wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Blokery pocenia – czy są bezpieczne i czy działają?

Shutterstock
10.07.2015

Mokre plamy na koszulce wywołują w nas skrępowanie i poczucie wstydu – szczególnie gdy wydaje nam się, że pocimy się bardziej od innych. Szukamy wtedy sposobu, by ograniczyć pocenie. Rozwiązaniem mogą być blokery, tylko czy ich stosowanie jest bezpieczne? Lekarze podkreślają, że blokery pocenia nie są dla każdego, a używanie ich w codziennej pielęgnacji może być bardzo szkodliwe.

Pot jest wydzieliną gruczołów potowych, których mamy ok. 2,5 mln. Składa się głównie z wody (aż 98 proc.). Oprócz tego zawiera ok. 0,8 proc. roztworu fizjologicznego soli (NaCl) oraz niewielką ilość mocznika, kwasu moczowego, mlekowego i amoniaku, a także śladowe ilości węglowodanów, tłuszczów i związków mineralnych. Na skład potu mają wpływ m.in. dieta, wahania hormonalne, pora roku, masa ciała, zaburzenia czy choroby. Dorosły człowiek wydziela przeciętnie 700-1000 ml potu na dobę.

Niektórzy ludzie zmagają się z hiperhydrozą, czyli nadmierną potliwością. Ich ciała wydzielają kilkakrotnie razy więcej potu od osób, które nie mają tego problemu.– Należy zacząć od tego, że pocenie się jest naturalnym procesem organizmu, którego celem jest chłodzenie naszego ciała i usuwanie z niego toksyn – tłumaczy dr Tatiana Pruhło-Motoszko, lekarz medycyny z trzynastoletnim doświadczeniem zawodowym w obszarze medycyny estetycznej, pracująca w centrum La Fuente w Szczyrku i Instytucie Medycyny Estetycznej Ideallist. - Wydzielanie potu pozwala zachować właściwą temperaturę wewnętrzną w organizmie.

Gdy potu jest dużo i gdy zbyt długo pozostaje na skórze, zaczyna się rozkładać – mają w tym udział bakterie bytujące na skórze każdego człowieka. Wtedy pojawia się ostry zapach. By ograniczyć potliwość, sięgamy po dezodoranty (zapobiegają powstawaniu przykrego zapachu) i antyperspiranty (częściowo ograniczają wydzielanie potu), nie zawsze spełniają one jednak nasze oczekiwania. Czy zamiast nich warto zdecydować się na blokery?

Silniejsze działanie

– Blokery różnią się od powszechnie stosowanych antyperspirantów składem chemicznym. Antyperspirant zawiera chlorek glinu, który miesza się z potem i tworzy galaretowatą substancję, która czopuje gruczoły w skórze i blokuje pocenie. Blokery zawierają silniej działające substancje, które lokują się głębiej w gruczołach potowych i na dłużej powstrzymują pocenie – wyjaśnia dr Tatiana Pruhło-Motoszko.

Blokery nazywane są też regulatorami pocenia. Jak wskazuje ich nazwa, mają działanie blokujące, co wpływa na znaczne ograniczenie wydzielanego potu. Najczęściej zaleca się smarowanie nimi skórę pach (czystą i wysuszoną) na noc. Nie ma potrzeby aplikowania preparatu w ciągu dnia. Nie należy go również stosować przez długi czas. Blokerów nie nakłada się po depilacji ani na uszkodzony naskórek. Po zastosowaniu takiego produktu skóra może zostać podrażniona – częstym skutkiem ubocznym jest zaczerwienienie i swędzenie, a także przesuszenie skóry.

 

1 2
REKOMENDACJA
2018-08-12 22:49:34
~mk

Każdemu z czystym sercem mogę polecić dobry Ośrodek Terapii Uzależnień SYMPTOM www.uzalezniony.pl lub www.terapia-leczenie.pl albo też fajną alternatywę dla kogoś kto woli nie wychodzić z domu : Terapia przez Skype http://www.terapiaprzezinternet.com www.ukraina-pracownicy.pl

2018-04-28 02:30:18
~gunar

<a href="http://zdrowycel.pl/index.php /2018/04/23/czarny-orzech-bez-gmo// ">Czarny orzech</a> doskonale radzi sobie z nadpotliwością

2018-04-27 23:51:25
~saturn

Dla chcących pozbyć się problemu nadpotliwości polecam poczytać o [http://zdrowycel.pl/index.php/2018 /04/23/czarny-orzech-bez-gmo/]czarn ym orzechu[/url]

2017-07-18 15:01:08
~Sylwia

Jeśli chodzi o blokery to używam je latem, bo tylko wtedy potrzebuję większej i skuteczniejszej ochrony. Jednak muszę przyznać, że w tym roku pierwszy raz zaczęłam korzystać z ałunu. Przeczytałam dobre opinie i stwierdziłam, że warto zamówić, nie wiem gdzie można go dostać stacjonarnie, ale ja zamawiałam w aptece Melissa. Działanie jest świetne, naprawdę działa, a jest na pewno dużo bezpieczniejszy dla zdrowia niż blokery i dezodoranty.

2017-07-17 12:19:30
~Anders

Ziaja i Medispirant są porównywalne w działaniu, ale już nie cenowo. Za to Etiaxil jest już droższy, ale też dużo skuteczniejszy!

2017-07-11 09:42:49
~Michal

Kiedy przychodziło lato zawsze miałem problemy z nadmiernym poceniem się i żadne antyperspiranty, ani dezodoranty nie działały. Zdecydowałem się kupić bloker i faktycznie widzę różnicę. Naczytałem się dobrych opinii o etiaxilu, więc zamówiłem go w aptece Melissa. Muszę przyznać, że naprawdę działa i nie trzeba używać go codziennie, wystarczy co dwa dni.

2017-03-15 09:16:44
~xxx

Ziaja yego. tania i skuteczna.

2017-01-26 16:29:35
~Milena

Ja zawsze miałam wrażliwą skórę i przez to problem z doborem kosmetyków. Zanim znalazłam bloker dla siebie, to przez kilka miesięcy testowałam różne i ostatecznie zdecydowałam się używać Etiaxilu Comfort, bo dobrze działa, jest wydajny i mnie nie podrażnia. :)

2016-06-09 18:55:43
~Sabrina

Najlepszy bloker jakiego używałam to Antyperspirant roll-on firmy Pharmacy Laboratories . W lato w największe upały wystarczy jak stosuje 2 razy w tyg, a zimą tylko raz i nie muszę już używać innych antyperspirantów.

2015-08-01 11:11:17
~kasia

Też miałam z tym problem.Dobre kosmetyki nawet nie pomagały. I w końcu ktoś znalazł sposób aby zniknął u mnie ten problem.Znajomy polecił konsultanta który pomógł mi. Teraz mówią, że wyglądam młodziej, lepiej. I faktycznie świetnie się czuję. Tajemnica polega na tym, że Odżywiam się zdrowo , jem owoce i warzywa, jem regularnie, zaczynam też od zdrowego śniadania co jest najważniejsze w tym wszystkim jestemwellness.eu

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.