wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Czym jest nutrigenetyka?

Shutterstock
25.02.2015

Jak znaleźć dietę, która najlepiej przysłuży się naszemu zdrowiu? Skąd wiedzieć, co powinniśmy jeść, a czego unikać? Z pomocą przychodzi nutrigenetyka. Dzięki niej można zoptymalizować jadłospis, który pomoże nam uchronić się przed rozwojem chorób dietozależnych. Mówi się wręcz, że to rewolucja w żywieniu, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby z otyłością.

Nutrigenetyka jest nową dziedziną nauki. Zajmuje się analizą różnic genetycznych, które istnieją u poszczególnych osób i wpływają na ich reakcję na różne substancje odżywcze. Chodzi o to, że nasze zapotrzebowanie na składniki odżywcze zależy od uwarunkowań genetycznych i może odbiegać od norm ustalonych dla wszystkich ludzi.

Nutrigenetyka bada wpływ genów na metabolizm oraz biodostępność składników odżywczych. Innymi słowy – to badanie relacji, jakie zachodzą między składnikami odżywczymi i związkami bioaktywnymi obecnymi w żywności a indywidualnymi cechami genetycznymi.

Dzięki nutrigenetyce można dostosować dietę do indywidualnych predyspozycji genetycznych. Nauka ta pomaga bowiem lepiej zrozumieć wpływ jedzenia na nasze zdrowie. Naukowcy wychodzą z założenia, że model żywienia jest warunkiem koniecznym do zachowania pełni zdrowia. Ta wiedza jest niezbędna, by zoptymalizować jadłospis i w ten sposób jak najlepiej przysłużyć się swojemu zdrowiu.

Geny a reakcje metaboliczne

Interakcje na linii geny-dieta mogą być wielokierunkowe. Geny warunkują wystąpienie wielu zaburzeń, wpływają na przebieg reakcji metabolicznych. Z kolei substancje chemiczne występujące naturalnie w żywności również mogą (pośrednio albo bezpośrednio) wpływać na ekspresję i/lub strukturę genów.

- Pewne zdobycze nutrigenetyki już teraz są wykorzystywane z korzyścią dla społeczeństwa. Tego typu badania powiedzą nam nie tylko o tolerancji czy nietolerancji glutenu lub laktozy, lecz także na przykład o konieczności suplementowania większej ilości kwasu foliowego w przypadku mutacji reduktazy tetrahydrofolianowej, która odpowiada za metabolizm tego związku – mówi dr. hab. n. med. Iwona Wybrańska, kierownik Zakładu Diagnostyki Genetycznej i Nutrigenomiki Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.O kwasie foliowym (witaminie B9) i jego wpływie na organizm pamiętać powinny przede wszystkim kobiety spodziewające się dziecka; jego niedobór może powodować wady cewy nerwowej u płodu. Zbyt mała biodostępność kwasu foliowego zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Co można wyleczyć?

Zdaniem naukowców dieta zależna od naszego genotypu będzie przełomem w profilaktyce i leczeniu takich chorób jak otyłość, cukrzyca typu 2, miażdżyca, osteoporoza, schorzenia serca, a nawet niektóre typy nowotworów czy choroba Alzheimera.

Nutrigenetyka znajduje zastosowanie zwłaszcza w leczeniu otyłości. W patogenezie (mechanizmie powstawania) tej choroby znaczenie mają przede wszystkim: dieta i prowadzona aktywność fizyczna, czynniki genetyczne, czynniki społeczne i kulturowe, stan metaboliczny i hormonalny organizmu.

Musimy jednak mieć świadomość, że wiele jest czynników wpływających na aktywność genów. Chodzi tutaj przede wszystkim o czynniki środowiskowe, które mogą przyczynić się do zmian w funkcjonowaniu komórek i tkanek. Pamiętajmy, że wymagania żywieniowe należą do podstawowych potrzeb każdego organizmu. Lepsze skutki zdrowotne można osiągnąć, dostosowując wymogi żywieniowe do indywidualnych cech genetycznych oraz do etapu życia, preferencji żywieniowych i ogólnego stanu zdrowia.

Do składników odżywczych, których metabolizm jest zależny od DNA, należą m.in. witamina C, D, B12, żelazo oraz lipidy. Naukowcy przypuszczają, że od genów zależy również wrażliwość na zwiększenia ciśnienia tętniczego po spożyciu sodu.

Testy DNA

Znajomość uwarunkowań genetycznych pomaga ustalić optymalny jadłospis, który zminimalizuje ryzyko pojawianie się chorób dietozależnych. Tylko jak ustalić, co powinniśmy jeść, a czego unikać? Pomogą w tym testy DNA (tzw. test genodiet), które umożliwiają ustalenie spersonalizowanego planu żywieniowego oraz treningowego. Pobranie DNA odbywa się poprzez potarcie patyczkiem wymazowym wewnętrznych stron policzków.

- Dzięki testom genetycznym możemy dowiedzieć się, ile powinniśmy jeść, by zapobiec otyłości, miażdżycy i nadciśnieniu. Jeżeli takie badanie wykonamy u niemowlęcia, to dowiemy się, czy dziecko w wieku dojrzewania nie będzie miało skłonności do tycia – mówi Anna Jelonek, dietetyk z Kliniki Dr Beaty Dethloff. - Diagnostyka nutrigenetyczna pomaga również wykryć nietolerancje pokarmowe (laktozy, glutenu). Testy DNA są bezbolesne i bezinwazyjne.

Uczeni już pracują nad kompleksową metodą analizy nutrigenetycznej. - W przyszłości na pewno pojawi się możliwość przeskanowania indywidualnego genomu za pomocą metod wysokoprzepustowych. Wtedy każdy człowiek będzie wiedział, jakie podatności go czekają i co powinien jeść, a czego powinien unikać, żeby być zdrowym przez długie lata – mówi dr. hab. n. med. Iwona Wybrańska.

Warto wiedzieć, że istnieje również nutrigenomika, która bada wpływ bioaktywnych składników diety na ekspresję genów, analizuje związki między dietą i genetycznymi predyspozycjami do wystąpienia chorób cywilizacyjnych (w tym nowotworów), metabolicznych oraz chorób układu krążenia, a także identyfikuje mechanizmy decydujące o tym, w jaki sposób żywienie wpływa na stan zdrowia.

Ewa Podsiadły-Natorska/mmch/WP Zdrowie&Fitness

 

„Nutrigenetyka i nutrigenomika – zastosowanie technologii omics w optymalizacji żywienia człowieka”, Mariusz Panczyk, Zakład Dydaktyki i Efektów Kształcenia Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, „Pediatric Endocrinology, Diabetes and Metabolism” 2013

 

Tajemnica ludzkich genów

REKOMENDACJA
2016-01-27 16:14:21
~Kika

Dieta nie dieta najważniejszy jest nasz organizm o który należy dbać. Jeśli już ktoś ma takie parcie na diety polecam najpierw zrobić badanie CodeOfMe.Dzięki takiemu badaniu niedość,ze poznamy podatność organizmu na różnego rodzaju choroby to jeszcze otrzymamy wskazówki jaka dieta będzie dla Nas najlepsza.Oczywiście należy pamiętać,ze takie badanie jak każde inne nie uprawnia do samodzielnego leczenia a jest dobrą podkładką dla lekarza czy tez dietetyka aby otrzymać spe

2015-03-02 23:14:40
~Monia

~Robek to nie żadna dieta cud! to nauka - nutrigenetyka. Jak chcesz zobaczyć jak to wszystko działa to poczytaj sobie na vitagenum.pl

2015-02-26 16:25:51
~nielsik

jedzcie zdrowo, a zdrowo umrzecie

2015-02-26 14:42:49
~Monikat

Walczę ze swoimi nadprogramowymi kilogramami. Nie jest łatwo, a mam ich dość sporo. Najtrudniej było mi zrezygnować ze słodyczy, ale odkąd wprowadziłam "słodkie" śniadania, czyli musli Mixit (najlepsza opcja, zdrowa i mniej kaloryczna) nie mam już potrzeby sięgania po czekoladę:)

2015-02-26 13:20:03
~Ana

Ludzie spróbujcie sobie przez miesiąc zdrowo się odżywiać a zobaczycie efekty. Sami się zdziwicie. Dużo ciekawych porad jest na stronie dietetyka gwiazd Gillian McKeith. Spróbujcie sami a przestaniecie jeść tą chemię ze supermarketów,

2015-02-26 11:32:42
~Guru

Nutrigenetyka to nic innego jak hodowanie genetycznie zmodyfikowanych nutrii. Ostrzegam, nie dajcie się na to nabrać! Takie nutrie nie dość, że są niezdrowe, to w dodatku są bardzo niesmaczne.

2015-02-26 10:01:22
~kasia

Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura24.pl). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2015-02-26 09:49:00
~Robek

A dajcie spokój z tymi wszystkimi dietami cud! Tak sobie rozwaliłem organizm podczas ich stosowania, że żaden lekarz nie wiedział co mi jest. Nabrałem się leków, wykańczałem wątrobę, a okazało się, że wyhodowałam sobie skupisko bakterii i grzybów! Zajrzyjcie na dlaczegochoruje.info zamiast wykańczać się kolejnymi super dietami…

2015-02-26 09:16:04
~Ewa

sprawdźcie również wyniki głosowania internautów na najlepsze suplementy na odchudzanie, wyniki dostępne na stronie rtno.pl

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.