wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Gorączka nie zawsze jest zła

16.11.2009

Określona temperatura ciała jest jedną z właściwości naszego organizmu. Czasem jednak temperatura ulega radykalnemu podwyższeniu. Wówczas mówimy o „gorączce”.  Co to oznacza?

Za regulację ciepłoty ciała odpowiada ośrodek regulacji ciepła, który znajduje się w podwzgórzu. Dzieli się on na dwie części – jedna odpowiada za podwyższanie temperatury ciała, a druga z kolei działa odwrotnie, obniża ciepłotę ciała, kiedy zachodzi taka potrzeba.

W ciągu doby temperatura naszego ciała się waha. Najniższa jest rano, z kolei pod wieczór może przekraczać 37°C. Przyjmuje się, że prawidłowa temperatura ciała człowieka wynosi 36,6 °C. Zwykle wzrasta na skutek wysiłku fizycznego oraz u kobiet w okresie owulacji. Wynik naszego pomiaru będzie też różnił się w zależności od miejsca, w którym mierzyć będziemy temperaturę. Inny wynik osiągniemy wsuwając termometr pod pachę, inny kiedy temperaturę mierzyć będziemy w ustach, a jeszcze inny, kiedy pomiaru dokonamy przez odbyt czy w pachwinie (najskuteczniejsza metoda pomiaru u dzieci).

Jeśli zakładamy, że temperaturę mierzymy pod pachą, to właściwe dla niej wysokości oznaczają odpowiednio:
- 36 - 37 °C, temperatura określana jako prawidłowa
- 37 - 38 °C, stan podgorączkowy
- 38- 39 °C, gorączka
- powyżej 39 °C, wysoka gorączka
- 41,5 °C, temperatura przy której w mózgu człowieka może dojść do nieodwracalnych zmian

1 2 3
REKOMENDACJA
2012-07-31 17:20:11
~moniska

u nas w domowej apteczce zawsze jest milifen który działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, szybko radzi sobie z gorączką u naszego maluszka, nasze dziecko lubi jego smak truskawkowy:) dlatego nie ma problemów żeby go podać

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.