wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Jak powstrzymać epidemię cukrzycy

Shutterstock
13.11.2014

PAP

Przemierzanie minimum 10 tys. kroków dziennie oraz zdrowsze odżywianie się to sposób na to, by zmniejszyć zagrożenie cukrzycą typu 2 i zapobiec poważnym powikłaniom choroby u tych, którzy na nią cierpią – przypominają eksperci.

W 2006 r. cukrzyca została uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) za pierwszą niezakaźną epidemię na świecie. Miało to związek z tym, że liczba osób, które na nią cierpią, wzrasta w gwałtownym tempie, zarówno w krajach bogatych, jak i rozwijających się. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), obecnie na cukrzycę cierpi ok. 347 mln osób na świecie, natomiast Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) ocenia tę liczbę na 382 mln i przewiduje, że w 2035 r. wzrośnie ona do 592 mln.

- Cukrzyca jest "kiłą XXI wieku". Jej tempo szerzenia się jest takie jak kiły w dawnych wiekach, podobnie jak kiła jest dla ludzi chorobą wstydliwą i przez wiele osób jest traktowana jako kara za grzechy, przy czym kiła miała być karą za rozpustne życie, a cukrzyca za obżarstwo – powiedział prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) prof. Leszek Czupryniak.

Eksperci podkreślają, że również w Polsce cukrzyca jest „tykającą bombą zegarową”. Zgodnie z najnowszymi szacunkami cierpią na nią 3 mln Polaków, z czego milion nie wie, że choruje.

- Zła dieta i brak aktywności fizycznej są głównymi przyczynami epidemii cukrzycy - przypomniał Mariusz Masiarek, prezes Towarzystwa Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. 90 proc. przypadków tej choroby stanowi bowiem cukrzyca typu 2, która jest ściśle związana z nadwagą i otyłością, zbyt kaloryczną i źle skomponowaną dietą oraz siedzącym trybem życia.Jak zaznaczył, tempo, w jakim przybywa w Polsce otyłych dzieci i nastolatków jest znacznie większe niż prognozowano jeszcze 10 lat temu. Badania przeprowadzone w 2013 r. przez specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) wykazały, że w ostatnich klasach szkoły podstawowej nadwagę lub otyłość ma już 28 proc. chłopców i 22 proc. dziewcząt. Te dzieci są również w przyszłości bardziej zagrożone otyłością, a co za tym idzie cukrzycą typu.

- Nie jesteśmy w stanie zupełnie powstrzymać tego zjawiska, ale możemy przynajmniej zminimalizować jego skutki – powiedział Mariusz Masiarek.

Warunkiem tego jest jednak zmiana sposobu odżywiania się i regularna aktywność fizyczna, ocenili eksperci.

Tymczasem z badań IŻŻ wynika, że ponad 40 proc. polskich uczniów idzie do szkoły bez zjedzenia śniadania, tylko 57 proc. spożywa regularnie owoce, a 48 proc. – warzywa. Jedna trzecia wszystkich uczniów spędza codziennie 4 godziny przed ekranem telewizora lub komputera.

Prof. Czupryniak zaznaczył, że regularna aktywność fizyczna jest istotnym elementem prewencji cukrzycy typu 2, a także jednym z trzech filarów leczenia osób cierpiących na to schorzenie – obok farmakoterapii i dobrze zbilansowanej diety.

- Badania pokazują, że codzienne przemierzanie co najmniej 10 tysięcy kroków może nawet o 80 proc. obniżyć ryzyko cukrzycy – powiedział diabetolog. Przypomniał, że stąd wzięło się hasło kampanii zainagurowanej ponad rok temu przez PTD - „O 10 tys. kroków dalej od cukrzycy”. Według prof. Czupryniaka przeciętna osoba, która prowadzi siedzący tryb życia robi dziennie 1,5 tys. do 2 tys. kroków. Codzienna aktywność fizyczna jest też konieczna do tego, by zmniejszyć ryzyko rozwoju powikłań cukrzycy u osób, które na nią cierpią, przypomniał diabetolog.

Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej zwraca uwagę na rolę edukacji w prewencji cukrzycy oraz w jej skutecznym leczeniu. Niestety wiedza Polaków na temat tej choroby i czynników ryzyka wciąż jest niewystarczająca. - W badaniach, które przeprowadziliśmy tylko 14 proc. osób wiedziało, jaki jest prawidłowy poziom glukozy we krwi – powiedziała Stepanow.

Jak podają zalecenia PTD (zaktualizowane w 2014 r.), prawidłowy poziom glukozy (tzw. glikemia) na czczo powinien wynosić od 70 do 99 mg na decylitr krwi. (PAP)

jjj/

REKOMENDACJA
2017-04-13 16:03:26
~Ola

Zapraszam na stronę https://www.facebook.com/kampaniast opacukrzycowa/ . Znajdziecie tam dużo informacji o zapobieganiu powikłaniom cukrzycowym, profilaktyce prozdrowotnej oraz o skutecznych metodach leczenia.

2014-11-15 20:54:29
~draga

Bardzo proszę pochopnie nie oceniać ludzi, których nie znacie, ani fragmentu wypowiedzi, jeśli nie znacie całości i nie wiecie, o czym była mowa. Pan Profesor mówił o cukrzycy typu 2, nie 1. Moim zdaniem jest najlepszym w historii prezesem PTD. To on walczy o edukację pacjentów, refundację nowych leków, szkolenie diabetologów, zajmujących się leczeniem dorosłych, w zakresie pomp insulinowych. A praktykiem jest na prawdę świetnym. Podejścia do pacjenta wielu powinno się od ni

2014-11-15 05:01:59
~Stefanp

Jest to duże uproszczenie mam cukrzycę 2 typu jak mój ojciec, matka i brat. Nie jestem otyły przy wzroście 180 cm ważę 90 kg , nie jest to dużo biorąc pod uwagę wiek. 65 lat. Jako młody nie przekraczałem wagi 78 kg. Wszystko co jemy organizm przekształca w cukry. Więc nie znaczy to, że cukrzyca jest od cukierków. Nadmieniam, że pracowałem fizycznie będąc cały czas w ruchu przenosząc duże ciężary ręcznie.

2014-11-15 04:48:31
~kiss my ass idiot

jak mozna cukrzyce nazwac kil tn redaktorek to zwykly idiota ,ta zasrana wp zatrudnia coraz wiecej idiotow

2014-11-15 01:13:24
~eugeniusz

kur222cze!!! zobaczymy w nastepnych latach jakie zniwo przyniesie bolerioza???? sa kutwy , ktore potrafia powiedziec, ze to nas nie dotyczy...

2014-11-15 01:01:39
~diabetyk

Nowoczesne leki tylko POlska nie refunduje.

2014-11-15 00:48:58
~logik

Wpieprzajcie dalej Polacy produkty spożywcze z chemicznymi słodzikami zamiast cukru oraz z cukrami prowadzącymi wprost do cukrzycy , a potem ich producent Bayer zaproponuje Wam leki kilkaset razy droższe od tego, do czego Was przyzwyczaili (tanich słodkich produktów), leki do walki z cukrzycą, którą sami wybraliście na półce w sklepie... Powodzenie :)

2014-11-15 00:13:12
~minerwa

www.youtube.com/watch?v=t46FhQTYpxM cukrzyca jest wyleczalna ale zgodna z tymi warunkami.

2014-11-14 23:48:45
~anty

Kiła to katolicyzm a rzeżączka to islam

2014-11-14 23:34:34
~BŁAGAM WAS O POMOC

Mam na imię Maria. Mieszkam w Skłudzewie <kujawsko-pomorskie> Jestem samotną Mamą dwójki dzieci 6letniego Roberta i 4letniego Bartka. Mój Mąż zginął tragicznie niecały rok temu. Od tego momentu naprawdę ciężko się nam utrzymać. Często bywa tak, że nie starcza podstawowe rzeczy w tym jedzenie... Dlatego jestem zmuszona prosić Was o pomoc bo znajdujemy się w rozpaczliwej sytuacji. Błagam pomóżcie! Nie proszę dla siebie lecz jako Matka- dla dzieci. Proszę ludzi dobrej

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.