wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Nużeńce – groźne pajęczaki atakują Polaków

123RF
18.07.2014

Szacuje się, że te mikroskopijne pajęczaki z gatunku roztoczy żerują na co drugim Polaku po 40. roku życia, a w miarę upływu lat ryzyko ataku rośnie jeszcze bardziej. Konsekwencją inwazji nużeńców bywają choroby skóry, utrata włosów, rzęs i brwi, a także schorzenia narządu wzroku – zapalenie brzegów powiek czy zespół suchego oka. Jak można im zapobiec?

 

Choć problem wydaje się bardzo poważny to zarówno pacjenci, jak i lekarze wciąż nie uświadamiają sobie zagrożenia. Przekonuje o tym opowieść prof. Krzysztofa Solarza, kierownika Zakładu Parazytologii Wydziału Farmacji z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

 

„Zgłosiła się do mnie młoda dziewczyna, której wypadały brwi i rzęsy. Wiedziała, że to może być nużyca, ja też byłem tego zdania, ale kiedy wypisałem karteczkę do ośrodka zdrowia z prośbą o pobranie materiału do badań, została wyśmiana. Powiedziano jej, że takiej choroby nie ma, a oni nie wiedzą, jak pobrać materiał” – wyznał prof. Solarz w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

 

Najwyższy czas poznać niebezpiecznego pajęczaka, który – z nieoficjalnych szacunków – atakuje 40-60 proc. Polaków po 40. roku życia. Po 70-tce nosicielem nużeńców może być niemal 100 proc. populacji!

 

Atak pajęczaków

Nużeniec to mikroskopijny, niewidoczny gołym okiem pajęczak z gatunku roztoczy. Zazwyczaj bytuje w rejonie naszej głowy, w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych skóry czoła, nosa, policzków czy brzegu powiek. Tam składa jaja, z których rozwijają się larwy, przekształcające się później w dojrzałe formy nużeńców odżywiających się wydzielinami skóry.

 

Choć brzmi to obrzydliwie, musimy pogodzić się z faktem, że tego typu pajęczaki rozpowszechniają się błyskawicznie i prawdopodobnie za kilka lat będą „gościły” na niemal każdym człowieku. Sama ich obecność nie jest jeszcze powodem do paniki, bowiem pasożyty nie zawsze wywołują objawy chorobowe. Problem pojawia się, gdy nużeńców jest za dużo lub gdy rozprzestrzeniają się poza mieszek włosowy czy gruczoł łojowy.

 

Inwazja pajęczaków oraz ich odchody mogą powodować stany zapalne, uczulenia oraz blokadę wydzielania łoju. Objawia się to gorączką i powstaniem ropnia. Niektórzy odczuwają wówczas także lekkie swędzenie skóry w miejscach żerowania nużeńców.

 

Gdy rzęsy wypadają…

Charakterystycznym symptomem nużycy (choroba wywołana przez pajęczaki) jest m.in. wypadanie rzęs i wystąpienie wydzieliny na brzegach powiek. To znak, że zagnieździły się tam pasożyty.

 

Pojawiają się wówczas także objawy charakterystyczne dla zapalenia oka:  świąd, pieczenie, nadwrażliwość na światło. Pajęczaki mogą powodować zapalenie spojówek, a nawet zespół suchego oka (stan zapalny powiek sprzyja nadmiernemu odparowywaniu łez).

 

Niekiedy nużeńce odpowiadają również za swędzenie, które odczuwamy w głębi kanału usznego. Ich namnożenie sprzyja rozwojowi stanów zapalnych okolic narządów płciowych, a także infekcjom wywoływanym przez inne bakterie: gronkowce lub paciorkowce.

 

Czasami zaatakowanej przez nużeńce osobie wypadają włosy, co bywa mylone z łysieniem plackowatym. Niemal zawsze inwazja pajęczaków towarzyszy trądzikowi pospolitemu i różowatemu.

 

1 2
REKOMENDACJA
2019-03-04 13:48:59
~max

Delacet... płyn na wszy... zwalcza skutecznie....

2018-10-14 18:39:26
~Maria

Mam do odstąpienia tabletki IWERMEKTYNA / IVERMECTIN dla ludzi, została nadwyżka po skutecznym leczeniu. Kupowałam w aptece w USA na receptę. Najskuteczniejsza Iwermektyna na nużeńce jest tylko z USA. Kontakt nr tel. 785 596 905 Maria

2018-09-04 10:39:35
~PaulaUla

Też miałam nieprzyjemność przeżyć atak tego pasożyta. Całe szczęście udało mi się szybko go pozbyć dzięki kosmetykom ze strony Centrum Walki z Nużeńcem. Bardzo przekonał mnie do nich ich naturalny skład, który okazał się strzałem w dziesiątkę.

2018-09-02 11:24:46
~PaulaUla

Chorowałam na nużycę, więc wiem jaka ta choroba jest ciężka do wyleczenia. Początkowo słuchałam się swojego dermatologa, który przepisywał mi co raz mocniejsze antybiotyki. Jednak po tym, jak wszystko nie skutkowało, postanowiłam spróbować kosmetyków ze strony Centrum Walki z Nużeńcem i to one mi pomogły.

2018-04-26 10:05:17
~prazykwantel sprzedam

Odsprzedam 2 blistry po 6 tabletek po 6mg w oryginalnym opakowaniu kartonowym. Mogę otworzyć i wysłać w dowolnej ilości. Ważność 04.2019. Liczę 20zł/tabletka + wysyłka z Tajlandii 20zł lub wysyłka pobraniowa z Polski 20zł. Oferuję rowniez inne leki przeciwpasożytnicze na tasiemce, przywry, motylice, glisty. - Prazykwantel od 2.5 zł/tabletka - Yomesan 500mg od 2 zł/tabletka - Vermox Mebendazole 100mg od 1zl/tabletka - Zentel 200mg od 10zl/tabletka massagewarsaw@gmail. com

2018-02-06 18:09:00
~Alexandra

Pierwszy dermatolog leczył mnie 3 lata straciłam kupę kasy i pogorszenie. Przypadkiem w necie trafiłam na artykuł o nużeńcu, poszłam na badania (31zł) i go miałam. Drugi dermatolog przepisał mi soolantre i rozex, po 2 miesiącach efektów prawie brak. Dopiero ze strony nużeniec.com zakupiłam kremy i jest lepiej, kuracji jeszcze nie skończyłam, ale już są efekty. Nikomu nie życzę przygody z nużeńcem to jest koszmar. Mnie dopadło po drugiej ciąży (zmiany hormonalne i osłab

2016-03-21 16:24:46
~kolumbia

Fajnie że zwraca się teraz uwagę na ten problem, bo mam wrażenie że nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, a jednak łatwo się tym zarazić i skoro choruje na to nawet do 60% osób po 40 roku to juz poważny problem. Mnie akurat póki co ominęło i mam nadzieję, że tak zostanie ale nużeńce miała moja ciotka i bardzo ją to męczyło. Zagnieździły się gdzieś na brzegach jej powiek i męczyły ją okrutnie. Stosowała wtedy płyn demoxoft i w końcu pozbyla sie probllemu ale latwo

2014-08-05 10:15:57
~realista

Rzeczywiscie, ale tytuł.Nużeńce atakuja Polaków. A niemcy i ruscy odporni,tak ? Pier.......Hipolicie.

2014-07-26 22:37:02
~nika

infektoscab- jedyna skuteczna maść

2014-07-22 10:38:08
~marta

Też miałam z tym problem.Dobre kosmetyki nawet nie pomagały. I w końcu ktoś znalazł sposób aby zniknął u mnie ten problem.Znajomy polecił konsultanta który pomógł mi. Teraz mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim(zdrowesniadanie.info/gber es ; idealnafigura.com/gberes)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.