wyszukanie zaawansowane

Wirtualny Poradnik

Czy grozi Ci stwardnienie rozsiane?

14.12.2009

Maria ma 30 lat. Dwa lata temu dowiedziała się, że choruje na SM (stwardnienie rozsiane). Pewnego dnia zauważyła, że ma problemy ze wzrokiem. Widziała podwójnie. To jednak minęło samo. Po jakimś czasie to samo zaczęło dziać się z drugim okiem. Taki był początek.

W końcu postawiono diagnozę –stwardnienie rozsiane. Wówczas poczuła, że jej życie rozpada się na kawałki, że nic już nigdy nie będzie dobrze, że przegrała…

Jak to? Ona, kobieta pełna życia, energii i marzeń – nie może być chora! To niemożliwe! Maria musiała nauczyć się jak postępować ze swoją chorobą. Znalazła na szczęście wsparcie w mężu i rodzinie. Poznała też inne osoby chorujące na SM i powoli uczy się z tym żyć, choć nie jest jej łatwo. Póki co, choroba pozwala jej pracować i żyć normalnie. Jednak, wciąż towarzyszy jej lęk, że któregoś dnia obudzi się i okaże się, że jej stan pogorszył się… I co wtedy? – pyta.

Stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex) to autoimmunologiczna,  demielinizacyjna choroba układu nerwowego. Oznacza to, że układ nerwowy atakuje i niszczy osłonkę mielinową komórek w mózgu i w rdzeniu kręgowym, gdyż z jakiegoś powodu traktuje mielinę jak ciało obce. W wyniku tego zaburzony zostaje system przekazywania informacji do mózgu, wskutek czego organizm chorego przestaje funkcjonować poprawnie.

1 2 3 4 5
REKOMENDACJA
2010-01-19 10:49:26
~ona

ehh moja mama choruje na tą chorobe i uwierzcie mi ze jest ona naprawde straszna;/ dostaje rente w wysokosci 360 zl i z tego ma wyzyc i kupic lekii heh chwała naszej ojczyznie!!;/

2010-01-19 06:56:00
~ada

Nalezy zasiegnac inf. w google czy na you tube,wyczytac i obejrzec wszystko co do joty,znalesc odpowiednie leczenie,bo innego wyjscia nie ma.Antybiotyki i leki oslonowe radzilabym kupowac z firm polskich.Aby uniklac drozdzy podczas zazywania antybitykow nalezy czasami brac doustnie nystatyne,nie nalezy spozywac slodyczy.

2010-01-19 06:46:16
~ada

Te choroby powinny byc leczone wieloma antybiotykami,sa lekarze ktorzy taka terapie stosuja zapisujac jednoczesnie witaminy i mineraly ,leki oslonowe jelita ,watrobe "sylimarol",nerki z "Herbapolu" i inne wzmacniajace system odpornosciowy.Ludzie z zaawanowanymi ,przewleklymi tego rodzaju chorobami lecza sie w ten sposob latami .Kiedy czuja sie dobrze robia przerwe w braniu antybiotykow.Chorobe mozna czasami wyleczyc lub zaleczyc .Inaczej choroba sie poglebia i czesto prowadzi

2010-01-19 06:34:07
~ada

To nie tak,ze system nerwowy niszczy mielinki,"maslo maslane",system niszczy system.Wiem b.duzo na temn temat,sa lekarze ktorzy probuja pomoc chorym,lecza wieloma antybiotykami i to pomaga chociaz choroba jest b.ciezka.Ta i inne choroby sa to te same choroby nie musza wykluczac innych chorob,ile ona ma symptomow,atakuje po koleji wszystkie organy,mozna wtedy powiedzie mam SM,potem ze mam Altchaimera a potem jeszcze inne.Radze poczytac lub obejrzec na you tube na temat "kleszcze

2010-01-19 06:21:09
~ada

Na zakonczenie pisza jak waznym jest dotarcie do roznego rodzaju publikacji i zrodel a takze do innych chorych na SM.Wiela razy pisalam co jest przyczyna tej i innych chorob i prawie nigdy moich wypowiedzi nie wydrukowano.Takie ciekawe tematy poruszaja w nocy,kiedy malo kto czyta.Napisze krotko choroba ta i inne podobne powodowane sa przez bakterie i wirusy w koinfekcji,trudne w leczeniu.Leczyc nalezy wieloma jednoczesnie antybiotykami przez b.dlugi czas,w zaleznosci jak choroba dlugo trwa.

2009-12-29 20:59:33
~M.

Na upartego - każdy byz nalazł u siebie choć jeden objaw SM... Mnie np. trapi ogromne poczucie zmęczenia w dzień (kiedyś nie miałam tego w takim natężeniu), skurcze mięśni (zwłaszcza w nocy, a nawet ich bóle, czasem bardzo silne, że mam wrażenie wykrzywiania palców). Mam też okresowe drżenia rąk i mrowienie w nich. Czy to już są początki stwardnienia rozsianego?

2009-12-29 20:00:04
~Gosia.glonek@wp.pl

Choruję na SM od 10-ciu lat.Mimo choroby urodziłam syna i jestem dr.Hertmanowskiej wdzięczna ,że przekonała mnie do zajścia w ciążę.Brałam Interferon,testowałam leki i prawdopodobnie jeszcze będę testowała.Człowiek próbuje wszystkiego co się da.Postanowiłam ,że nie załamię się........Pracuję (mam 2-grupę) inwalidzką),nawet niedawno zrobiłam prawo jazdy.Niewiem jak długo będę mogła jeżdzić samochodem(zrobiłam to dla własnej satysfakcji i jestem z siebie dumna Go

2009-12-16 23:31:45
~myszka

http://www.ptsr.org.pl/pl/?temat=ar t/show&id=20091209_1530

2009-12-16 23:19:19
~Barbara

http://www.ptsr.org.pl/pl/?temat=ar t/show&id=20091209_1530 Proszę poglądać i poczytać może to jest szansa na zdrowie.Ja mam operację w styczniu w Katowicach.

2009-12-15 14:29:03
~meg

Niestety nie ma na to świństwo leku.Mąż zmaga się już ok 15 lat z tą chorobą.Stosowaliśmy wszystkie suplementy,oleje ,alveo,noni.Nie mam już nadziei,maż ma już 50 lat.Całą dobę potrzebuje mojej opieki.NIe mam już siły.Zal mi wszytkich chorych na SM.,.

Masz swoje poglądy? Tu jest miejsce, gdzie możesz je swobodnie wyrazić!
Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będziemy tolerować niecenzuralnych wypowiedzi i wulgaryzmów. Wymieniaj poglądy a nie obelgi. Zasady Opinii.