wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Nowa metoda poszukiwania zabójcy kobiet

Shutterstock
11.05.2015

Mammografia, USG i badania manualne – to trzy główne metody pomagające kobietom w wykrywaniu raka piersi. Pod koniec przyszłego roku Polki będą mogły skorzystać z kolejnej, która pozwoli im na częste i proste śledzenie stanu swojego zdrowia.

Rak piersi nie bez przyczyny nazywany jest największym zabójcą kobiet. Jest to najczęściej występujący u nich nowotwór. Rocznie na całym świecie wykrywane są blisko 2 mln przypadków, natomiast umiera z powodu tego schorzenia aż pół miliona kobiet. Jedynym właściwym sposobem walki z rakiem są regularne badania. Im wcześniej zostanie on rozpoznany, tym większe szanse na wyleczenie.

Jeżeli rak piersi ograniczony jest jedynie do samego gruczołu, szansa na pełne wyleczenie sięga 99%. W momencie gdy nowotwór znajduje się w regionalnych węzłach chłonnych, szanse przeżycia 5 lat wynoszą blisko 85%. Jednak w przypadku stwierdzenia odległych przerzutów szanse chorej na przeżycie tego okresu spadają poniżej 25%.

Badania dostępne dziś…

Jak zatem można się badać? W zależności od wieku kobiety stosowana jest mammografia (MMG) lub ultrasonografia (USG). Każda z pacjentek może praktykować też najprostsze badanie – manualne zwane inaczej palpacyjnym. Obecnie najdokładniejszym sposobem wykrywania raka w jego wczesnym stadium rozwoju jest MMG. Wykonanie rentgenu pozwala rozpoznać wczesne zmiany – również te, które nie dają się wyczuć podczas samobadania piersi.

Czułość MMG w wykrywaniu zmian nowotworowych wynosi około 85%, przy czym jest mniejsza w przypadku piersi o dużej gęstości, typowych dla kobiet w młodszym wieku. Dlatego ta metoda zalecana jest głównie paniom po 40. roku życia. Funkcjonujący w Polsce program profilaktyczny Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi kierowany jest do pacjentek w wieku 50-69 lat. U nich czułość wykrywania nowotworów, ze względu na bardziej tłuszczową strukturę piersi, osiąga 90%.

Dla kobiet młodszych przeznaczone jest badanie USG. Jego zdecydowany plus to pełne bezpieczeństwo pozwalające na zastosowanie u młodych kobiet, w tym u kobiet w ciąży. Pod kontrolą USG wykonuje się biopsje oraz punkcje torbieli. Minusem tej metody jest duży subiektywizm — istotny wpływ na wynik mają technika badania i doświadczenie badającego. Trudna może być tak­że ocena dużych piersi. Istotny jest fakt, że USG nie stosuje się w badaniach przesiewowych.

W tego typu przypadkach, u kobiet z bardzo wysokim ryzykiem zachorowania na raka piersi, stosuje się rezonans magnetyczny. Metoda ta pozwala na dokładne zobrazowanie struktury piersi, w tym wykrycie małych guzków. Metodą, którą kobiety powinny stosować najczęściej, jest samobadanie piersi. Niestety badanie palpacyjne obarczone jest dużym ryzykiem błędu. Z szacunków lekarzy wynika, że jedynie 3% kobiet przeprowadza je prawidłowo.

…badania dostępne jutro

Założenie dostępności przyświeca nowej metodzie opartej na termografii kontaktowej. Na bazie tej metody opracowano BRASTER Tester, który pod koniec przyszłego roku ma trafić do sprzedaży. W odróżnieniu od metody manualnej urządzenie pozwoli na zdecydowanie lepszą wykrywalność, a jego skuteczność może przekraczać nawet 90%.


Urządzenie wykorzystuje ciekłe kryształy podobne do tych powszechnie stosowanych w telewizorach LCD. Specjalnie opracowany skład mieszaniny tych związków pozwala uzyskać barwny obraz rozkładu temperatury na powierzchni piersi. Ze względu na to, że komórki nowotworowe charakteryzują się wyższym tempem metabolizmu oraz tworzą wokół siebie gęstą sieć naczyń krwionośnych, generują wyższą temperaturę. Dzięki temu zmiany patologiczne będą widoczne jako wyraźne barwne obszary.

Urządzenie połączy się bezprzewodowo z aplikacją zainstalowaną na smartfonie i krok po kroku poinstruuje użytkowniczkę. Wykonane obrazy termograficzne będą przesłane do centrum medycznego, gdzie zostaną ocenione przez algorytmy komputerowe oraz lekarzy. W razie niepokojących zmian badana otrzyma zalecenie zgłoszenia się do lekarza specjalisty. Jeśli natomiast wszystko będzie w porządku, po mniej więcej miesiącu telefon przypomni o kolejnym badaniu. Badanie potrwa ok. 10 minut.

Oczekiwanie na wyniki

Co szczególnie ważne, urządzenie znajdować się będzie u kobiety w domu, co znacznie ułatwi regularną diagnostykę. W przypadku innych metod dostępność badań jest zróżnicowana. Badanie MMG wykonywane poza Populacyjnym Programem Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – nawet w placówkach prywatnych – wymaga skierowania od lekarza. Czas oczekiwania na dogodny termin realizacji badania jest różny w zależności od ośrodka. W dużych miastach zwykle waha się od kilku do kilkunastu dni.

Wynik mammografii diagnostycznej w niektórych pracowniach można otrzymać niemal od ręki, ale zazwyczaj jest on dostępny w ciągu kilku dni roboczych. Wydanie wyniku mammografii przesiewowej może trwać nawet do miesiąca. Co więcej, w wypadku MMG, w której stosowane jest promieniowanie jonizujące, powtarzanie tego badania nie jest zalecane częściej niż raz na 2 lata.

Oczekiwanie na badanie USG w większych ośrodkach to czas zwykle od kilku dni do kilku tygodni. Prywatnie można to badanie wykonać bez skierowania, a wynik pacjentka otrzymuje bezpośrednio po jego przeprowadzeniu. W wypadku, w którym badanie ma być wykonane w ramach NFZ, wymagane jest skierowanie od lekarza pracującego w ramach kontraktu z NFZ.


Koszty związane z kontrolowaniem stanu zdrowia

Choć zdrowie jest najważniejsze, to jednak ceny badań są istotnym wyznacznikiem ich wykonywania. Jak się kształtują? Badania mammograficzne dla pacjentek w przedziale wiekowym 50-69 w ramach wspomnianego programu profilaktycznego co 2 lata są bezpłatne. Podstawowa mammografia wykonana prywatnie kosztuje 80-120 zł. Z kolei mammografia wykonana w rezonansie magnetycznym jest badaniem drogim – kosztuje 600-1200 zł. Wydatki na USG piersi to kwoty rzędu 150-200 zł.

Cena wspomnianego urządzenia BRASTER jeszcze nie jest znana. Jak zapewniają przedstawiciele firmy, ma ona być dostosowana do poziomu zarobków kobiet – tak, by gwarantowała jego powszechną dostępność. Urządzenie będzie można kupić w aptekach, drogeriach, jak również przez internet.

Nowa metoda śledzenia zabójcy kobiet powinna więc nie tylko pomóc w wykrywaniu nowotworów, ale też zrozumieć, że klucz do sukces w tej walce tkwi w częstej i regularnej diagnostyce.

 

REKOMENDACJA
2015-06-18 12:52:57
~Gocha

No tak, a panie o 70-tym roku życia już piersi nie mają, nie chorują i badać sie nie muszą. Co za paranoja. Każdy w każdym wieku powinien mieć równą możliwość dostępu do badań i dbania o siebie.

2015-06-18 12:50:43
~jolka

Ja nie mam przekonania do badania piersi USG: raz jeden lekarz coś zobaczył, innym razem kolejny już nic nie widział... Mam nadzieję, że faktycznie już niedługo będą takie urządzenia do samodzielnego badania się.

2015-06-18 12:42:37
~kostka

Wyobrażacie sobie mieć takie urządzenie po prostu w domu i być w stanie w każdej chwili po prostu się zbadać? Niezastąpione, zwłaszcza dla kobiet obciążonych dziedzicznie.

2015-06-18 12:38:45
~Monia

To naprawdę pozytywne, że jest coraz więcej możliwości wykrywania i leczenia tak okrutnych nowotworów. Tylko czekać, aż w końcu uda się wynaleźć jakiś złoty środek i raz na zawsze pozbyć się tego świństwa.

2015-06-07 20:24:47
~Valkiria

Fajnie ze będzie takie urzadzonko dostępne dla wszystkich.Mam nadzieję, że zmniejszy to umieralność na raka piersi u kobiet., bo za w czasu będzie można zapobiec chorobie.

2015-06-01 01:29:02
~Minerwa

Ciekawi mnie ile ma kosztować owo sprytne urządzonko i czy na prawdę będzie działać.Nie sądzę by było na każdą kieszeń kobiety.. to by było zbyt piękne by prawdziwe.

2015-05-31 16:08:21
~Agnieszka

Codziennie należy badać swoje piersi przy kąpieli. Pilnować badan okresowych i robić cytologię.W miarę możliwości raz w roku.

2015-05-31 01:55:29
~Anka

Mammografia?? ale kiedy Mammografie robi sie od 50 czy 60 roku życia??? wcześniej było od 40..przykro mi to mówić ale jesteśmy zdani sami na siebie .

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.