wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Profilaktyczne stosowanie diety bezglutenowej ma negatywne skutki

 

 

Większość osób stosujących dietę bezglutenową robi to mimo braku wskazań medycznych. Tym samym pozbawia swój organizm cennych składników odżywczych i naraża na poważne choroby. Zdaniem ekspertów dieta bezglutenowa jest niezbędna wyłącznie w przypadku schorzeń wynikających z nietolerancji glutenu.

Gluten jest obecny nie tylko w produktach mącznych, takich jak pieczywo czy makarony, lecz także w małych ilościach w wędlinach, jogurtach, serkach, pasztetach, słodyczach, a nawet przyprawach.

Współczesna medycyna wyróżnia trzy jednostki chorobowe zależne od glutenu.

– Jest to po pierwsze celiakia, czyli enteropatia jelita cienkiego u osób z predyspozycją genetyczną, po drugie alergia na pszenicę oraz po trzecie nadwrażliwość na gluten. Nadwrażliwość na gluten to bardzo niejednorodna grupa zarówno chorych, jak i objawów chorobowych. Niektórzy uważają, że jest to pewna odmiana zespołu jelita nadwrażliwego i choroba trzewna, która dotyczy blisko 1 proc. całej populacji – mówi Piotr Ziembicki, gastroenterolog.Leczenie tych schorzeń opiera się przede wszystkim na diecie bezglutenowej. Oznacza to całkowite wyeliminowanie produktów zawierających gluten z jadłospisu. Dieta ta jednak od trzech lat jest modna także wśród ludzi niemających problemu z tolerancją glutenu.

W 2011 roku australijski gastroenterolog prof. Peter Gibson, stwierdził bowiem, że gluten może być szkodliwy praktycznie dla każdego człowieka: z jego badań miało wynikać, że związek ten powoduje poważne dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Powszechne stało się także przekonanie, że dieta bezglutenowa przyśpiesza odchudzanie. Jej zwolenniczkami stały się gwiazdy, m.in. Victoria Beckham.

– Jak pokazują dane szacunkowe z krajów Europy Zachodniej i Ameryki Północnej około 10 proc. całej populacji tych krajów korzysta z diety bezglutenowej, zaś około 1 proc. populacji cierpi na chorobę trzewną – mówi Piotr Ziembicki.

Z danych tych wynika, że dietę bezglutenową stosuje bardzo duża liczba osób, które nie mają ku temu wskazań medycznych. Peter Gibson wycofał się ze swoich wcześniejszych wniosków, dietetycy twierdzą natomiast, że dieta bezglutenowa u osób bez wskazań medycznych może mieć szkodliwy wpływ na ludzkie zdrowie. Pozbawia bowiem organizm wielu cennych składników odżywczych, m.in. witamin, kwasu foliowego i soli mineralnych dostarczanych w mące. Dlatego zdaniem lekarzy i dietetyków osoby niemające problemów z tolerancją glutenu nie powinny stosować diety bezglutenowej.

 

newseria.pl

REKOMENDACJA
2017-03-10 19:19:44
~Wenezja

Ja też jestem bardzo zadowolona z efektu jaki uzyskałam po zastosowaniu Foreveslim. Brałam te tabletki do 20 grudnia, przez 3 miesiaće, wiec można napisać że skończyłam przed Wigilią i w sumie to te 16 kilogramów jakie zgubiłam, to chyba najpiękniejszy prezent jaki mogłam sobie zrobić

2016-06-14 14:48:27
~dosia

Decyzję o braniu Foreverlimu podjęłam zdecydowanie za późno.Dopiero teraz kończę kurację ale wiem że ona się skończy dobrze .Zostało mi do zrzucenia tylko ostatnie 3 kg.

2015-07-15 13:14:54
~kasia

Nie jest tak, że masz nadwagę bo jesz za dużo? Masz nadwagę bo jesz za mało? To prawda! Jesz za mało substancji odżywczych potrzebnych dla organizmu. Teraz masz szansę uzyskać idealną figurę i cieszyć się nią tak długo jak zachcesz. Zyskasz piękną sylwetkę,doskonałą kondycję, świetne samopoczucie, odporność na wiele chorób. Osiągniesz to stosując świetny program, który jest dla każdego (idealnafigura.com/gberes).

2015-07-15 13:08:41
~Ewa

Zobaczcie również wyniki głosowania internautów na najlepsze tabletki na odchudzanie, wyniki dostępne na stronie rtno.pl

2015-07-15 12:23:18
~Joanna

Odchudzanie warto też wesprzeć dobry suplementem diety, podkreślam dobrym bo na tym rynku jest dużo ściemy. Ja używałam figurena i przekonałam się do tego produktu, poleciłam koleżance która tez się uporała z nadwagą. Może mnie oszkalujecie ale pewnie część osób się ze mnie zgodzi że najlepsze uderzanie w nadwagę to dieta, aktywność i dobry wspomagacz !

2015-07-15 12:21:29
~Mila

Odchudzanie to wcale nie taka prosta sprawa. Wielokrotnie próbowałam diet, ale albo chodziłam głodna albo brakowało mi czasu na przygotowanie tych „mini” porcyjek albo brakowało też czasu, żeby iść do sklepu codziennie i kupić te 100g czegoś:/ idealnym rozwiązaniem, bynajmniej dla mnie, okazały się koktajlewarzywne.pl Koktajl wypijam zamiast śniadania (od 3 tygodni) i udało mi się zrzucić 2,5kg. Nie głodzę się, nie chodzę sfochowana grając innym n nerwach. Dla mnie su

2015-07-15 11:59:16
~izko

W walce z zbędnymi kilogramami bardzo dobrze sprawdza się Foreverslim.Ja tabletki kupiłam na Allegro.Jestem bardzo mile zaskoczona w jak szybkim czasie poradził sobie z moimi niechcianymi kilogramami.

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.