wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Tajemnicza witamina L

123RF
01.08.2014

Witamina C, D, K, PP, A czy z grupy B pewnie są ci świetnie znane. A co z witaminą L? Pod tą tajemniczą nazwą kryje się kwas antranilowy – organiczny związek chemiczny należący do grupy aminokwasów aromatycznych. Witaminę L, a dokładnie L1, jako pierwszy odkrył i pisał dr W. Nakahara w latach 30. ubiegłego stulecia. Czy jest ona niezbędna naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania?

Bez witamin nie ma życia. Odpowiadają one za szereg procesów. Komórki w naszym organizmie tylko czekają, aż dostarczymy im porcję niezbędnych witamin. Co ciekawe, pierwsza odkryta witamina została wydzielona przez Kazimierza Funka, polskiego biochemika. Było to w roku 1913. Funk zaproponował także nazwę dla tej grupy związków – witamina od łac. „vita” (życie) oraz „amina” (odkryta przez niego witamina B1 zawierała grupę aminową).– Choć witaminy nie są materiałem budulcowym ani nie dostarczają energii, są niezbędne dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu i mają określone normy w zależności od wieku i płci. Pełnią rolę regulacyjną, są też biokatalizatorami niezastąpionymi dla utrzymania prawidłowej czynności komórek, a poprzez system enzymatyczny regulują również wiele procesów biochemicznych – tłumaczy Magdalena Kalinowska, specjalista ds. profilaktyki i informacji medycznej z Medicover.

Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) oraz rozpuszczalne w wodzie (C, z grupy B – B1, B2, B6, B12, H, PP, kwas pantotenowy, kwas foliowy). Organizm człowieka ich nie wytwarza, dlaczego muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Witaminy nie należą do typowych składników pokarmowych.

Większość witamin jest przez nas dobrze poznana, znamy źródła ich występowania, typowe objawy niedoboru itp. Czym natomiast jest witamina L? To aminowa pochodna kwasu benzoesowego, dokładnie kwas 2-aminobenzoesowy. – Kwas antranilowy, choć jest niekiedy nazywany witaminą L, do żadnej z grup tych związków nie należy (witamin rozpuszczanych w tłuszczach lub w wodzie – przyp. red.), nie jest to też składnik mineralny czy odżywczy – zaznacza Magdalena Kalinowska z Medicover. Nie można więc określić konkretnej dawki tego kwasu, jaka byłaby niezbędna człowiekowi do prawidłowego funkcjonowania.

 

1 2
REKOMENDACJA
2014-08-03 10:14:14
~ola

proszę podać produkty w jakich znajduje się witamina L

2014-08-03 10:07:38
~Overdose

Autorka podała masę zbędnych informacji, ale najważniejszej - czyli w jakim pożywieniu witamina L1 występuje, nie uznała za stosowne podać...

2014-08-03 09:59:56
~furosemid

eeee ...ok....to co mam jesć żeby dostarczać witaminę L, furosemid? nie wynika z tekstu w czym ta witamina jest.....

2014-08-03 09:54:53
~JD

Warto jeszcze napisać, w jakim pożywieniu można znaleźć taką witaminę. Co z tego, że mamy świadomość jej istnienia, jak nie wiemy gdzie jej szukać, z czym nie łączyć.

2014-08-03 09:48:59
~NEXT

Jest jeszcze wiele niezbadanych spraw w hormonach ludzkich. (Nie wszystkie organizmy je produkują.)

2014-08-03 09:41:49
~lol

ale gdzie ją można znaleźć?

2014-08-03 09:34:47
~Marek555

L - jak Lulian!!!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.