wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Dlaczego warto badać gęstość kości

Shutterstock
05.06.2015

Osteoporozę często nazywa się „cichym złodziejem”, ponieważ choroba bardzo długo potrafi rozwijać się bezobjawowo, powoli osłabiając kości, co skutkuje poważnymi konsekwencjami skutecznie uprzykrzającymi życie wielu Polaków. Można im jednak zapobiec, odpowiednio wcześnie rozpoczynając leczenie. W diagnozowaniu problemu pomaga densytometria, czyli badanie gęstości tkanki kostnej.

Nasze kości bardzo wcześnie zaczynają tracić wapń i inne cenne minerały. U kobiet, które dziedziczą osteoporozę po matce (jeśli schorzenie pojawiało się wcześniej wśród żeńskich członków rodziny, ryzyko zachorowania rośnie trzykrotnie) lub przeszły zabieg usunięcia jajników, proces stopniowego odwapniania kości zaczyna się już po 30. roku życia, a przyspieszenia nabiera w okresie przekwitania.

Pierwsza dekada po menopauzie to czas szczególnie zwiększonego ryzyka rozwoju choroby. Podstawowe znaczenie ma wówczas spadek poziomu estrogenów, czyli najważniejszych żeńskich hormonów płciowych. Na osteoporozę są wówczas szczególnie narażone kobiety szczupłe, o drobnych kościach. Do czynników zwiększających ryzyko schorzenia zalicza się także palenie papierosów czy nadużywanie alkoholu, wypłukującego minerały z organizmu.

Osteoporoza  przez długi czas może rozwijać się niemal niezauważalnie. Pierwszym objawem jest zazwyczaj ból w okolicy krzyża spowodowany mikroskopijnymi złamaniami kompresyjnymi w kręgosłupie, występującymi u co trzeciej kobiety powyżej 50. roku życia i dużej grupy mężczyzn po siedemdziesiątce (u nich zwykle rozwija się tzw. osteoporoza starcza). Często dochodzi wówczas także do złamań, zwłaszcza szyjki kości udowej czy nadgarstka.  


Leczenie wpływa na spowolnienie utraty masy kostnej, niekiedy nawet może spowodować  jej przyrost. Jednak wymaga to wczesnej diagnozy, którą umożliwia proste i bezbolesne badanie, czyli densytometria.

Szybko i bezboleśnie

Pomiaru gęstości minerałów tkanki kostnej najczęściej dokonuje się na podstawie analizy odcinka lędźwiowego kręgosłupa, kości udowej w okolicy stawu biodrowego, przedramienia w pobliżu nadgarstka albo pięty. Wykorzystuje się do tego zjawisko pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez tkanki (technika zwana absorpcjometrią) lub tłumienia przez nie ultradźwięków.

Densytometria to bardzo proste badanie, które trwa zazwyczaj kilka minut. Jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne (dawka promieniowania pochłaniana przez organizm jest mniejsza niż w przypadku długiej podróży samolotem). Nie wymaga też żadnych specjalnych przygotowań, a nawet… rozbierania. Przed rozpoczęciem pomiaru musimy tylko chwilowo pozbyć się metalowych elementów, czyli paska z klamrą, spodni z suwakiem czy ćwiekami, zegarka lub biżuterii. Najlepiej po prostu przyjść na badanie bez takich dodatków.

Densytometria jest zwykle przeprowadzana w pozycji leżącej. Specjalista przesuwa ramię specjalnego urządzenia nad analizowanym fragmentem ciała, a na ekranie komputera pojawia się obraz kości i dokonywany jest pomiar gęstości jej tkanki.

Badaniu może poddać się każdy, bez względu na płeć czy wiek. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest tylko ciąża, ponieważ promieniowanie, choć w niezbyt dużej dawce, może zagrozić płodowi. Densytometrii nie powinno się również wykonywać w ciągu dwóch dni po podaniu środka kontrastowego (np. po tomografii komputerowej).

Kto powinien się zbadać?

Określenie stopnia zmniejszenia zawartości składników mineralnych w kości ma ogromne znaczenie nie tylko we wczesnej diagnostyce osteoporozy, ale również osteopenii, czyli prawdopodobnego zagrożenia chorobą. Wykrycie go z odpowiednio wczesnym wyprzedzeniem ma ogromne znaczenie w podjęciu intensywnej profilaktyki.

Kto powinien zgłosić się na densytometrię? Wielu specjalistów sugeruje, że analizę gęstości kości (zwłaszcza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa) warto wykonać już po przekroczeniu 45. roku życia, bez względu na płeć czy stan zdrowia. Po ukończeniu 65 lat powinniśmy zbadać szyjkę kości udowej.

O odpowiednio wczesnej kontroli muszą pamiętać szczególnie kobiety, które są rodzinnie obciążone skłonnością do osteoporozy. Densytometria jest wskazana dla osób z długotrwałym ograniczeniem podaży wapnia (nietolerancja mleka, alergie), palących papierosy, nadużywających alkoholu i kawy czy mających skłonność do złamań występujących nawet po niewielkich urazach.

Badanie gęstości kości warto przeprowadzić, gdy nie wykazujemy zbyt dużej aktywności fizycznej, cierpimy na choroby endokrynologiczne (cukrzycę, zespół Cushinga, nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc), reumatologiczne (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, toczeń rumieniowaty) czy nerek, długo przyjmujemy niektóre leki, zwłaszcza kortykosteroidy, przeciwzakrzepowe, hormony tarczycy, przeciwpadaczkowe i przeciwwrzodowe, a także preparaty na nadciśnienie, które często blokują przyswajanie wapnia.

RAF/mmch/WP Zdrowie&Fitness

 

REKOMENDACJA
2018-03-14 14:50:14
~Ula

Jednym z elementów profilaktyki osteoporozy jest zapobieganie niedoborom witaminy D3. Kluczowa dla kości witamina musi być suplementowana - ja robie to stosując Gold-vit D3+K2 bo ma ogromną dawkę na kapsułkę a w dodatku łatwo się ją połyka

2017-12-30 13:07:04
~Elżbieta

Agata, zależy jak duży miałaś niedobór. Jeśli duży to w miesiąc nie odbudujesz go. Zazwyczaj, żeby uzupełnić braki i wejsć na odpowiedni poziom z zapasem trzeba minimum 3 miesięcy. Polecam Ci brać systematycznie dużą dawkę witaminy D a na pewno wróci do normy. Ja nie miałam dużego niedoboru bo wyszło mi 26,7 - chciałam dobić do 50 to właśnie przez 3 miesiące zażywałam D-Vitum Forte 4000 j.m. A jak chcesz dodatkowo wzmocnić kości to fajny jest D-Vitum Forte K2

2017-12-07 19:22:15
~Agata

Ja brałam właśnie ten preparat - D-vitum forte i nie sprawdził się zbyt dobrze. Po miesiącu zrobiłam badanie kontrolne i dalej mam niedobór witaminy D..

2017-07-30 12:28:12
~Iza

Moja mama ostatnio byłam na takim badaniu. Wynik słaby z racji wieku i lekarz polecił D-Vitum Forte z K2. Mam nadzieję, że ją wzmocni.

2017-05-30 22:51:07
~Milena

Ja biorę D-Vitum Forte z K2 także. Jestem po menopauzie więc w grupie podwyższonego ryzyka.

2017-03-31 15:28:06
~Arabeska

Złamanie kości udowej w podeszłym wieku to często wyrok śmierci. Uziemieni pacjencji umierają na zapalenia płuc lub inne choroby. Warto badać i warto zadbać o kości zażywając odpowiedni tabletki na osteoporozę np. D-Vitum +K2 w oleju lnianym.

2017-02-27 21:07:03
~Bożena

Moja sąsiadka w podeszłym wieku złamała sobie kość biodrową. Powrót do dawnej sprawności jest już niemożliwy. Sporo wysiłku kosztuje ją normalne funkcjonowanie w domu. Dlatego osoby starsze powinny badać gęstość kości i zażywać witaminę D. Jej lekarz teraz polecił D-Vitum Forte z K2 aby zapobiegać ponownym złamaniom.

2017-01-30 13:22:22
~Mariola

Zbadałam niedawno gęstość swoich kości i byłam przerażona. Oczyma wyobraźni już się na wózku widziałam. Masakra. Zaczełam brać D-Vitum Forte z K2 i po pół roku zrobiłąm badanie kontrolne. Wyniki był o niebo lepsze ale nie rezygnuję tylko dalej biorę.

2016-12-31 11:58:56
~Elf

Też biorę Collaflex osteum bo dużo biegam więc mam w jednym preparacie pomoc dla stawów i kości. Bardzo fajny produkt, oby więcej takich!

2016-10-31 23:30:52
~michał

witaminy D i K na kości obowiązkowo. Ja stosuje collaflex osteum, dzięki temu wspieram stawy i kości

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.