wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Do czego służy trzeci migdałek?

08.10.2009

Środek nocy. Słyszysz chrapanie. Już masz szturchnąć naczelnego „chrapacza” waszego domostwa, kiedy stwierdzasz, że to twoja mała pociecha tak głośno chrapie. Szok! Przeżywa go wielu rodziców. Przyczyna może tkwić w przeroście trzeciego migdałka.

Mi(g)dały zdrowe   
Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy rozmowy rodziców zdominowane są przez tematy związane z przeziębieniami, infekcjami, katarem, kaszlem i gorączką. Równie często pojawia się temat migdałków. Te dwa widoczne gołym okiem migdałki podniebienne to bardzo ważna bariera, która zapewnia płucom naturalną ochronę przed zarazkami.Znajdują się one po obu stronach gardła, zbudowane są z tkanki limfatycznej i stanowią element układu odpornościowego organizmu, ponieważ są odpowiedzialne za produkcję antygenów (przeciwciał). Kiedy dziecko choruje, następuje proces zwiększonej produkcji antygenów i dlatego migdałki powiększają się. Kiedy wraca do zdrowia migdałki również wracają do swojej wyjściowej wielkości.

Oprócz tych dwóch migdałków istnieje też trzeci tzw. gardłowy, którego nie możemy zobaczyć, ponieważ znajduje się on głębiej w jamie ustnej. Jak wojskowy wywiad ma rozpoznawać oraz wyłapywać wroga i uniemożliwić mu przedostanie się na teren chroniony. Najintensywniej rozwija się między 2. a 6. rokiem życia, potem natomiast traci na znaczeniu i u dzieci w wieku szkolnym zaczyna zanikać.

1 2 3 4
REKOMENDACJA
2010-11-18 13:57:21
~Malina

Dotyczy tekstu ponizej ..... c.d. Nie wiem szczerze mówiąc co robic? co bedzie najbardziej korzystne dla mojego dziecka???

2010-11-18 13:54:14
~Malina

Mój syn ma 4 latka , na dzien dzisiejszy ma powiekszony trzeci midgał, spi z otwartą buzią, dosc czesto choruje , jest alergikiem. Jakis czas temu zauwazylam ze ma maly problem ze słuchem i nie wiedzialam czy lekcewazy moje prośby celowo czy naprawde niedosłyszy, dzis jestem juz po drugim badaniu słuchu i okazuje sie, ze ma juz ubytek słuchu . Opinie poznałam rozne , niektorzy lekarze mowią, ze mam czekac az dziecko bedzie starsze , nie ktore mówią o natychmiastowym wycieciu migdał

2009-10-28 19:12:17
~anna

Pół roku temu mój syn też miał zabieg wycięcia migdałka chrapał w nocy,przeziębiał się,mówił przez nos po zabiegu z miesiąc było dobrze a potem odrósł i znowu jest to samo co było aż sam lekarz się dziwił że tak szybko odrósł zazwyczaj odrastają po roku ale poinformować że mogą odrosnąć to nie łaska potem się sama dowiedziałam że do 6 roku jest bardzo wysokie ryzyko odrośnięcia więc jeśli możecie to zaczekajcie z decyzją szkoda dziecka:)

2009-10-11 15:21:34
~Iwona

W wieku 8 lat lekarze stwierdzili u mnie przerosniety trzeci migdal i silnie zalecali wyciecie go. Moja mama nie zgodzila sie i...dzisiaj mam 36 lat, bardzo rzadko choruje, chociaz oddychalam przez usta do 18 roku zycia nie mam zadnej wady wymowy, nie ogluchlam i nie mam problemow z glosem - czym straszyli lekarze. Jak widac nie zawsze musi to tak drastycznie wygladac.

2009-10-11 13:50:03
~A.

W wieku 9 lat miałam usunięcie trzeciego migdała. Przestałam chrapać. Nie przestałam tak całkiem chorować, ale napewno łagodniej.

2009-10-10 17:02:53
~pepe

cała prawda - jak byłem mały byłem bardzo chorowitym dzieckiem, udręka moich rodziców skończyła się po wycięciu 3 migdałka. po jego wycieciu choroby natychmiast odeszły

2009-10-10 16:43:55
~Stary77

Córeczke czeka taki zabieg za 2 tyg. mam nadzieje, że przestanie ciągle chorować...

2009-10-10 16:30:22
~natasza

Mój syj w wieku 8 lat miał wycięty trzeci migdałek, ale niestety odrósł po 3 latach. Lekarze nie informuja o tym, że odrośnięcie migdałka jest możliwe, a jednak...

2009-10-10 16:28:52
~Kami

ten artykuł to bzdura. miałam 16 lat jak usuwano mi 3 migdałek. Ja wogle nie chorowałam przed wycięciem, byłam okazem zdrowia, dopiero po usunięciu zaczęłam chorować i zaraz pojawiła się alergia. Jedyna zaleta wycięcia migdałka to fakt że przestałam chrapać:)

2009-10-10 16:19:50
~Renata

25 lat temu miałam wycinany trzeci migdał,nie było żadnej narkozy tylko popopryskano mi czymś gardło i podano głupiego jasia.Pielęgniarka przytrzymała mi głowę i po kilkunastu sekundach było po wszystkim,tylko krew leciała z nosa i gardła przez chwilę...Niestety częste anginy spowodowane trzecim migdałem odbiły się trwałym uszkodzeniem słuchu.Zabieg był przeprowadzony 10 lat za późno...

12

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.