wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Jaka jest różnica między rakiem a nowotworem?

Shutterstock
27.04.2015

Każdy rak jest nowotworem, ale nie każdy nowotwór jest rakiem. Często jednak stosujemy te terminy zamiennie. Warto wiedzieć, czym właściwie są, a także jakie wyróżniamy typy nowotworów i czym jest tzw. zmiana przedrakowa. To ważne, ponieważ dzięki tej wiedzy będziemy mogli lepiej zadbać o swoje zdrowie.

W Polsce nowotwory złośliwe są drugą co do częstości – po chorobach układu krążenia – przyczyną zgonów w Polsce. Mimo to swobodnie używamy terminów „nowotwór” i „rak”. A różnica między nimi jest istotna.

- Większość osób łączy pojęcie nowotworu z rakiem. Tymczasem są to dwie różne choroby, bowiem każdy rak jest nowotworem, ale już nie działa to w drugą stronę. Warto więc poznać chorobę, by móc lepiej sobie radzić z jej skutkami. Wiedza ta pozwala pacjentom zaakceptować swój stan i znacznie ułatwia rozmowę z lekarzem prowadzącym – mówi lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Z czym mamy do czynienia?

O nowotworze mówimy w przypadku wystąpienia procesu rozrostu komórek. - Nie podlega on naturalnym mechanizmom kontroli, ponieważ komórki dzieląc się, tworzą skupiska, które po pewnym czasie przyczyniają się do powstania guza – tłumaczy lek. med. Bukol-Krawczyk.

Nowotwór zaczyna się rozwijać, gdy komórka wymyka się spod genetycznej kontroli czynników regulujących podział i namnażanie komórek. Patologiczne komórki tworzą masę guzową, która zajmuje tkanki, a następnie daje przerzuty do odległych narządów.Lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk wyjaśnia, że pacjent onkologiczny może mieć do czynienia z nowotworem złośliwym albo niezłośliwym. Ten drugi jest znacznie mniej groźny dla życia chorego, bowiem nie rozprzestrzenia się w innych tkankach. Mamy wówczas do czynienia z guzem, który chirurg podczas operacji usuwa w całości. - W tym przypadku nie dochodzi zatem do powstania przerzutów, które są niezwykle groźne dla życia pacjenta, bowiem często okazują się niemożliwe do opanowania. Tak dzieje się u pacjentów, u których wystąpił nowotwór złośliwy. Nie rozwija się on bowiem w jednym miejscu, wrasta w okoliczne tkanki i może dawać przerzuty drogą naczyń krwionośnych lub chłonnych – mówi specjalistka.

W medycynie stosuje się następujący podział nowotworów złośliwych:

- Mięsak – powstaje w, np. tkance tłuszczowej, chrzęstnej czy mięśniowej.

- Chłoniak – atakuje limfocyty, przyczyniając się do zaburzenia ich naturalnych funkcji. Białe krwinki zamiast chronić organizm przed chorobami, zaczynają atakować go, wpływając tym samym negatywnie na układ immunologiczny czy metaboliczny. Chłoniaka dzieli się na ziarnicę złośliwą oraz chłoniaki nieziarnicze; ten typ nowotworu powoduje powstawanie przerzutów w całym organizmie, przenosząc się za pomocą naczyń krwionośnych.
 

- Czerniak – rozwija się w komórkach barwnikowych. Uznawany jest za najgroźniejszy typ nowotworu, ponieważ rozwija się agresywnie, to jest bardzo szybko powoduje powstawanie przerzutów w całym organizmie, stąd tak ważna jest szybka diagnoza. Czerniaka można rozpoznać m.in. po znamionach, które powstają na skórze, szczególnie powinno się zwracać uwagę na znamiona, które występują na głowie, ramionach czy okolicach uciskowych.

- Rak – rozwija się w tkance nabłonkowej; jest to najczęściej występująca postać nowotworu złośliwego.

Tkanka nabłonkowa, czyli więcej o raku

Rak to termin często używany dla określenia nowotworu, oznacza on jednak jeden z jego typów, który rozwija się z komórek naskórka albo komórek nabłonkowych różnych organów ciała. - Mówiąc tkanka nabłonkowa, mamy na myśli: skórę, gruczoły, błonę śluzową, błonę wyścielającą układ pokarmowy, tarczycę czy trzustkę. Zazwyczaj nowotwór złośliwy pojawia się w okolicznych węzłach chłonnych, skąd daje przerzuty do innych części ciała – podkreśla lek. med. Katarzyna Bukol-Krawczyk.

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-03-03 01:42:56
~Alina

Dobrze, że przeczytałam o tym preparacie. Moja babcia jest w trakcie leczenie i też ma kłopoty z apetytem. Kupiłam jej zapas - smak truskawkowy pasuje jej najbardziej

2018-01-05 10:53:56
~Kamila

Kluczowe w chorobie nowotworowej jest żywienie. Mój dziadek po chemioterapii strasznie schudł i nie miał apetytu przez co był bardzo osłabiony. Prostym sposobem na podbicie kaloryczności diety okazały się zupy krem z dodatkiem Nutramilu który dodaje im wartości odżywczych. Dzięki temu powoli odzyskuje siły.

2016-07-19 14:16:41
~Harry

Nowotwór czy rak, oba przypadki nie są kolorowym scenariuszem dla jego posiadacza. Nie każdy nowotwór można wyleczyć jednak można uniknąć zachorowania na niego. Wystarczą odpowiednie badania profilaktyczne. Dobrym wyborem tutaj jest badanie genetyczne które pokaże nam ryzyko zachorowania na chorobę. Takie badania są dostępne na zdrowegeny.pl. Warto uświadomić nasze społeczeństwo że naprawdę da się uniknąć zachorowania na chorobę nowotworową.

2015-04-30 10:06:44
~kasia

Tylko zdrowe odżywianie. Nie jest łatwo zdrowo się odżywiać, to wiąże się ze zmianą nawyków żywieniowych. Dawniej zawsze miałam z tym problem. Nie mogła znaleźć odpowiedniej diety a od lat zmagałam się z moimi kg. Brak mi było motywacji. Aż wreszcie znajoma poleciła mi coś rewelacyjnego!(idealnafigura.com/gb eres). Nawet nie wiem kiedy zgubiłam te zbędne kg, wiem tylko, że nie głodowałam i jadłam ulubione potrawy a chudłam. Waga nie wróciła:)

2015-04-29 22:21:46
~zxc

@polak Sugeruję się dokształcić, proponuję przeczytać książkę "Cesarz wszech chorób" Pojęcie raka wprowadzili starożytni Grecy, a mumie zmarłych na raka odnajdowane były w Egipcie, wzmianki pochodzą też z Persji (prawdopodobnie pierwsza mastektomia u żony Dariusza). Wtedy koncernów nie było a ludzie po prostu na raka umierali. A przyczynę ustalano kilka tysięcy lat później w trakcie oględzin zmumifikowanych zwłok.

2015-04-29 21:20:26
~maria

ja choruje na raka już ponad 10 lat i nie leczę go wcale. Miałam umrzeć 5 lat temu, a ja wciaz zyję i mam się dobrze. Wszyscy, którzy ze mna leżali w szpitalu i poddali się leczeniu onkologicznemu - nie żyją już dawno!

2015-04-29 18:38:04
~doktorek

Bo rak jest brzydki i źre, a nowotwór to nowy twór.

2015-04-29 12:31:48
~taki żarcik

Kowalska poszła do lekarza a ten postawił diagnozę - nowotwór. Wróciła do domu i opowiada mężowi, że ma nowotwór. Podsłuchała ich przygłucha sąsiadka i poszła do doktora: - Panie doktorze, ja też chcę nowy otwór. Lekarz popukał się w czoło. - Nie, nie tu, bo mi stary jajami oczy powybija.

2015-04-29 10:32:16
~mim

PROSZĘ O MINIMUM LOGIKI:) "Tymczasem są to dwie różne choroby, bowiem każdy rak jest nowotworem, ale już nie działa to w drugą stronę. ' skoro rak jest rodzajem nowotworu to nie mogą być dwoma rożnymi rzeczami

2015-04-29 02:50:12
~Blelo

Polak - masz absolutna racje rak nie istnieje jest to zwykła kradzież kosztem ludzi. Proponuje sie odrobaczyc każdemu. Mnie leczono na chłoniaka przerwalem chemioterapię bo bym nie przeżył potem odkryłem ze miałem tasiemca.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.