wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Najprostszy sposób, by uratować komuś życie

materiały prasowe
06.08.2015

Notka PR

„Uratował życie koledze. Sam stracił zdrowie”, „Mechanik uratował życie dziecka”, „Policjant uratował życie starszemu mężczyźnie”. Codziennie media donoszą o bohaterskich czynach zwykłych ludzi. Każdy z nas na pewno przynajmniej raz marzył o takiej satysfakcji – uratować komuś życie, to jest coś! Na co dzień zapominamy jednak o tym, że medycyna daje taką szansę większości z nas. W przypadku wielu nowotworów krwi jedynym ratunkiem dla chorego jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku od zdrowego dawcy. Fundacja DKMS Polska pokazuje, że jedna nasza decyzja wystarczy, by podarować komuś szansę na nowe życie.

Co 35 sekund ktoś na świecie słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Taka wiadomość może oznaczać długie leczenie, chemioterapię, radioterapię, może też oznaczać konieczność pilnego przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego.

Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 55 lat. Możesz nim być i Ty, ponieważ nie jest wymagane pokrewieństwo z biorcą. Jednak, by przeszczepienie się powiodło, cechy tkanki pacjenta i dawcy, inaczej mówiąc układ antygenów HLA, muszą wykazywać wysoką zgodność. Dlatego im więcej osób jest zarejestrowanych w Ośrodkach Dawców Szpiku, tym szanse na znalezienie odpowiedniego dawcy i uratowanie chorego rosną.

- W tym zwariowanym świecie nafaszerowanym pustymi wartościami i pogonią za sukcesem, pieniądzem i statusem, warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o drugim człowieku - mówi Marcin Zygmański, który zdecydował się na podarowanie szpiku choremu - Jestem szczęśliwy, że mogłem drugiej osobie dać nadzieję na wyzdrowienie, codziennie myślę o niej, najchętniej chciałbym ją objąć, potrzymać za rękę i dodać otuchy. Jeszcze bardziej cieszę się z tego, że pociągnąłem za sobą kilku znajomych, którzy zarejestrowali się w Fundacji DKMS, być może to oni będą kolejną nadzieją dla potrzebujących.Wojtek uratował życie choremu na białaczkęMisją Fundacji DKMS Polska jest walka z białaczką i innymi nowotworami krwi. Obecnie w bazie Fundacji jest zarejestrowanych ponad 727 000 potencjalnych dawców, spośród których niemal 2200 podzieliło się cząsteczką siebie z pacjentami. Poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne, jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy wynosi od 1: 20 000 do nawet 1: kilku milionów, dlatego tak ważne jest, aby baza dawców stale się powiększała. Potencjalnym dawcą szpiku można obecnie zostać nie wychodząc z domu. Wystarczy zarejestrować się on-line na stronie Fundacji DKMS Polska (www.dkms.pl) i zamówić pakiet rejestracyjny, który zostanie dostarczony pocztą.

Jak zostać potencjalnym dawcą szpiku?Warto pamiętać, że każdy z nas może mieć gdzieś na świecie swojego genetycznego bliźniaka – osobę o identycznym układzie antygenów HLA. Osobę, która w pewnym momencie swojego życia może potrzebować naszej szczególnej pomocy lub pomocy innego człowieka, którego nie zna i którego być może nigdy nie spotka, ale dzięki któremu będzie mogła żyć.

 

notka PR

 

REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.