatu i diety oraz nieregularne przyjmowanie lekarstw, może spowodować nasilenie objawów różnych chorób. A przez to czasem i zagrożenie dla życia. Jak zatem ustrzec się przed błędami i zaplanować udany wyjazd?

Choroby układu krążenia
Na zmiany temperatury i sposób podróżowania powinniśmy uważać, gdy mamy kłopoty z układem krążenia, problemy naczyniowe czy cierpimy na chorobę wieńcową. W takiej sytuacji warunki klimatyczne są bardzo istotne, bowiem zarówno upały, jak i skoki ciśnienia mogą osłabiać organizm i zaostrzać dolegliwości, powodować skurcze, ból i duszności. A jeśli dodatkowo towarzyszy temu nadmierny wysiłek – prowadzić nawet do zawału serca.Dlatego przed wyjazdem koniecznie skonsultujmy się z lekarzem, by ocenił stan naszego zdrowia, ewentualnie zlecił wykonanie dodatkowych badań czy doradził odpowiednie postępowanie. Oto kilka takich porad.

Po pierwsze: w krajach, gdzie temperatura powietrza jest wysoka (np. Egipt, Grecja), trzeba pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy, nawadnianiu organizmu, unikaniu wysiłku. Jeśli w ciągu roku głównie siedzimy za biurkiem, to na wakacjach nie próbujmy od razu zdobywać górskiego szczytu, ścigać się na rowerach czy pływać na długie dystanse.

Po drugie: zabierzmy luźną odzież, nie tylko ze względu na upał i wygodę. Obcisłe ubranie, podobnie jak pozostawanie przez dłuższy czas w bezruchu (np. podczas podróży samochodem czy samolotem), może niekorzystnie wpływać na krążenie krwi i powodować tworzenie się zakrzepów. Dlatego właśnie lekarze zalecają noszenie nieuciskających w pasie spodni czy podkolanówek antyżylakowych. Chorzy na zakrzepicę żylną mogą się też kwalifikować do podania środków przeciwkrzepliwych przed wielogodzinnym lotem.

Po trzecie: podczas każdej podróży dobrze od czasu do czasu zrobić przerwę na lekką gimnastykę. Jeśli to niemożliwe, spróbujmy choćby wstać z miejsca, rozprostować nogi, poruszać palcami, często zmieniać pozycję na siedzeniu.

Cukrzyca
Jeśli mamy cukrzycę przed wyjazdem odwiedźmy diabetologa, zwłaszcza, gdy wybieramy się w gorące rejony świata, bo zmiana klimatu i diety jest bardzo ważnym elementem terapii. Powinniśmy też przestrzegać kilku zasad.


Po pierwsze: jeśli wybieramy się na wycieczkę zorganizowaną, to trzeba powiadomić o swojej chorobie organizatora (pilota, przewodnika), a dla bezpieczeństwa – wybrane osoby spośród towarzyszy. Jeśli jest to wyjazd indywidualny, dobrze jest nosić specjalną bransoletkę lub wisiorek z informacją o chorobie.

Po drugie: należy mieć przy sobie paszport cukrzycowy lub kartę informacyjną (typ cukrzycy, dawkowanie leków, ich nazwy w języku angielskim lub miejscowym). To może okazać się decydujące w momencie konieczności udzielenia pomocy, na przykład podczas hipoglikemii, czyli gwałtownego spadku poziomu cukru we krwi i zasłabnięcia.

 

1 2
REKOMENDACJA
2017-07-29 17:34:29
~Sandroka

moja rodzina zawsze zaopatrzona jest w Jonolit, czyli elektrolity, które nawadniają podczas biegunki, wymiotów, czy upału.

2016-07-22 13:46:07
~Baśka

Mnie na upały dobrze robi woda z Jonolitem. Elektrolity lepiej niż napoje gazowane i izotoniki nawadniają organizm.

2014-07-15 20:59:51
~wiola

moze do przewlekych chorob nie mozna zaliczyc zapalenia pecherza, ale mi sie zawsze przytrafia na wyjezdzie, dlatego w tym roku jade przygotowana, zurascin uro i bedzie dobrze

2014-06-22 10:38:33
~maratończyk

Każdy może mieć dobre zdrowie i urodę , ale trzeba troche chęci i wiedzy. Cała prawda skrywana o aktywatorze wody Aqua Lyros Atara Golden . Krok w nowe tysiąclecie ,....szukaj i czytaj w necie . W STARYCH księgach jest napisane , że 100-latek będzie uważany za młodzieńca . Energia witalna podnosi wytrwałość –osiągasz życiowy cel

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.