wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Internet pomocą w leczeniu

materiały prasowe
26.06.2015

Notka PR

Na jednego mieszkańca Polski przypada najmniej lekarzy w porównaniu z innymi krajami należącymi do Unii Europejskiej. Długie kolejki do specjalistów powodują, że informacji na temat leków, które mogłyby nam pomóc, chętnie poszukujemy w internecie. Jak to robić, by mieć pewność, że dany preparat przyniesie ulgę?

O tym, że polska służba zdrowia nie działa sprawnie, nie trzeba nikogo przekonywać. Każdy z nas, pacjentów, doskonale wie, jak trudno zarejestrować się do lekarza pierwszego kontaktu. Jeszcze większe kolejki są w poradniach specjalistycznych. U podłoża takiego stanu rzeczy leży wiele czynników, m.in. to, że z Polski w ciągu ostatnich 10 lat wyjechało kilkanaście tysięcy lekarzy. Ci, którzy zostali, nie narzekają na brak pracy. Jak wynika z raportu „Health at Glance: Europe 2012”, przygotowanego przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przy współpracy z Komisją Europejską, w 2010 r. statystyczny Polak odwiedził lekarza 6,6 razy.

Wizyta u lekarza nie zawsze wystarcza

Długie kolejki w połączeniu z niedostateczną liczbą specjalistów czy pielęgniarek to niejedyny problem służby zdrowia. Trzeba też pamiętać, że lekarz nie zawsze może poświęcić zgłaszającemu się do niego pacjentowi tyle czasu, ile powinien. Z danych opublikowanych na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” wynika, że od 1 stycznia 2015 r. lekarze mają więcej obowiązków. Konieczność wypełnienia stosu dokumentów i zadbania o formalności związane z przyjmowaniem pacjentów czy wystawianiem zwolnień lekarskich zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia sprawiają, że nie mają oni czasu na rozmowę z pacjentem. Przeciętna wizyta lekarska trwa zaledwie… 7 minut. To za krótko, by zbadać pacjenta, przeprowadzić z nim szczegółowy wywiad, postawić trafną diagnozę i rozwiać wątpliwości chorego na temat np. proponowanej drogi leczenia. Z tego względu coraz więcej korzysta z prywatnej opieki medycznej - ten sektor w ostatnich latach rozwija się niezwykle dynamicznie.

Pacjenci, którzy nie zawsze uzyskują wyczerpujące odpowiedzi na swoje pytania, chętnie samodzielnie poszukują preparatów i opinii na temat ich skuteczności. W internecie działa przynajmniej kilkaset serwisów o tematyce medycznej. Niestety, nie wszystkie są sprawdzone i godne zaufania - tylko niektóre publikują zweryfikowane informacje, na których można się oprzeć przy podejmowaniu decyzji o zakupie konkretnego leku. Właśnie dlatego tak istotne jest, by każdy zainteresowany skrupulatnie wybrał portal będący kopalnią wiedzy o chorobach czy suplementach diety. Przyswojenie niepełnych lub błędnych informacji może doprowadzić do tego, że pacjent, zamiast sobie pomóc, zaszkodzi. Jak sprawdzić źródło, by mieć pewność, że zawarte w nim dane są wiarygodne?

 Wymiana informacji jest ważna

Nie ma nic złego w zdobywaniu danych na temat leków czy suplementów diety w sieci. Większość portali o tematyce medycznej to miejsca, gdzie można wymieniać się swoimi doświadczeniami czy posiadanymi informacjami na temat stosowanych leków, ich producentów lub lekarzy. Dla pacjentów walczących z chorobą lub samodzielnie próbujących postawić diagnozę na podstawie zaobserwowanych objawów takie serwisy są nieocenione. Szczególnie ważne wydaje się to w odniesieniu do leków. Większość lekarzy nie informuje pacjenta o działaniu przepisanego leku. Również farmaceuta nie zawsze ma czas rozwiać wątpliwości klienta czy porozmawiać z nim o składzie produktu, jaki zamierza zakupić. Wszystko to sprawia, że portale podejmujące tematykę medyczną, omawiające objawy chorób czy recenzujące leki i suplementy diety są potrzebne.

Czym kierować się przy wyborze serwisu, by mieć pewność, że podane na jego łamach informacje są rzetelne i sprawdzone? Niezależnie od tego, czy mowa o opisach objawów chorób, lekach albo ich producentach, warto sprawdzić, czy portal jest bezstronny, czyli czy nie zarabia na promowaniu np. producentów leków. Dobrze też, by na stronie nie pojawiały się reklamy, bo takie znacząco utrudniają poszukiwanie konkretnych produktów czy przyswajanie informacji na ich temat. Wszystko to powinno gwarantować, że poszczególne opinie zostały zamieszczone przez realnych użytkowników, wypowiadających się subiektywnie na temat np. wypróbowanych preparatów wzmacniających włosy.

 


Leki i suplementy diety? Wybieraj świadomie!

Portali, w których są publikowane szczegółowe dane o lekach, suplementach diety czy nawet kosmetykach pielęgnacyjnych, działa wiele. Przykładem jest www.znamlek.pl, w którym można zdobyć drobiazgowe informacje o wyrobach farmaceutycznych. Popularność takich serwisów jak wymieniony jest duża, bo sklepowe i apteczne półki uginają się pod ciężarem leków czy kosmetyków do pielęgnacji skóry. A my, konsumenci, chcemy nabywać wyłącznie skuteczne preparaty w przystępnej cenie. Zapoznając się z opiniami osób, które już przetestowały wybrany produkt, możemy zminimalizować ryzyko, że nie spełni on naszych oczekiwań.

Niewątpliwą zaletą wymienionego portalu jest jego przejrzystość. Potężna baza produktów została pogrupowana w kategorie, dzięki czemu każdy użytkownik może szybko zlokalizować interesujący go produkt. Nie bez znaczenia są również opinie, których aktualnie w serwisie można znaleźć tysiące. Dotyczą one nie tylko leków czy suplementów diety, lecz także ich producentów. Wszystko to sprawia, że sprawdzenie przed zakupem wybranej pozycji w wymienionym serwisie jest najlepszym rozwiązaniem. Nie zajmuje wiele czasu, a pozwala wybrać najskuteczniejszy produkt i tym samym zaoszczędzić pieniądze.

 

Notka PR
 

REKOMENDACJA
2017-09-25 13:05:56
~Gaja

Żeby odchudzanie z Foreverslimem przyniosło oczekiwane efekty to należy trzymać sie zasad kuracji.Jeżeli to się zrobi to nie ma takiej możliwości aby nie schudnąc.Więc takie niewielkie zmiany i niedługi czas stosowania a jaka różnica wy wyglądzie i samopoczuciu.

2017-06-05 22:39:46
~Kasia

Lepsza jest http://www.baza-lekow.com.pl/

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.