wyszukanie zaawansowane

Multimedia

Eksperci radzą

Sonda

Wasza strefa Fit!

Dołącz do nas

Dodaj Galerię |Tekst

Sonda

Zobacz w innych serwisach:

Wirtualny Poradnik

Co to jest podagra?

01.12.2009

Nagły silny ból stawu, nasilający się i po pewnym czasie trudny do zniesienia, może oznaczać napad dny moczanowej, zwanej inaczej podagrą.

Podagra (inaczej skaza lub dna moczanowa, artretyzm) jest chorobą przemiany materii od wieków dręcząca ludzkość. Polega na nadmiernym wytwarzaniu w organizmie kwasu moczowego. Nadmiar kwasu odkłada się w postaci kryształków w stawach i tkankach okołostawowych. Charakterystyczne objawy choroby to: zaczerwienienie, obrzęk, rozgrzanie zajętego stawu i gwałtowne bóle w czasie napadów dny. Często zajętym stawem jest staw śródstopo-paliczkowy dużego palucha u nogi.

W przebiegu choroby wytwarzają się tak zwane guzki dnawe (inaczej: guzki artretyczne) w stawach, ścięgnach, kaletkach maziowych lub w małżowinie usznej. Choroba ta niestety nie dotyczy tylko stawów, lecz w późniejszym okresie uszkadza inne układy i narządy takie jak nerki, serce, naczynia krwionośne i oczy. Bardzo często chorobie tej towarzyszy nadciśnienie tętnicze, zwiększony poziom cholesterolu we krwi, cukrzyca oraz choroby nerek.

Przyczyna wystąpienia podagry
Istotą choroby jest zwiększone wytwarzanie kwasu moczowego ze składników żywnościowych zawierających puryny albo też niedostateczne wydalanie kwasu moczowego z organizmu. Sprzyja to odkładaniu się (głównie w stawach) kryształków soli kwasu. Podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi może być spowodowane upośledzeniem jego wydalania przez nerki, zwiększonym wytwarzaniem lub występowaniem tych zaburzeń łącznie.

1 2 3 4 5
Tagi: podagra
REKOMENDACJA
2015-05-08 10:46:00
~Julia

Witam serdecznie, Posiadam na sprzedaz Ginjal, oryginalny, wyprodukowany przez IKONG Pharmaceutical Industry w Indonezji. Na opakowaniu hologram potwierdzajacy autentycznosc. Skład, producent I osoby ktore stosowaly gwarantuja skutecznosc leczenia schorzen ukladu moczowego, kamicy nerkowej, kamicy zolciowej, w dnie moczanowej oraz w stanach zapalnych drog moczowych. W opakowaniu 100 tabletek. Koszt kazdego opakowania to 110zl. Ogloszenie długoterminowe. Kontakt: julka154/małpa/wp.pl

2015-04-29 10:59:45
~Dziadek

Nieprawda, że każdy następny atak trwa dlużej. U mnie pierwszy trwał ok.3 tygodni z temperaturą ok. 38-39 stopni, z niemożliwością nawet dotknięcia się do ciała. Niektóre ataki przechodziły samoistnie po tygodniu, nawet bez leków.

2013-01-03 20:12:24
~Bezi20959

Dzięki pomogło :D

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.