wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Nie bój się węglowodanów

123RF
30.03.2015

Węglowodany wciąż budzą wiele kontrowersji. Jeść czy nie jeść? A jeśli jeść, to jakie? Jaki wpływ mają na trening i czy naprawdę pomagają w odchudzaniu? Obalamy mity!

Jeśli ćwiczycie, węglowodany to podstawa. Dlaczego? Bo bezpośrednio wpływają na wydolność fizyczną. Jeśli nie dostarczycie ich dostatecznie dużo, wasze możliwości treningowe będą mocno ograniczone, a zmęczenie nadejdzie szybciej. Poza tym, według badań odpowiednie węglowodany przyspieszają metabolizm o ok. 10-15 proc.

Jest wiele teorii na ich temat. Najczęściej spotykane mówią o tym, że węglowodany to samo zło. Nieraz przeczytaliście pewnie, że przez nie się tyje i jeżeli komuś zależy na pozbyciu się zbędnych kilogramów, powinien wymienić je na sałatki. Nie czytajcie tego, a przynajmniej nie stosujcie. Bo kiedy zajrzycie do specjalistycznych artykułów sportowych, książek czy badań, dowiecie się, że węglowodany nie są takie złe, jak je malują.
Oczywiście każdy człowiek jest inny. Różnimy się od siebie pod wieloma względami. Mamy także inne profile dotyczące dostarczania makroskładników odżywczych. Oznacza to, że jedna osoba lepiej toleruje węglowodany i może jeść kilka worków ryżu dziennie (mając przy tym six pack), a inna osiągnie to samo, zjadając tłuste mięso i oliwę z oliwek. Jedno jest pewne - gotowiec w postaci jednego planu żywieniowego nie wchodzi w grę.Jakie węglowodany jeść?

Węglowodany dzielimy na proste i złożone. Was powinny zainteresować te złożone i w dodatku o niskim indeksie glikemicznym: kasze, makarony, ryże, amaratus, komosa ryżowa, płatki owsiane, pieczywo żytnie, ziemniaki z piekarnika, warzywa, owoce (z nimi ostrożnie).

Przygotowując te produkty, trzeba zwrócić uwagę na ich obróbkę termiczną. Pierwsza zasada: nie rozgotowywać. Zbyt długie gotowanie sprawia, że indeks glikemiczny zwiększa się i niestety ma to wpływ na wyrzut insuliny przez trzustkę.

Trenujecie? Pamiętajcie, że osoby aktywne fizycznie powinny wliczać węglowodany do swojej diety, niezależnie od tego, czy ich celem jest redukcja, czy przyrost masy mięśniowej. Istotna w tym przypadku będzie ich ilość.

Ile należy spożywać węglowodanów? Wartości podano w gramach na kilogram masy ciała na dobę

Minimalna aktywność fizyczna  - 2-3 g
Lekka aktywność (3-5 h/tyg.) - 4-5 g
Umiarkowana aktywność fizyczna (10 h/tyg.) - 5-7 g/kg
Aktywność fizyczna (20 h/tyg.) - 7-12 g
Bardzo wysoka aktywność fizyczna (4-6 h/dzień) - 10-12 g i więcej

To, ile spożywacie węglowodanów i pod jaką postacią, zależy od wielu czynników: predyspozycji organizmu, uprawianej aktywności fizycznej czy czasu jej wykonywania.
Jedni trenują sporty wytrzymałościowe i mogą pozwolić sobie na większą ilość węglowodanów, z kolei trenujący dwa razy w tygodniu nie powinni z ich ilością przesadzać.
A jeśli się odchudzacie, pamiętajcie: „tłuszcz spala się w ogniu węglowodanów”!

 

Tekst: Kasia Bigos i Andrzej Bogdał, hellozdrowie.pl

 

Hellozdrowie.pl

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.