wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Borowina – błoto, które czyni cuda

123rf
25.07.2014

Tę szczególną odmianę torfu nieprzypadkowo nazywano niegdyś czarnym złotem Polski. Dobroczynne właściwości borowiny trudno przecenić, a surowiec wydobywany z naszych złóż uchodzi za najbardziej wartościowy w Europie. Wykorzystywany jest w wielu uzdrowiskach, ale na rynku nie brakuje też produktów umożliwiających przeprowadzenie zabiegów w domowym zaciszu.

 

Borowina to efekt rozkładu obumarłych mchów i paprotników, które kilka tysięcy lat temu, po ustąpieniu lodowca, porastały bagniste lasy na terenie dzisiejszej Europy środkowo-wschodniej. Dzięki wilgotnemu i bogatemu w bakterie środowisku złoża osiągnęły niezwykłą aktywność składników biologicznych wykazujących dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka.

 

Nic dziwnego, że już w 1858 r., w Krynicy Górskiej, użyto borowiny do celów leczniczych. Szybko okazało się, że wydobywany w Polsce torf słynie z czystości oraz wysokiej jakości. Szczególnie wartościowa borowina wydobywana jest nadal w okolicach Rymanowa, Iwonicza i Miejsca Piastowego.

 

Dziś kąpiele i inne zabiegi z wykorzystaniem tego surowca stosowane są w wielu polskich uzdrowiskach: Busku-Zdroju, Krynicy Zdroju etc.

 

Organiczne bogactwo

Co wpływa na niezwykłe właściwości borowiny? Choć torf zawiera sporo cennych składników nieorganicznych, m.in. związki magnezu, potasu, sodu, żelaza, krzemu i wapnia, to swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim unikalnym substancjom organicznym: bituminom (woski, żywice i tłuszcze), pektynom (garbniki i produkty rozkładu błonnika oraz białek roślinnych) i kwasom humusowym.

 

Na uwagę zasługuje obecność w borowinie związków o działaniu estrogennym, które oddziałują na korę nadnerczy i stymulują czynności jajników, co wykorzystuje się w leczeniu chorób kobiecych: przewlekłych stanów zapalnych narządów kobiecych, niepłodności czy zespołu klimakterycznego.

 

Kwasy organiczne i sole nadają borowinie właściwości ściągające, przeciwzapalne, bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Dlatego zabiegi z użyciem borowiny powodują regenerację naskórka i uszkodzonych tkanek, a także zwiększenie ukrwienia skóry. Ten naturalny surowiec działa też ujędrniająco, nawilżająco, regenerująco, antycellulitowo i odchudzająco, dlatego bywa wykorzystywany do zabiegów modelujących sylwetkę.

 

Borowina nie dla każdego

Torf sprzed tysięcy lat pomaga również w leczeniu zwyrodnień stawów i chrząstek stawowych oraz stanów pourazowych kości i mięśni. Pomaga złagodzić dolegliwości związane z dyskopatią czy rwą kulszową. Borowina jest skuteczna w walce z chorobami układu pokarmowego, wątroby i dróg żółciowych.

 

Jednak warto pamiętać, że istnieje też sporo przeciwskazań do stosowania tego surowca. Zabiegi borowinowe nie są zalecane dla małych dzieci oraz kobiet w ciąży i okresie menstruacji. Nie powinny z nich korzystać także osoby, u których zdiagnozowano nowotwór oraz cierpiące na choroby układu krążenia: miażdżycę lub kruchość naczyń krwionośnych, niewydolność czy wady serca, a także problemy z ciśnieniem.

 

Kuracji borowinowej należy unikać w przypadku ostrych stanów zapalnych, niewydolności oddechowej, osłabienia i wycieńczenia organizmu, występowania żylaków albo owrzodzeń. Taka terapia niewskazana jest także dla osób z nadczynnością tarczycy.

1 2
REKOMENDACJA
2014-08-24 09:44:19
~Ewelina

Czytaj w necie o aktywatorze wody Aqua Lyros Atara Golden jedyny ratunek dla ludzkości w zatrutym chemicznym świecie. Czytasz, pytasz wiesz . spacer po necie

2014-07-28 13:53:50
~Ewa

Nam polecił terapię antyoksydacyjną lekarz który kazał ją stosować w okresie przygotowawczym do ciąży . Razem z mężem stosowaliśmy jeden z najsilniejszych antyoksydantów, taksyfolinę. Dzisiaj jestem w 4 m-cu ciąży i jestem szczęśliwa:)

2014-07-28 13:43:56
~Jagoda

Ja ostatnio trafiłam na ciekawy artykuł, polecam dla par które starają się o dzidziusia http://portal.abczdrowie.pl/czy-ant yoksydanty-pomoga-zwalczyc-nieplodn osc

2014-07-28 11:22:14
~taka@

Odpowiadam Gosi: oczywiście stosuje się dowcipnie, broń Boże doustnie!

2014-07-28 11:11:34
~Zośka

http://www.uzdrowisko-polczyn.pl/na sze-obiekty/sanatoria/sanatorium-po dhale

2014-07-28 11:00:35
~Zośka

http://www.uzdrowisko-polczyn.pl/na sze-obiekty/sanatoria/sanatorium-po dhale

2014-07-28 10:54:33
~Zośka

W sanatorium Podhale w Połczynie Zdrój leczą niepłodność stosując bezpośrednio okłady borowinowe na ciało oraz tampony borowinowe. Wszystko jest profesjonalne i przyjazne pacjentkom. Pani doktor wszystko spokojnie wyjaśnia i zaleca takie zabiegi, żeby były jak najskuteczniejsze. POLECAM BARDZO! http://www.uzdrowisko-polc zyn.pl/sanatorium-podhale

2014-07-28 10:37:48
~ maria

Trzeba w związku z tym napisac do rzecznika praw pacjeta lub zadzwonić w sprawie zabiegów w Połczynie. ja tam miałam skierowanie więc dobrze, że nie pojechałam . To jest karygodne.

2014-07-28 10:22:00
~Ania

ja polecam zdrowe domowe sery i każdy może takie zrobić sobie sam w domu, zobaczcie jak łatwo http://winoiser.com/blog-wino-i-ser /

2014-07-28 10:08:13
~ala

Jeśli zmienisz nawyki żywieniowe, zaczniesz jeść zdrowiej i bez stresu to zobaczysz ze po pewnym czasie będziesz wyglądała młodziej. Sama pielęgnacja od zewnątrz nie pomoże. Mnie sie udało, zaczęłam inaczej się odżywiać, a miałam jeszcze kilka kg. do przodu, których się pozbyłam, wyglądam lepiej, młodziej. Nie udałoby mi się bez świetnego programu o którym możecie poczytać na (www.idealnafigura.com/gberes)

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.