wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Łuszczyca – co może ją powodować?

123RF
31.03.2015

Łuszczyca występuje często; zwykle rozwija się w młodości oraz w średnim wieku. Szacuje się, że w Polsce ma ją milion osób. To choroba, która powoduje spadek pewności siebie. Nie wiadomo dokładnie, co ją powoduje. Niemały udział w rozwoju i nawrotach łuszczycy mogą mieć stres, niektóre leki czy urazy.

Łuszczyca jest chorobą nawracającą. Można ją rozpoznać po czerwonych wykwitach skórnych pokrytych suchymi łuskami. Rzadko kiedy jest poważnym schorzeniem, jednak nieestetyczne czerwone plamy negatywnie wpływają na samopoczucie i podkopują pewność siebie.

W prawidłowych warunkach skóra stale się odnawia – nowe komórki tworzą się na skórze właściwej, czyli warstwie wewnętrznej, a następnie przesuwają się do naskórka, który złuszcza stare, martwe komórki. Natomiast w łuszczycy nowe komórki bardzo szybko rogowacieją, czego efektem są szpecące łuski na skórze.

Pierwsze zmiany skórne najczęściej pojawiają się pod włosami, za uszami, na ramionach, karku, łokciach, kolanach, w okolicy paznokci rąk i stóp. U niektórych chorych rozwija się również łuszczycowe zapalenie stawów, które może prowadzić do ich zniekształcenia. W rzadkich przypadkach cała skóra może być pokryta łuskowatymi plamkami (ta odmiana schorzenia nazywana jest łuszczycą złuszczającą). Inna postać łuszczycy, krostkowa, charakteryzuje się obecnością pęcherzyków występujących zwykle na dłoniach i podeszwach stóp. Łuszczyca może być także m.in. plackowata, odwrócona (gdy zajmuje powierzchnie zgięciowe) czy wysiękowa (zmiany zlokalizowane w fałdach skórnych oraz w okolicach narządów płciowych).Skąd te plamki?

Objawy łuszczycy często ustępują na miesiące czy nawet lata. - Dokładna etiologia łuszczycy nie jest znana, ale dobrze poznane zostały czynniki, które powodują przewlekłe stany zapalne organizmu i wyzwalają powstawanie zmian na skórze, a także nasilają przebieg choroby. Należą do nich mechaniczne urazy skóry, choroby infekcyjne, zwłaszcza dróg oddechowych i układu moczowego, a także stres. Zmianom skórnym sprzyjają również niektóre leki, nadwaga, a także zaburzenia w układzie pokarmowym, np. złe funkcjonowanie wątroby – tłumaczy farmaceuta i dietetyk Magdalena Kurzyp.

Zwłaszcza stres pełni istotną rolę w rozwoju i nawrocie choroby. Światowej sławy specjalista od łuszczycy dr Michael Tirant zalicza go do czynników pierwotnych, które mogą powodować rozwój schorzenia (podobnie jak zakażenia ogólnoustrojowe, niepożądane interakcje pomiędzy lekami czy uszkodzenia skóry – te ostatnie to tzw. objaw Köbnera, który polega na tym, że nawet drobny uraz naskórka, po ok. 8-14 dniach, skutkuje powstaniem w uszkodzonym miejscu zmian łuszczycowych).

Zagraniczne badania potwierdziły związek między odczuwaniem stresu a problemami skórnymi. Szacuje się, że nawet 80 proc. pacjentów klinik dermatologicznych może zmagać się z problemami o podłożu psychicznym. Co więcej, dr Tirant stres umieścił także w grupie czynników wtórnych, które mogą nasilać objawy choroby podobnie jak papierosy, alkohol czy niewłaściwe odżywianie. Jeśli chodzi o te ostatnie, to zaszkodzić nam może zbyt duża ilość czerwonego mięsa w diecie oraz niedostateczna podaż zielonych warzyw. Do rozwoju łuszczycy może się też przyczynić odwodnienie organizmu.

Stres bywa również wymieniany jako czynnik towarzyszący, który sprzyja nawrotom choroby i zaostrza jej przebieg. Zdaniem niektórych uczonych może nasilać problemy skórne, które jednak prawdopodobnie wywołane zostały przez inne czynniki. W trudnych, stresogennych sytuacjach w organizmie podnosi się bowiem poziom hormonów prozapalnych, które mogą przyczyniać się do rozwoju zmian skórnych.

Warto wiedzieć, że stres może być także... skutkiem łuszczycy. Osoba z tym schorzeniem traci pewność siebie, wycofuje się, czuje się gorsza i nieatrakcyjna. Powstaje błędne koło – stres zaostrza bowiem objawy choroby i łuszczyca się nasila.

 

1 2
REKOMENDACJA
2017-05-24 11:27:51
~Ala

Wcześniej używałam różnych maści ( większość ze sterydem ) od dwóch tygodni stosuje konopny żel pod prysznic , uniwersalna maść konopną i ekstrakt CBD 3 % z tej kolekcji i musze stwierdzić że jest super !! Plamy giną, robią się gładkie , nie swędzi , nie zostają przebarwienia normalnie nie mogę w to uwierzyć z czystym sumieniem mogę polecić , w końcu zaczynam widzieć swoje nogi i ręce. Produkty kupiłam w KONOPNEJ FARMACJI W POZNANIU na ul. Ratajczaka 33 , ale w

2017-04-18 22:30:04
~BOŻENA

Mi dopiero pomogła maść uniwersalna carum , już po kilku dniach od stosowania zaczerwienienie i podrażnienie skóry ustępuje poczytajcie o tej maści na https://konopiafarmacja.pl/ JESTEM MILE ZASKOCZONA JEJ DZIAŁĄNIEM !

2017-02-14 12:38:21
~Milena

Czy moglibyście polecić mi preparaty, przy pomocy których mogłabym pozbyć się tej choroby? Dużo dobrego słyszałam o dermokosmetykach "dr. Michaels". Czy miał ktoś okazję je wypróbować?

2015-04-01 22:20:45
~Lolcia

Nic dodać,nic ująć. Komentarze mówią wszystko, artykuł jak zwykle tylko ogólniki. Dobrze jednak, że w ogóle coś. Choróbsko paskudne i uciążliwe zwłaszcza po 20 latach, ale nawet można się z nim zżyć. Cudów jak na razie nie ma, ale mogę polecić coś co to wspólne istnienie z Ł ułatwia. Powiem tylko Nefret, a informacje są w internecie. Warto poczytać i wypróbować.

2015-04-01 21:33:15
~kasia

ja wspomagam się produktem nuvisal z finlandii. jestem wiecej niż zadowolona.

2015-04-01 15:50:06
~ala

Ja osobiście wyleczyłam się prostym sposobem z łuszczycy ala od probioemów

2015-04-01 15:13:42
~KASIA

Jeżeli chcesz się odchudzić zdrowo, bezpiecznie i na stałe, skorzystaj ze świetnego programu redukcji wagi. Nie musisz opuszczać posiłków, możesz jeść 3 posiłki i 2 przekąski. Dołącz do tysięcy zadowolonych klientów, którzy nie mają efektów jo-jo (idealnafigura24.pl)

2015-04-01 12:02:10
~jarek

Choruje 33lata I zlotego srodka nie wynaleziono.Stosunek ludzi zdrowych do chorych jest teraz nieporownywalny do tego co bylo kiedys.pozdrawiam

2015-04-01 11:41:31
~probioemy@wp.pl

ala

2015-04-01 11:39:42
~probioemy

Jest na to rada - ala

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.