wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Tajemnicza witamina L

123RF
01.08.2014

Witamina C, D, K, PP, A czy z grupy B pewnie są ci świetnie znane. A co z witaminą L? Pod tą tajemniczą nazwą kryje się kwas antranilowy – organiczny związek chemiczny należący do grupy aminokwasów aromatycznych. Witaminę L, a dokładnie L1, jako pierwszy odkrył i pisał dr W. Nakahara w latach 30. ubiegłego stulecia. Czy jest ona niezbędna naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania?

Bez witamin nie ma życia. Odpowiadają one za szereg procesów. Komórki w naszym organizmie tylko czekają, aż dostarczymy im porcję niezbędnych witamin. Co ciekawe, pierwsza odkryta witamina została wydzielona przez Kazimierza Funka, polskiego biochemika. Było to w roku 1913. Funk zaproponował także nazwę dla tej grupy związków – witamina od łac. „vita” (życie) oraz „amina” (odkryta przez niego witamina B1 zawierała grupę aminową).– Choć witaminy nie są materiałem budulcowym ani nie dostarczają energii, są niezbędne dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu i mają określone normy w zależności od wieku i płci. Pełnią rolę regulacyjną, są też biokatalizatorami niezastąpionymi dla utrzymania prawidłowej czynności komórek, a poprzez system enzymatyczny regulują również wiele procesów biochemicznych – tłumaczy Magdalena Kalinowska, specjalista ds. profilaktyki i informacji medycznej z Medicover.

Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) oraz rozpuszczalne w wodzie (C, z grupy B – B1, B2, B6, B12, H, PP, kwas pantotenowy, kwas foliowy). Organizm człowieka ich nie wytwarza, dlaczego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Witaminy nie należą do typowych składników pokarmowych.

Większość witamin jest przez nas dobrze poznana, znamy źródła ich występowania, typowe objawy niedoboru itp. Czym natomiast jest witamina L? To aminowa pochodna kwasu benzoesowego, dokładnie kwas 2-aminobenzoesowy. – Kwas antranilowy, choć jest niekiedy nazywany witaminą L, do żadnej z grup tych związków nie należy (witamin rozpuszczanych w tłuszczach lub w wodzie – przyp. red.), nie jest to też składnik mineralny czy odżywczy – zaznacza Magdalena Kalinowska z Medicover. Nie można więc określić konkretnej dawki tego kwasu, jaka byłaby niezbędna człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania.

 

1 2
REKOMENDACJA
2014-08-03 10:45:57
~MARMITE

Witamina L występuje w drożdżach bardzo dobrym produktem zawierającym ją jest MARMITE pasta drożdżowa na allegro

2014-08-03 10:43:03
~max

a kobietom czasem brak witaminy ch, bez niej są drażliwe i rozkojarzone. Dobrze zapodana likwiduje wszystkie wymienione powyżej objawy.

2014-08-03 10:38:08
~ważka

Mało poznaną witaminą jest wit.P, która jest zawarta w wielu owocach i roślinach. Należy ona do grupy bioflawonoidów i występuje w wielu owocach cytrusowych, papryce czerwonej. Największa jej ilość jest w roślinach, którym w warunkach naturalnych towarzyszy surowy klimat np. w modrzew dahurski z którego jest produkowana taksyfolina najwyższej czystości. Wpływa na negatywne procesy wolnorodnikowe w naszym organizmie.

2014-08-03 10:36:53
~Zee

Artykul , z ktorego kompletnie nic kurwa nie wynika , nawet informacji o tym w jakim pozywieniu/suplemencie tej witaminy szukac.Ot kolejne babskie gadanie dla potrzeby gadania.

2014-08-03 10:36:00
~dzidek

Witamina M podawana doustnie i dowcipnie, często i regularnie najlepiej zapobiega złym nastrojom i fochom - znajduje się ... każdy wie ;-) gdzie.

2014-08-03 10:32:01
~marcin

haha jaki artykul "Kwas antranilowy m.in. bierze udział w przemianach aminokwasów aromatycznych, jest prekursorem tryptofanu, działa przeciwzapalnie." Poprosze jeszcze o wzory chemiczne, bo ten tekst jest malo zrozumialy. A gdzie ta witamina wystepuje??? hmmmm no wlasnie...

2014-08-03 10:32:01
~Gene

Jest tylko jedna witamina której brakuje wszystkim jednakowo. Witamina M - jak miłość, nie ta, seksualna, tylko ta, pochodząca od Duszy - Bożej Istoty- Istoty naszego Życia w PRAWDZIE, które mówi: "Nie jesteś ciałem, jesteś wolny. Jesteś taki jakim stworzył ci Bóg" Kurs Cudów - ostatnia lekcja do nauczenia. str 581 "Wybierz kim chciałbyś być..."

2014-08-03 10:30:24
~autor pana kleksa

Witamina L to musi byc cos napewno,takie L jak lajzy ostro wupe poraza mondrosciom hahaha.

2014-08-03 10:25:08
~guma

Ten artykuł powinien być drukowany na papierze toaletowym.

2014-08-03 10:18:13
~ona

napisała co wiedziała, żebyśmy nic nie wiedzieli. ha ha ha pozdrowienia!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.