wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Zapalenie kątów ust, czyli zajady

Shutterstock
02.12.2014

Poradnia.pl

Rozpoczyna się banalnie od niewielkiego pęknięcia i zaczerwienienia w kąciku ust, jednak z czasem rana staje się bolesna i zaczyna nieestetycznie wyglądać. Zapalenie kątów ust często jest mylone z opryszczką wargową. Jak je od siebie odróżnić?

Zapalenie kątów ust, czyli zajady

Kątowe zapalenie warg lub zapalnie kątów ust to medyczne określenia dolegliwości powszechnie znanej jako zajady. Są to zmiany skórne występujące w kącikach ust, objawiające się pękniętą skórą, a następnie owrzodzeniem. Towarzyszy im zaczerwienienie, ból oraz pieczenie. Nieleczone przybierają na sile, a w miejscach tworzących się strupów z czasem mogą pojawić się blizny. Zajady są wywoływane przez grzyby, bakterie, alergie, a w skrajnych sytuacjach – nowotwory. Często są traktowane jako niegroźna dolegliwość, jednak wymagają specjalistycznej diagnozy i leczenia.

Przyczyny występowania

Najczęstszą przyczyną występowania zajadów są infekcje grzybicze lub bakteryjne, spowodowane między innymi przez drożdżaki, paciorkowce lub gronkowce. Pojawienie się zmian zapalnych w kącikach ust bywa też objawem osłabionego układu immunologicznego lub alergii, na przykład na nikiel, który jest składnikiem większości sztućców lub naczyń. Również, choć dużo rzadziej, zajady powstają w wyniku kiły wrodzonej wczesnej lub choroby nowotworowej. Ich pojawianiu się i nawracaniu sprzyja także używanie aparatów i protez dentystycznych, niedobór witamin z grupy B, cukrzyca, anemia, terapia izotretynoiną (stosowana w leczeniu trądziku) oraz nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Problem z zajadami może się pojawić również u niemowląt lub dzieci z powodu zarazków, z którymi niezwykle często mają styczność (na przykład w wyniku wkładania do ust brudnych przedmiotów).Różnica między zapaleniem kątów ust a opryszczką wargową

Opryszczka powstaje na skutek zarażenia wirusami HSV1 i HSV2. Początkowo objawia się pieczeniem, swędzeniem i napiętą skórą okolic warg, a następnie dochodzi do wysiewu wielu pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym, które po około 10 dniach pękają, na powierzchni skóry tworząc nadżerki. Opryszczka jest chorobą zakaźną, a osoba raz zakażona jest nosicielem wirusa do końca życia. W przeciwieństwie do zajadów, wystąpienie opryszczki jest poprzedzone uczuciem swędzenia. Jej objawy ustępują szybciej, a po zniknięciu zmian na skórze nie pozostaje żaden ślad.

Leczenie

Niezwykle istotne jest postawienie odpowiedniej diagnozy przez specjalistę, gdyż pojawienie się zapalenia kątów ust może być objawem innych poważnych problemów ze zdrowiem. Lekarz może zlecić wykonanie badania krwi lub badania mikrobiologicznego. W zależności od wyników, wskaże odpowiednią kurację. Niezbędne może się okazać stosowanie środków przeciwgrzybicznych lub podawanie preparatów podwyższających odporność organizmu.

Decydując się na terapię domowymi sposobami, można skorzystać ze specyfików dostępnych w aptece bez recepty. Najlepsze są witaminy z grupy B, krem z hydrokortyzonem oraz maści (cynkowa, przeciwzapalna, przeciwgrzybiczna lub bakteriostatyczna). Warto też pomyśleć o okładach, na przykład z miodu (działanie przeciwzapalne) lub z samodzielnie sporządzonej pasty z aspiryny wymieszanej z kilkoma kroplami przegotowanej wody. Ważne jest również zadbanie o prawidłową dietę bogatą w witaminy z grupy B (znajdziemy je w rybach, nabiale, drożdżach, mięsie, wątrobie, fasoli, awokado).

 

Skóra - co jej szkodzi
 

REKOMENDACJA
2017-05-16 15:55:05
~justyna

Jeśli chodzi o usta to u mnie najczęstszym problemem jest opryszczka. Nie lubię jej mieć, ale dzięki odpowiednim lekom szybko znika. Takim dobrym kremem jest endvir, który zawsze jest w mojej apteczce

2016-06-09 19:28:17
~Anna

My u córki (7 latka) stosujemy na zajady maść lips. Ze względu na szczególnie dobrane składniki maść jest przeznaczona do pielęgnacji skóry ust. Składniki wpływają regenerująco i łagodząco na pękające kąciki ust. Pomagają zachować zdrowa skórę.

2014-12-03 12:59:46
~urzędas

Do Reni : solcoseryl - maść dentystyczna

2014-12-03 12:36:13
~żal

Tak, pójdę do lekarza a on zamiast zlecić badania jak zwykle zda się na intuicję i zaleci witaminki B. Sram na was, medycy.

2014-12-03 10:08:36
~Cobra

Głowna przyczyna to chemia w żywności. Chemia wypłukuje potrzebne składniki, skóra się wysusza i robią się zajady. Są też inne przyczyny ale ta jest podstawowa. Unikach chemicznej żywności tylko jak to jest pytanie

2014-12-03 09:22:03
~adam

na zdrowie trzeba sobie zapracować , samo nie będzie

2014-12-03 09:20:18
~ala

brak witamin , minerałów i aminokwasów w organizmie to = cały czas schorzenia az do raka

2014-12-03 08:57:27
~Ola

w moim przypadku lekarz przepisał maść Chlorchinaldin H , jak narazie specjalnej poprawy nie ma...

2014-12-03 08:34:04
~Elika

już to widzę jak lekarz zleci badania!!!! ha ha ha oni nie chcą dawać skierowań na badania!!!

2014-12-03 08:31:09
~praktyk

Nie wyciągaj na noc szuflad to nie będziesz miał zajadów

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.