wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Nietolerancja glutenu - jak się objawia?

123RF
02.09.2014

Poradnia.pl

Celiakia jest wrodzonym schorzeniem przewodu pokarmowego, spowodowanym nietolerancją glutenu, czyli białka zawartego w otoczkach zbóż (pszenicy, żyta, jęczmienia, owsa). Może występować w każdym wieku, ale najbardziej wrażliwe na proteiny są dzieci. U dorosłych ujawnia się na skutek stresu, infekcji lub ciąży. Objawia się bólami brzucha, wzdęciami, biegunką, niedokrwistością, depresją, utratą wagi, a nawet może w końcu prowadzić do niepłodności. Nieleczona zwiększa ryzyko raka przewodu pokarmowego i przełyku.

Gluten – nietolerowane białko
W pszenicy białkiem takim jest np. gliadyna, w życie – sekalina, w jęczmieniu – hordeina, w owsie – awenina. Stanowią one rozpuszczalną w alkoholu frakcję białek zbóż. U chorych na celiakię uszkadzają śluzówki jelita cienkiego, co w konsekwencji prowadzi do zaburzeń wchłaniania i wyniszczenia organizmu spowodowanego niedokrwistością, obniżonym poziomem żelaza, leukopenią, obniżeniem poziomu cholesterolu, sodu, potasu, wapnia i białka.

W przypadku stwierdzenia celiakii u dziecka powinno się poddać badaniu pozostałych członków rodziny w pierwszym stopniu pokrewieństwa (rodzice, rodzeństwo). Około 10 proc. z nich również na nią choruje.

Aby potwierdzić rozpoznanie choroby należy wykonać endoskopię oraz pobrać wycinki z odcinka jelita cienkiego (przed rozpoczęciem leczenia, w trakcie i po prowokacji glutenem). Pobiera się niewielki wycinek do badania histopatologicznego. Radiologicznie stwierdza się przyspieszone przejście barytu przez jelito cienkie.
 
Objawy choroby
Objawy celiakii w znacznej mierze zależą od wieku chorego, mogą być mylone z innymi chorobami np. mukowiscydozą, wtórnym zespołem złego wchłaniania czy naczyniakowatością limfatyczną jelit.

Należy szczególnie zwrócić uwagę na objawy ze strony:

 

  • przewodu pokarmowego (np. biegunka, zaparcia)
  • nerek i wątroby (np. nefropatia, kłębuszkowe zapalenie nerek)
  • układu krwiotwórczego (np. skaza krwotoczna, trombocytoza, anemia)
  • układu nerwowego (depresja, polineuropatie)
  • układu kostnego (np. osteoporoza)


Dieta bezglutenowa
Nie jest skomplikowana, ale trzeba ściśle jej przestrzegać i unikać produktów zawierających gluten. Ziarna zawierające cząstki glutenowe używane są powszechnie do wyrobu chleba, ciast, makaronów oraz wielu półproduktów. Ogólna zasada – jeśli nie masz całkowitej pewności co do zawartości glutenu w danym produkcie – nie jedz! W sprzedaży są produkty bezglutenowe oznaczone międzynarodowym symbolem - przekreślonym kłosem.

Przy przestrzeganiu zaleceń dietetycznych choroba będzie miała charakter łagodny. Zaleca się jak najdłuższe karmienie dzieci piersią, a jeśli to niemożliwe – stosowanie mleka modyfikowanego, najbardziej swym składem zbliżonego do mleka matki. Od 5. miesiąca życia należy wprowadzić do jadłospisu produkty zbożowe bezglutenowe, np. kleik ryżowy, kaszkę kukurydzianą, biszkopty. Przy nietolerancji cukru stosuje się glukozę i miód. Owoce i warzywa podaje się w postaci soków, przecierów i papek. W późniejszym okresie źródłem białka w niewielkich ilościach może być mięso z kurczaka, indyka czy cielęcina, a także nasiona roślin strączkowych, jak np. soja czy kasza gryczana.

Wrażliwość na gluten u chorych na celiakię utrzymuje się przez całe życie. Jednak przestrzeganie w 100 proc. diety bezglutenowej pozwala ustrzec się przed przykrymi objawami.

 

W serwisie poradnia.pl polecamy też: Nietolerancja laktozy


 

Małgorzata Szymańska

REKOMENDACJA
2018-04-11 20:33:52
~Ewa

Moje jelita dziwnie reagowały na różne potrawy. Najczęściej dopadały mnie wzdęcia. Udało mi się jednak ich pozbyć stosując Kolonbiotic 7GG przez tydzień. Ten preparat pozwolił mi odzyskać normalne funkcjonowanie moich jelit

2014-09-23 18:10:41
~tomek

mam czeste biegunki musze brac tabletki lekarze twierdza to od kregosupa .

2014-09-22 10:52:52
~Anka

Mój synek przy alergii na gluten miał bóle brzuszka i częste biegunki. Alergolog polecił mi wprowadzić synkowi dietę bezglutenową i podawać mu codziennie latopic. Polskie szczepy bakterii mlekowych zawarte w produkcie przyspieszają dojrzewanie mikroflory jelit, a co za tym idzie wspomagają walkę z alergią pokarmową. Po kilku miesiącach Antek zaczął jeść kaszki i pieczywo zawierające gluten i do tej pory alergia nie daje o sobie znaku, a ma 3 latka.

2014-09-10 23:49:55
~Slodziutka mama

zapraszam na pyszną bezglutenową szarlotkę i inne desery bez cukru http://www.slodziutkamama.blogspot. com/search/label/desery

2014-09-03 16:13:42
~Mania

polecam chorym str.inter. "sześć kroków wyjścia z alergii" autor dietetyk Bożena Kropka ze Skoczowa jej książka kucharska tytuł Pokonaj alergię. leczenie tylko jedzeniem - można jadać chleb bezglutenowy albo inne wypieki też tam znajdziesz przepisy...

2014-09-03 14:12:26
~Zosia

Ha, ha biszkopty??? Jeżeli już to tylko bezglutenowe

2014-09-03 11:32:35
~kasia

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2014-09-03 10:24:32
~kasia

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2014-09-03 09:25:06
~ania

do siebie zapraszam na wyrób domowych serów fety, mozarelli, parmezanu czy goudy a do tego miód lub cydr http://winoiser.com/blog-wino-i-ser /

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.