wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Jaskra – lekceważony sprawca ślepoty

Shutterstock
27.02.2015

Jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn nieodwracalnej utraty wzroku. To przewlekła choroba i nie należy jej bagatelizować, a jednak cztery na pięć chorych osób nie wie, że ma jaskrę. Tymczasem wcześnie zdiagnozowane schorzenie nie tylko uchroni przed ślepotą, ale pozwoli też zahamować jego dalszy rozwój. Czym jest jaskra i jakie są jej objawy?

Wzrok jest głównym zmysłem, którym ludzie postrzegają świat. Jego utrata znacząco utrudnia funkcjonowanie, a mimo to wiele chorych osób wciąż nie ma zdiagnozowanej tak poważnej choroby jak jaskra. Nagminne jest również mylenie jej z zaćmą – choć obie choroby mogą prowadzić do ślepoty, metody leczenia w obu przypadkach są zupełnie inne. Istotne jest również, aby nie tylko znać chorobę, ale też jej typ. Jest to ważna informacja np. przy podawaniu innych środków farmakologicznych, które mogą powodować atak jaskry.

Co to jest jaskra i kto jest narażony?

Jaskra to postępujące uszkodzenie nerwu wzrokowego z ograniczeniem pola widzenia. Jest chorobą przewlekłą, która pozostaje do końca życia. Spowodowanych nią zmian nie można cofnąć, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie. Z czynników wysokiego ryzyka wymienia się: skłonności rodzinne, niskie ciśnienie tętnicze, cukrzycę, podwyższony poziom cholesterolu i glukozy, skłonność do migren, choroby tarczycy, ciągły stres, a także krótkowzroczność (powyżej -4,0 dioptrii) czy – w przypadku kobiet – wiek powyżej 40 lat. Występowanie któregokolwiek z czynników, powinno skłonić pacjenta do wizyty w gabinecie okulistycznym, tym bardziej, że brak ostrości, a przede wszystkim ograniczenia w polu widzenia pojawiają się zbyt późno, aby uchronić wzrok – tłumaczy dr Maria Paćkowska, z warszawskiej kliniki Mediq.Typy i objawy jaskry

Najczęściej spotkanym typem jest jaskra pierwotna, właściwie nazywana jaskrą szerokiego kąta przesączania. Spotykana jest przy ponad 80% przypadków i na ogół pozostaje niezdiagnozowana, aż do momentu, kiedy uszkodzenia sięgną 50% wszystkich włókien nerwowych. Dopiero wtedy pojawiają się pierwsze objawy, tzw. „mroczki” czy “zawężenia” pola widzenia, które sygnalizują niepokojący stan. Jednak zmiany spowodowane chorobą są nieodwracalne. Jaskra wąskiego kąta przesączania charakteryzuje się wyraźnymi objawami: obniżeniem ostrości wzroku, widzeniem kół tęczowych na źródle światła i bardzo silnym bólem oka i okolicy oczodołowej towarzyszącym zwiększonemu ciśnieniu w gałce ocznej. Taki stan nazywany jest ostrym atakiem jaskry. Podstawowym objawem jaskry jest podwyższone ciśnienie śródgałkowe - prawidłowe powinno wskazywać poniżej 21 mmHg. Istnieje jednak jaskra z normalnym ciśnieniem, w której inne czynniki wpływają na uszkodzenie nerwów wzrokowych – wyjaśnia dr Paćkowska.

Jak diagnozuje się jaskrę?

Jeżeli pacjent nie jest pewien czy należy do grupy zwiększonego ryzyka, okulista powinien to ustalić przy rutynowej wizycie. W przypadku niejasności, bądź wyniku potwierdzającego przynależność do grupy, okulista powinien uwzględnić badania potrzebne do rozpoznania jaskry. Do podstawowych należą badanie dna oka oraz ciśnienia śródgałkowego, zaś dodatkowymi są gonioskopia, która określa stan kąta przesączania i badanie pola widzenia, a także ocena grubości rogówki. Przy podejrzeniu wystąpienia jaskry, powinno się również wykonać skaningową tomografię laserową – HRT oraz badanie GDX w celu analizy grubości włókien nerwowych. Pozwolą one na ocenę stopnia uszkodzeń nerwu wzrokowego i prognozowanie co do widzenia. Wszystkie badania są bezbolesne i pozwalają okuliście określić stan zaawansowania choroby oraz dobrać odpowiednie metody leczenia – objaśnia dr Paćkowska.

Leczenie jaskry

Po zdiagnozowaniu jaskry, najczęściej przepisuje się leki w postaci kropli do oczu, które hamują postępujące uszkodzenia włókien nerwu wzrokowego. Częstotliwość powinna zostać określona przez okulistę, lecz skuteczność działania może zagwarantować jedynie regularne stosowanie przepisanego leku. Tymczasem co piąty pacjent przyznaje, że nie stosuje leku systematycznie. Regularność jest bardzo ważna. Leki, które nie będą przyjmowane z odpowiednią częstotliwością, nie będą działać prawidłowo, a wtedy nie może być mowy o skutecznej walce z chorobą. Dlatego lekarz powinien nauczyć pacjentów regularności – tłumaczy dr Paćkowska. Zaniedbanie przyjmowania leku może doprowadzić do konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego lub zabiegu laserowego. Należy również pamiętać, że jaskry nie można wyleczyć, więc leczy się ją przez całe życie, dlatego tak ważne jest systematyczne przyjmowanie leku. Warto więc regularnie odwiedzać gabinet okulistyczny,  aby jak najszybciej zdiagnozować ewentualną chorobę i uchronić oko przed uszkodzeniami. Częste badania i wizyty u okulisty pozwolą zachować wzrok na całe życie.

 

informacja prasowa
 

Tagi: jaskrawzrokutrata wzroku
REKOMENDACJA