wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Cukrzyca - objawy choroby
Zdrowie & Fitness
Demencja coraz powszechniejsza
Zdrowie & Fitness

Wirtualny Poradnik

Cukrzyca w średnim wieku grozi poważną demencją na starość

Shutterstock
04.12.2014

PAP

Osoby, u których w średnim wieku zdiagnozowano cukrzycę, są bardziej niż rówieśnicy bez cukrzycy narażone na poważne zaburzenia pamięci i innych zdolności poznawczych w wieku 70 lat – dowodzi badanie, które publikuje pismo „Annals of Internal Medicine”.

Naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health w Baltimore (stan Maryland, USA) razem z kolegami z innych ośrodków naukowych w USA wykazali, że cukrzyca przyspiesza starzenie mózgu o około 5 lat. Na przykład 60-latek z cukrzycą doświadcza takiego pogorszenia zdolności poznawczych, jak osoba w wieku 65 lat z prawidłowym metabolizmem glukozy. Dotyczy to zwłaszcza tych pacjentów, u których poziom glukozy we krwi jest źle kontrolowany.

Zdaniem kierującej badaniem dr Elizabeth Selvin, aby mieć zdrowy mózg w wieku 70 lat, trzeba zapobiegać cukrzycy typu 2 poprzez zdrowe odżywianie się i regularną aktywność fizyczną, gdy ma się lat 50.

Razem z kolegami wykorzystała ona dane z badania na temat czynników ryzyka miażdżycy tętnic dotyczące ponad 13 tys. osób (rasy białej i czarnej), które wyjściowo miały od 48 do 67 lat. Stan ich zdrowia śledzono przez ok. 20 lat. Mniej więcej co trzy lata badani zgłaszali się na wizyty kontrolne. Ich sprawność umysłową oceniano na wizycie drugiej, czwartej i piątej. Stosowano w tym celu testy pamięciowe (przypominanie sobie listy słów), test dopasowania symboli do cyfr oraz test na płynność mowy.Naukowcy wyliczyli, że sprawność umysłowa osób, które w średnim wieku miały cukrzycę, była o 19 proc. gorsza, niż oczekiwano na podstawie wyników uzyskanych w grupie ich rówieśników z prawidłowym metabolizmem glukozy.

Spadek zdolności poznawczych zachodził szybciej u osób ze źle kontrolowaną cukrzycą (poziom hemoglobiny glikowanej - HbA1c - równy lub większy niż 7 proc.) niż u pacjentów z dobrze wyrównanym poziomem glukozy we krwi. Ponadto dłużej trwająca cukrzyca miała związek z większym upośledzeniem sprawności umysłowej w starszym wieku. Również występowanie tzw. stanu przedcukrzycowego w średnim wieku miało negatywny wpływ na zdolności poznawcze 20 lat później.

- Jeśli będziemy skuteczniej zapobiegać cukrzycy i lepiej ją kontrolować możemy przeciwdziałać szybkiemu rozwojowi demencji u wielu osób. A opóźnienie jej nawet o kilka lat może mieć ogromne znaczenie na poziomie populacji – od lepszej jakości życia ludzi po niższe koszty opieki medycznej – komentuje dr Selvin.

Badaczka przypomina, że najważniejszym znanym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2 jest nadwaga i otyłość. Z badań wynika, że zrzucenie nawet 5-10 proc. masy ciała może zapobiec rozwojowi cukrzycy. Dlatego styl życia – w tym zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna - odgrywa niezwykle ważną rolę w prewencji tej choroby.

Cukrzyca może przyczyniać się do spadku zdolności poznawczych na kilka sposobów. Po pierwsze, zbyt wysoki poziom glukozy we krwi, który jest jej podstawowym objawem, uszkadza różne tkanki i narządy, w tym naczynia krwionośne. Pogorszenie czynności naczyń doprowadzających krew do mózgu jest z kolei jednym z czynników ryzyka demencji (tzw. otępienia naczyniopochodnego).

Ponadto bardzo szkodliwe dla tkanki mózgu są niedocukrzenia (hipoglikemie), na które narażone są osoby z cukrzycą stosujące niektóre przeciwcukrzycowe leki doustne oraz insulinę (zwłaszcza gdy źle dobiorą jej dawkę do kaloryczności posiłku i poziomu aktywności fizycznej). (PAP)

jjj/ agt/

REKOMENDACJA
2016-06-09 21:51:17
~Klaudia

Z cukrzyca już 4 rok walczę, na początku pomagały proszki potem musiałam brać insulinę. Teraz stosuję dietę oraz proszki od lekarza, do tego biorę ziołowe suplementy typu Glukozin. Podstawą jest dieta.

2014-12-05 11:48:31
~kasia

Tylko zdrowe odżywianie. Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.