wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Woreczek żółciowy - o czym świadczy ten ból?

123RF
04.08.2014

Po zjedzeniu ciężkostrawnego posiłku często czujesz ból brzucha pod prawym żebrem? To może być sygnał, że w pęcherzyku, zwanym też woreczkiem żółciowym, utworzyły się złogi blokujące odpływ żółci. Bagatelizowanie tego problemu prowadzi niekiedy do bardzo poważnych konsekwencji, np. groźnego dla życia zapalenia otrzewnej.

Żółć – wodny roztwór o brunatnożółtej barwie, odgrywa bardzo ważną rolę w naszym organizmie, przede wszystkim jest istotnym uczestnikiem procesów trawienia i wchłaniania tłuszczów. Pomaga także przyswajać witaminy oraz wydalać toksyny czy cholesterol.

Magazynujemy ją w znajdującym się na dolnej powierzchni wątroby kanaliku, nieprzypadkowo nazywanym pęcherzykiem (lub potocznie woreczkiem) żółciowym. Gdy wszystko przebiega normalnie, wątroba przekazuje żółć do dwunastnicy, gdzie następuje m.in. rozkład tłuszczów.

Niestety, ten proces często bywa zakłócany przez twarde złogi, które tworzą się w pęcherzyku. Kamienie żółciowe powstają zazwyczaj z kryształków cholesterolu, rzadziej z soli żółciowych wytwarzanych w wątrobie, a późnej magazynowych w woreczku. Niektóre są maleńkie i mają wielkość łebka szpilki, jednak bywają też złogi osiągające rozmiar orzecha włoskiego.Przyczyny ich powstawania wciąż nie są do końca zidentyfikowane. Niewątpliwie istotną rolę w tym procesie odgrywa wzrost stężenie cholesterolu w żółci i zaburzenia jego składu. Problem pojawia się zazwyczaj u osób w średnim wieku, często z nadwagą, ale także katujących organizm drastycznymi dietami odchudzającymi.

Na rozwój złogów bardziej narażone są kobiety, szczególnie stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne oraz inne preparaty estragonowe. Skłonność do tworzenia kamieni możemy także odziedziczyć po przodkach.

Atak kolki
Bardzo często obecność złogów w woreczku żółciowym nie daje żadnych objawów. Jednak większe kamenie mogą zablokować odpływ żółci z pęcherzyka lub przewodów żółciowych do dwunastnicy. Wtedy pojawiają się dolegliwości, przede wszystkim tzw. kolka żółciowa, odczuwana zwykle 2-3 godziny po spożyciu ciężkostrawnej potrawy (niekiedy wywołuje ją także silny stres).

Występuje wówczas silny ból brzucha (pod prawym żebrem), niejednokrotnie promieniujący do pleców i prawej łopatki. Mogą mu towarzyszyć mdłości, wzdęcia i wymioty (z domieszką żółci). Czasami chory skarży się także na nadmierną potliwość, a w skrajnych wypadkach występują symptomy żółtaczki.

Atak potrafi trwać nawet kilka godzin i ustępować nagle, np. jeśli kamień przedostanie się do jelita. W tym czasie należy zrezygnować z jedzenia i położyć się. Gdy ból nie ustępuje przez długi czas powinniśmy wezwać pogotowie. Szybkiej interwencji medycznej wymaga również pojawienie się objawów żółtaczki, świadczących o poważnym zaburzeniu pracy wątroby.

Złogi mogą stać się przyczyną zakażenia i zapalenia pęcherzyka żółciowego. Utrzymujący się stan zapalny prowadzi niekiedy do bardzo niebezpiecznego zapalenia trzustki lub otrzewnej, wymagających leczenia szpitalnego, ponieważ stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia chorego.

 

1 2
REKOMENDACJA
2016-01-11 16:40:04
~xAnonymous

Znajdz. Najwazniejsza.Ksiazka.Jaka.Kiedykol wiek.Przeczytasz.Zdrowie + The.Luciferian.Doctrine.pdf #3.1+ KO 9

2015-07-29 08:55:46
~qw

Ciekawe, że tłuszcz (cholesterol) krystalizuje.

2015-02-23 21:08:41
~chirurg

Rafale Natorski worek to masz ty ale mosznowy między nogami poprawnie nazwa brzmi pęcherzyk żółciowy i nie otumaniaj ludzi takim nazewnictwem jak jesteś niedouczony!!!!!!!!!!!!!

2015-02-23 20:58:36
~LEKARZ

NIE CZEGOŚ TAKIEGO JAK WORECZEK ŻÓŁCIOWY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JEST NATOMIAST PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY!!!!!!!!!!!! REDAKTORZE NIEDOUKU!!!!!!!!!!

2014-11-25 10:54:43
~Ja

Woreczek to u facetów jest między nogami- to jest qrna pęcherzyk żółciowy

2014-11-16 19:26:53
~wdowa

Ja natomiast bóle miałam w nadbrzuszu i myślałam że mam dolegliwości żołądkowe jak się okazało to właśnie był woreczek a w nim muł żółciowy a przy tym ostre zapalenie otrzewnej. Jestem po zabiegu i czuje się dobrze.

2014-10-07 10:04:55
~ocenleczenie.pl

Każdy kto czuje ból w nadbrzuszu powinien od razu uzyskać skierowanie na USG, u mnie wykryto 3 złogi i trzeba było udać się do szpitala na zabieg laparoskopii, żadna dieta nie pomaga rozkruszyć kamienii, tylko wycięcie pomaga. http://ocenleczenie.pl

2014-08-24 09:38:27
~Nina

Szukając w necie znalazłem info o urządzeniu Aqua lyros Atara golden , które wpływa na zwykłą wodę domową a po kąpaniu i spozywaniu rozpuszczaniu kamienie. Nawet jest opis usg .Dobry temat dla zainteresowanych .problemem kamieni .

2014-08-05 09:47:44
~japko

jak pod lewym to trzustka. A prawidlowa nazwa to pęcherzyk zółciowy. Prawda jest taka ze w momencie kiedy two rzy się chociażby jeden kamyczek woreczek trzeba usunać. MOwi sie że nie, ale w momencie powstania złogi przestaje on prawidlowo funkcjonowac. A to że nie ma bóli ani zadnych dolegliwosci to tylko kwestia czasu bądź niesamowitego szczescia.

2014-08-05 09:43:03
~olina

Bóle mogą być w okolicy mostka, co może też świadczyć o chorobie serca. U mnie były właśnie w tej okolicy, silne kłucia w mostku. Po usunięciu woreczka, okazało się że nosiłam w sobie 202 kamienie wielkości połówek grochu.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.