wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wirtualny Poradnik

Alergia czy przeziębienie?

materiały prasowe
16.07.2015

Notka PR

Podejrzanie często cierpisz na katar i masz uczucie zatkanego nosa? Każdej wiosny borykasz się z ciągłym kichaniem i łzawieniem oczu? Być może nie jest to przeziębienie, a poważniejszy problem: alergia. Dowiedz się, po czym możesz ją rozpoznać!

Przeziębienie, grypa czy uczulenie?

Objawy takie jak katar, zatkany nos, kiepskie samopoczucie i łzawiące oczy mogą zwiastować wiele różnych chorób. Często są po prostu efektem przeziębienia, które nierzadko „łapiemy” wiosną, kiedy źle ocenimy pogodę i zapomnimy zabrać z domu parasol. Jeśli dołączą do nich gorączka, ból gardła, suchy kaszel, dreszcze i bóle mięśni, udajmy się z wizytą do lekarza, bo może to być grypa. Jeżeli natomiast objawy takie jak swędzenie nosa, kichanie, cieknący katar czy łzawienie nie ustąpią przez dłuższy czas, możemy podejrzewać alergię. Problemy powracające sezonowo powinny wzmóc naszą czujność, ponieważ wiązać się mogą właśnie z okresowo oddziałowującymi alergenami. W takiej sytuacji musimy sięgnąć po leki na alergie, typu Allegra, przeciwhistaminowe, które szybko eliminują objawy, nie wywołując senności bądź zaburzeń koncentracji, Pamiętajmy jednak, że niektóre alergeny uczulać nas mogą przez cały rok. Zatem również symptomy całoroczne wywoływać mogą stale obecny katar, prowadzący nieraz do zablokowania zatok.Objawy alergii

Jeśli jesteśmy uczuleni, alergeny oddziałowujące na nasz układ odpornościowy wywołują jego reakcję obronną. Za pierwszą fazę obrony organizmu odpowiedzialna jest histamina – substancja chemiczna, która wydziela się pod wpływem kontaktu z czynnikami powodującymi uczulenie. Podczas oddychania pyłki podrażniają śluzówkę nosa, co skutkuje kichaniem; organizm zaczyna produkować większą ilość śluzu, aby odeprzeć atak alergenów. Tym sposobem powstaje wodnisty, przezroczysty, uciążliwy katar. Dodatkowo podrażnienie tkanek i naczyń krwionośnych nosa powoduje ich obrzęk, co daje efekt zatkanego nosa. Warto wiedzieć, że długotrwały katar i zatkany nos mogą spowodować poważniejsze problemy, takie jak alergiczne zapalenie zatok. Kolejnym charakterystycznym objawem jest wzmożone łzawienie oczu oraz ich zaczerwienienie. Ono również wynika z podrażnienia delikatnej powierzchni oka pyłkami oraz innymi alergenami.

Co nas uczula?

Czynnikami wywołującymi alergię może być w zasadzie wszystko. Do najczęstszych przyczyn alergii należy uczulenie na pyłki roślin i kurz. Zdecydowanie rzadziej zatkany nos i łzawienie wywołują pleśń oraz alergeny pochodzenia zwierzęcego. Pyłki roślin to miniaturowe komórki rozrodcze, unoszące się w powietrzu w okresie pylenia, czyli wiosną oraz wczesnym latem. Dla każdego rejonu Polski opracowane zostały kalendarze pylenia, wykazujące, kiedy możemy spodziewać się ich największego stężenia. Pyłki traw, zbóż, drzew i chwastów atakują nas szczególnie mocno w wietrzne i słoneczne dni. Ulgę przynoszą natomiast opady deszczu, które oczyszczają nieco powietrze. Do alergii całorocznych należy uczulenie na kurz, a właściwie roztocza, czyli maleńkie pajęczaki występujące w naszych domach. Ich działanie alergenne nasila się wraz z rozpoczęciem sezonu lęgowego, czyli wczesną jesienią.
Alergia łatwo może zostać pomylona z przeziębieniem, zwłaszcza wiosną i jesienią, kiedy to zdarzają się nieprzewidziane zmiany pogody i gwałtowne ulewy. Jeśli jednak kichanie, katar i łzawienie oczu powtarzają się cyklicznie, należy udać się z wizytą do alergologa, aby wykonać odpowiednie testy.

 

notka PR

 

REKOMENDACJA
2018-05-23 11:14:59
~Majka

U mnie jednak alergia. Myślałam, że mam chore zatoki i nawet byłam u lekarza ale on polecił mi kupić leki na alergię. Od czasu, gdy biorę allertec wszystkie objawy minęły.

2018-02-08 23:54:15
~Kasia

Jak mnie dopadnie przeziębienie albo grypa kompletnie tracę apetyt co pogłębia osłabienie. Rozwiązaniem okazało się popijanie nutramilu w czasie choroby. Nie obciąża żołądka, łatwo się przyswaja i stawia na nogi

2018-01-05 12:06:08
~Maja

Kasiu - ja mam ten preparat w domowej apteczce na wypadek zatrucia pokarmowego. Sprawdził się już wielokrotnie, bo gdy nie nasila dolegliwości i pozwala szybciej dojść do siebie

2017-11-28 23:34:54
~Tosia

W czasie ostatniej choroby lekarz przepisał mi antybiotyk.. Tak mnie wymęczyła biegunka po nim, że normalnie nie mogę. Dopiero jak zaczęłam stosować Kolonbiotic 7GG to moje jelita doszły do siebie.

2017-11-20 18:52:36
~megan

Kasza ma rację, bez tego syropu ciężko opanować infekcję i kasłanie. Teraz czuję się dużo lepiej i mogę spokojnie pracować.

2017-11-08 18:00:47
~Kasia

Mnie nawet przeziębienie potrafi strasznie osłabić. Wszystko przez to, że bardzo cięzko mi będąc chorą cokolwiek zjeść. Ostatnio zaczęłam sobie pić nutramil podczas choroby i okazało się, że bardzo dobrze się sprawdza - dodaje sił i nie zamula, szybciej byłam w stanie ogarniać.

2017-10-25 19:13:25
~kasza

Ja jestem alergikiem i w sezonie majowym muszę sie przygotować na największe kichanie. Wszystko wyszło mi w testach i badaniach krwi. Jedno wiem, jeśli już męczy mnie brzydki kaszel to od pierwszych chwil biorę fosiadal, żeby jak najszybciej zatrzymać stan zapalny i pozbyć się przyczyny kaszlu. Inaczej nie daję rady opanować kasłania i zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

2017-06-06 09:37:11
~Olka90

Ja także w czasie wiosny bardzo źle się czułam. Zrobiłam niezbędne badania alergologiczne w pracowni http://alergomed.com.pl/ i tak jak myślałam, jestem uczulona.

2016-12-29 23:10:11
~Magdalena

niestety ale czasmi trudno jest odróżnić katar alergiczny od przeziębieniowego, ja mam z tym problem bo przy przeziębieniu dobrze jest działać szybko, ale dopiero po kilku dniach się orientuję że jestem przeziębiona a wcześniej na ogół zwalam na alaergię bo mam praktycznie na wszystko :) Tak czy inaczej katar mi towarzyszy bardzo często więc ja to się zaopatrzyłam w nozitix bo on na różne rodzaje kataru działa i chociaż mam nos odetkany dzięki temu i nie jest wysuszony bo

2016-08-30 12:37:53
~Olga

u mnie alergia szczególnie w okresie wiosennym jest prawdziwie wykańczająca i czasem nawet leki zalecone przez lekarza całkowicie się nie sprawdzają, dużo bardziej pomocne okazały się inhalacje, mam świetny inhalator z diagnosis i rzeczywiście przy jego stosowaniu w tym najbardziej uciążliwym okresie jest znacznie, znacznie lepiej

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.