wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Profilaktyczne stosowanie diety bezglutenowej ma negatywne skutki

 

 

Większość osób stosujących dietę bezglutenową robi to mimo braku wskazań medycznych. Tym samym pozbawia swój organizm cennych składników odżywczych i naraża na poważne choroby. Zdaniem ekspertów dieta bezglutenowa jest niezbędna wyłącznie w przypadku schorzeń wynikających z nietolerancji glutenu.

Gluten jest obecny nie tylko w produktach mącznych, takich jak pieczywo czy makarony, lecz także w małych ilościach w wędlinach, jogurtach, serkach, pasztetach, słodyczach, a nawet przyprawach.

Współczesna medycyna wyróżnia trzy jednostki chorobowe zależne od glutenu.

– Jest to po pierwsze celiakia, czyli enteropatia jelita cienkiego u osób z predyspozycją genetyczną, po drugie alergia na pszenicę oraz po trzecie nadwrażliwość na gluten. Nadwrażliwość na gluten to bardzo niejednorodna grupa zarówno chorych, jak i objawów chorobowych. Niektórzy uważają, że jest to pewna odmiana zespołu jelita nadwrażliwego i choroba trzewna, która dotyczy blisko 1 proc. całej populacji – mówi Piotr Ziembicki, gastroenterolog.Leczenie tych schorzeń opiera się przede wszystkim na diecie bezglutenowej. Oznacza to całkowite wyeliminowanie produktów zawierających gluten z jadłospisu. Dieta ta jednak od trzech lat jest modna także wśród ludzi niemających problemu z tolerancją glutenu.

W 2011 roku australijski gastroenterolog prof. Peter Gibson, stwierdził bowiem, że gluten może być szkodliwy praktycznie dla każdego człowieka: z jego badań miało wynikać, że związek ten powoduje poważne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Powszechne stało się także przekonanie, że dieta bezglutenowa przyśpiesza odchudzanie. Jej zwolenniczkami stały się gwiazdy, m.in. Victoria Beckham.

– Jak pokazują dane szacunkowe z krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej około 10 proc. całej populacji tych krajów korzysta z diety bezglutenowej, zaś około 1 proc. populacji cierpi na chorobę trzewną – mówi Piotr Ziembicki.

Z danych tych wynika, że dietę bezglutenową stosuje bardzo duża liczba osób, które nie mają ku temu wskazań medycznych. Peter Gibson wycofał się ze swoich wcześniejszych wniosków, dietetycy twierdzą natomiast, że dieta bezglutenowa u osób bez wskazań medycznych może mieć szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie. Pozbawia bowiem organizm wielu cennych składników odżywczych, m.in. witamin, kwasu foliowego i soli mineralnych dostarczanych w mące. Dlatego zdaniem lekarzy i dietetyków osoby niemające problemów z tolerancją glutenu nie powinny stosować diety bezglutenowej.

 

newseria.pl

REKOMENDACJA
2019-01-11 17:41:30
~Cynia

Wiele szukałam i dużo razy się zraziłam. Odkąd stosuje Slimunox problem nadwagi zanika w znacznym stopniu. Polecam FS koleżankom które szukają jakiegoś środka a nie wiedzą na co się zdecydować. Ja jestem już trochę doświadczona w tej kwestii. Slimunox to na prawdę dobry wybór. Można schudnąć kilkanaście kilogramów przez pełny okres kuracji 3 miesięcznej.

2018-09-26 20:31:22
~Klara

Ja też jestem bardzo zadowolona z efektu jaki udało mi się osiągnąć po zastosowaniu Foreverslim. W końcu znalazłam środek, który faktycznie okazał się skuteczny i pozwolił mi na wyeliminowanie nadwagi

2018-06-30 20:07:19
~Marlena

Ja przeszłam całą kurację z Slimunox .Raz było lepiej raz troszeczkę gorzej ale w ogólnym rozrachunku schudłam 10 kg z czego i tak jestem zadowolona.Został lekki niedosyt bo liczyłam na parę kilo więcej.Ale nie narzekam.

2018-06-02 18:18:47
~Debora

Spróbowałam Slimunox schudłam i jestem szczęśliwa.Slimunox, to pierwszy produkt , który mi pomógł. Wszystkie inne przed nim to było wyrzucenie pieniędzy w błoto. A te tabletki bez głośnej telewizyjnej reklamy działa rewelacyjnie.Miesięczne stosowanie i zrzuciłam 6 kg. Polecam wszystkim odchudzającym się osoba.

2018-01-08 18:29:38
~Daria

Ja jestem zdania że każdy kto boryka się z problemem nadwagi powinien wypróbować na sobie Slimunox.Bo jeżeli mi przy nadwadze w granicach 20 kg sie udało to dla osób które mają mniejszą nadwagę powinno się udać bez problemu.Wystarczy się zmobilizować .

2017-11-29 17:44:13
~Violetta

Ja stosuję Slimunox drugi miesiąc i jestem bardzo zadowolona. Moim zdaniem nie ma co się zastanawiać i do Sylwestra figura powinna być jak u modelki

2017-09-24 20:19:31
~Paola

Zastosowałam Slimunox i to jest to czego potrzebowałam aby schudnąć .W trzy miesiące schudam na tych tabletkach aż 12 kg.Dla mnie to duży sukces i jestem z siebie bardzo dumna.

2017-09-20 19:29:09
~Lidia

Zanim zdecydowałam się na kupno tabletek wspomagających odchudzanie,zapoznałam się z opiniami różnych ludzi każdy brał co innego.Ale najwięcej pozytywnych opinii ma Foreverslim i właśnie dla tego zdecydowałam się na jego zakup.Jestem zadowolona z wyboru jakiego dokonałam.

2017-08-02 17:18:06
~Iga

Ja też zdecydowałam się na zastosowanie Foreverslimu i jestem bardzo zadowolona z efektu jaki udało mi się osiągnąc. W końcu sukces i moja waga spadła do normalnego poziomu

2017-03-24 20:27:30
~Debora

W moim przypadku nie mogę narzekać na działanie Slimunox.Wszystko idzie tak jak sobie zaplanowałam.Trzymam dietę ćwiczę a waga spada.O to właśnie mi chodziło.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.