wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Wirtualny Poradnik

Cholesterol – dobry czy zły?

28.10.2009

Wbrew obiegowym opiniom wpływ cholesterolu na twoje zdrowie może być zarówno dobry jak i zły. Jego odpowiedni poziom nie szkodzi twojemu organizmowi, niebezpieczny jest dopiero jego nadmiar i to właśnie on może być odpowiedzialny za choroby układu krążenia. 

Zbyt wysoki poziom cholesterolu to już niemalże choroba cywilizacyjna. Wpływ na to mają przede wszystkim siedzący tryb życia, nieprawidłowa dieta oraz skłonności dziedziczne.

Cholesterol jest niezbędny do życia i prawidłowego funkcjonowania twojego organizmu jako współtwórca hormonów sterydowych, witaminy D oraz kwasów żółciowych. Stanowi także ważny składnik błon komórkowych ludzkiego ciała. Dzielimy go na egzogenny (pozyskiwany z pokarmu) oraz endogenny (wytwarzany przez ludzki organizm). Jego poziom powinien być utrzymywany w normie a proporcje między tzw. „dobrym” a „złym” cholesterolem prawidłowo wyważone.Dobry czy zły?

Zły cholesterol to beta-lipoproteina (LDL), która transportuje cholesterol z wątroby do komórek ludzkiego ciała. Jeśli masz jej w organizmie za dużo, osadza się na ściankach tętnic i może prowadzić do choroby wieńcowej serca albo miażdżycy. Wprost przeciwne działanie ma alfa-lipoproteina (HDL) zwana potocznie dobrym cholesterolem. Zbiera ona nadmiar LDL ze ścian naczyń krwionośnych i przenosi go do wątroby. Najzdrowsze dla ludzkiego organizmu jest zatem utrzymanie stosunkowo wysokiego poziomu HLD i jak najniższego wskaźnika LTD.

1 2 3
REKOMENDACJA
Ten materiał nie ma jeszcze opinii. Masz okazję by Twój głos pojawił się tutaj jako pierwszy! Nie czekaj - dodaj swoją opinię!

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.